Šteta je što dve susjedne zemlje nikako da naprave zaokret u međusobnim odnosima, kaže u razgovoru za Danas hrvatski novinar Drago Hedl povodom proterivanja hrvatskih i srpskih diplomata.
Podsetimo, Ministarstvo spoljnih poslova Srbije proglasilo je Hrvoja Šnajdera, prvog sekretara u Ambasadi Republike Hrvatske u Beogradu, za personu non grata.
Kako piše u obrazloženju, objavljenog na sajtu Ministarstva spoljnih poslova (MSP) 20. novembra, Ministarstvo je donelo tu odluku u skladu sa članom 9. Bečke konvencije, koja reguliše diplomatsko-konzularne odnose.
Šnajder je, prema pisanju medija, proteran zbog špijunaže i vrbovanja za rad za hrvatsku Sigurnosno-obaveštajnu agenciju (SOA).
Kao odgovor na tu odluku MSP-a, hrvatsko Ministarstvo evropskih i spoljnih poslova uzvratilo je istom merom, pa je proteralo srpskog diplomatu Petra Novakovića.
Drago Hedl: Mnogo je paranoje
Hrvatski novinar Drago Hedl ukazuje za Danas da mu proterivanje Šnajdera, a potom i Novakovića, liči na „sjajnu komediju Balkanski špijun“.
„Mislim da je puno paranoje u srpsko-hrvatskim odnosima i da je povjerenje gotovo ravno nuli. A kad je stanje takvo, iza svakog ugla vire špijuni. Pa se onda, po potrebi, kao zečeve izvlače iz šešira i protjeruju. Ne znam ni čime se Novaković bavio u Hrvatskoj, ali je impresivna brzina kojom je Hrvatska ‘uzvratila udarac’. I zato mi sve to malo liči na Balkanskog špijuna“, kaže Drago Hedl.
U javnosti se govori da su razlog za takav potez Srbije predstojeći izbori zakazani za 17. decembar. Šta mislite o takvim spekulacijama?
Moguće je da je Šnajder žrtva skorih izbora u Srbiji, kao što je to rekao hrvatski predsjednik Milanović, pa da je sve to zbog unutrašnjopolitičkih razloga. Mi nagodinu u Hrvatskoj imamo super izbornu godinu: izbore za Hrvatski sabor, izbore za Europski parlament i predsjedničke izbore. Ako je protjerivanje diplomata dio izborne kampanje u Srbiji i ako Hrvatska primijeni istu metodu na godinu, bojim se da bi ambasada Srbije u Hrvatskoj mogla ostati prazna. Pa recipročno i hrvatska, u Beogradu. Nadam se da toga neće doći, ali na ovim prostorima ni najluđi scenariji nisu isključeni.
Ukoliko postoje dokazi za Šnajderove špijunske radnje i rada na ugrožavanju bezbednosti Srbije, zar ne bi trebalo da bude uhapšen i procesuiran?
Optužbe na račun Šnajdera – da se bavio špijunažom – vrlo su teške. No, možda su dokazi klimavi, tanki, nedovoljni za nekakav drastičniji postupak od protjerivanja. O razlozima znam ono što sam pročitao u medijima, pa sam tako pročitao i da ga je BIA pratila duže od godinu dana, te da imaju snimke njegovih susreta s osobama iz javnog života. Slažete se, prilično tanko. Jedan od poslova diplomata jesu i kontakti s javnim osobama. Više puta predstavnici nekih ambasada u Hrvatskoj kontaktirali su me i pitali o političkim prilikama u zemlji. Možda je i hrvatska obavještajna služba snimila te susrete, jer možda je i to dio njihovog posla. Tako da mi se optužbe na račun Šnajdera čine neuvjerljive.
Kakve posledice će proizaći iz ovakvih poteza na račun odnosa Hrvatske i Srbije?
Sigurno da međusobno protjerivanje diplomata “špijuna“ ne može pridonijeti poboljšanju odnosa između Srbije i Hrvatske. Ne može ih ni bitno pogoršati jer su ionako jadni. Šteta je što dvije susjedne zemlje nikako da naprave zaokret u međusobnim odnosima. Rat koji je ostavio duboke posljedice, ipak, bio je prije 30-ak godina, a to je dovoljno vremena da se izgrade porušeni mostovi. A mi, ne samo da ih još nismo ni počeli popravljati, već i ono malo temelja koji postoje dodatno miniramo, pa protjerujemo špijune.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.