Srbija 2024. je ono što je Rusija bila pre deceniju: Ivana Stradner u razgovoru za Danas o Svesrpskom saboru 1foto (BETAPHOTO/MINISTARSTVO ODBRANE SRBIJE/Darimir Banda)

Niko ne treba da se začudi zbog deklaracije jer je Sabor još najavljen odavno. Sabor koji promovise ideju „Jedan narod, jedan sabor – Srbija i Srpska“ ne treba takođe da zbuni ljude jer dovoljno je da pročitate Strategiju nacionalne bezbednosti kao i Strategiju Odbrane RS koje su donete pre par godina koje takođe promovišu iste ideje kao prioritete nacionalne bezbednosti. Vučić i Dodik su samo to “preveli” na običan jezik i poručili da je ovo dan kada su se Srbi ujedinili da brane slobodu i svoje nacionalne interese, kaže u razgovoru za Danas Ivana Stradner, naučna saradnica u Fondaciji za zaštitu demokratije u Vasingtonu, komentarišući subotnji Svesrpski sabor na čijem su čelu lideri Srbije i Republike Srpske, Aleksandar Vučić i Milorad Dodik, kao i patrijarh srpski Porfije.

Stradner kaže da „u tekstu deklaracije ima svega“.

Srbija 2024. je ono što je Rusija bila pre deceniju: Ivana Stradner u razgovoru za Danas o Svesrpskom saboru 2
foto: privatna arhiva

„Od paranoje da su Srbija i Republika Srpska žrtve stranih faktora i da je sve to kako bi se odbranili od neprijatelja u regionu do širenja nacionalizma kako bi zadovoljili desničarske struje ali i malo ‘pesme’ koja se odnosi na ekonomsku i regionalnu saradnju koju Zapad želi da čuje, i kako bi lakše ‘progutao’ ovu deklaraciju“, kaže Stradner.

Deklaracija spominje, kaže ona, “proces evropskih integracija” ali ne i članstvo u EU.

„Jer Vučić ne želi Srbiju u EU kako bi mogao da ostane na vlasti što duže ali mu je za to potreban novac EU tako da njemu odgovara da “proces evropskih integracija” traje što duže“, kaže ona.

Kako dodaje, deklaracija se nije fokusirala samo na Republiku Srpsku već i na region gde se osvrće na Kosovo i Crnu Goru a to je u saglasnosti sa regionalnim ambicijama sadašnje vlasti.

„Posebna pažanja se daje i rezoluciji o Srebrenici i kao kontramera se najavljuje Jasenovac i ‘internacionalizovanje teme stradanja Srba'“, primećuje naša sagovornica.

Vučić sebe predstavlja kao žrtvu

Što se tiče govora koji su Vučić i Dodik održali na Trgu republike u Beogradu, nakon potpisivanja deklaracije, Stradner kaže da Vučić po običaju sebe predstavlja kao žrtvu, insistirajući na tome kako živimo u teškom vremenu, ali ne našom krivicom.

„Nije propustio da kaze kako je Miletu (Dodiku) i danas za nijansu lakše, dok je sebe predstavio kao spasitelja. To je tipična manipulativna strategija autoritarnih lidera koji kreiraju problem i sebe postave kao rešenje“, objašnjava naša sagovornica.

Prema njenim rečima, Dodikova poruka je jasna.

“’Ovaj narod će se ujediniti i sigurno će biti jedno’. Dodik već duže vreme preti secesijom i nedavno se vratio iz Moskve gde se video sa (Vladimir, predsednik Rusije) Putinom odakle i crpi podršku. Milorad Dodik je nedavno rekao da će Republika Srpska ponuditi sporazum o mirnom razdruživanju. Zapad je jasno rekao da neće dozvoliti haos u Bosni i Amerika je rekla da neće tolerisati bilo kakvo otcepljenje i da će delovati ako bilo ko pokuša promeniti osnovni element Dejtona“, primećuje Stradner i dodaje da su to važne reči ali da su „dela – dela“.

Kako primećuje, Zapad je trenutno, a posebno Amerika, fokusiran na Ukrajinu, Izrael i pretnju Kine, te Balkan nije prioritet.

„Što je upravo ono što odgovara Moskvi da napravi haos u regionu i sebe postavi kao medijatora i da uceni Zapad – ako neće da popusti oko Ukrajine, eskalacije su izvesne. Naravno, ovo ne bi moglo da prođe bez Vučića i Dodika koji takođe igraju igru“, objašnjava Stradner.

Kako dodaje, Vučićev cilj je da ostane na vlasti što duže tako da on isto eskalira pa deeskalira po regionu i sebe postavlja kao stub stabilnosti manipulišući Zapad da bez njega nema mira u regionu.

„To je upravo i (Slobodan, bivši predsednik Savezne Republike Jugoslavije) Milošević radio ’90-ih i tako se održavao na vlasti. Dodik je Vučićev korisni igrač koji kada eskalira, onda Vučić pošalje poruku Zapadu kako će on to da sredi i sebe postavi kao partnera Zapadu. U svakom slucaju, Dodik čeka pravi geopolitički momenat kako bi napravio haos u regionu i testirao Zapad“, upozorava Stradner.

Deklaracija govori o ostatku regiona

Ova deklaracija, nastavlja naša sagovornica, govori i o ostatku regiona, i treba posebnu pažnju posvetiti u narednom periodu kako će se situacija razvijati sa Kosovom.

„Prošle godine je povređeno 90 pripadnika mirovnih snaga koje predvodi NATO na Kosovu. U septembru je bila Banjska. Šta je Zapad uradio? Ništa osim što je izjavio da su veoma zabrinuti. To je bila prva runda. Strane obaveštajne službe su najavile nove eskalacije. To ne mora da bude rat kao u Ukrajini već je dovoljno da kroz hibridne aktivnosti se ostvare ciljevi koji su ispod praga rata da ne naljute međunarodnu zajednicu da odreaguje. Takođe, situacija u Crnoj Gori I u Sverenoj Makedoniji je loša, a posebno jer su to NATO zemlje“, naglašava Stradner.

„Srpski svet“ ekvivalent „ruskom svetu“

Prema njenim rečima, ova deklaracija nigde ne spominje “srpski svet” ali Vulin ga odavno promoviše i rekao je kako je stvaranje srpskog sveta proces koji se ne može zaustaviti.

„Godinama Zapad misli da je kreiranje ‘srpskog sveta’ samo oruđe za manipulaciju domaćeg stanovništva i da nema uticaj na regionalnu bezbednost. To je naivno razmišljanje. Srpski svet je ekvivalentan pojmu ‘ruskog sveta’ koja je doktrina Moskve za širenje vojnog, političkog i kulturnog uticaja Rusije. Na saboru nisu bili samo Vučić i Dodik već i crkva što je upravo onako kako je ‘ruski svet’ nastao u Rusiji“, primećuje Stradner.

Putin je, kaže ona, odobrio spoljnopolitičku doktrinu zasnovanu na konceptu „ruskog sveta“, koju su konzervativni ideolozi kreirali da opravdaju intervenciju u cilju podrške onima koji govore ruski.

„U martu ove godine, Patrijarh Kiril je doneo dokument ‘sadašnjost i budućnost ruskog sveta’ gde se rat u Ukrajini ocenjuje kao ‘sveti rat’ a pre svega taj dokument je ponovo ujedinjenje svih Rusa. Ideja ruskog sveta je revanšistička i služi za prekrajanje istorije a instrumentalizovana je kroz meku moć osnivanjem fondacije ‘ruski mir'“, kaže Stradner.

Bitno je, upozorava ona, znati ovu komparativnu analizu kako bi se videle sličnosti.

„Srbija 2024. je ono što je Rusija bila pre deceniju. Sve više oligarha, velike ekonomske razlike, porast nacionalizma, instrumentalizacija crkve za ostvarivanje bezbednosnih ciljeva, pad ljudskih prava… a baš kao što je Zapad tolerisao Putina u to vreme misleći da će otvoreno tržište promeniti njegov kalkulus, tako i danas Zapad žmuri na Vučićevo urušavanje demokratije. Baš kao što je američka obaveštajna služba upozoravala na haos u regionu ’90-ih a političari u to vreme naivno mislili da će pad Berlinskog zida i otvoreno tržište sprečiti rat, tako je i pre nekoliko meseci američka služba upozorila da su nove eskalacije u regionu na horizontu u 2024. dok neki zapadni političari pričaju bajke kako je Vučić partner i kako želi da približi zemlju Zapadu“, naglašava Stradner.

Sve su povezani događaji

Zapad na Balkan gleda taktički, ocenjuje Stradner, dok Rusija gleda strateški.

„Takođe, Ruska strategija za Gruziju, Balkan i Moldaviju je veoma slična. Zapad posmatra incidente i političke postupke u regionu odvojeno i ne pravi paralele i ne analizira aktivnosti kao povezane“, ukazuje Stradner.

Zato, kaže, i jesu mnogi u čudu bili kada se Banjska desila.

„Sada su svi u čudu šta se dešava u Severnoj Makedoniji. To su sve povezani događaji. Posledice dugogodišnjeg ignorisanja pada demokratije od (Emanuel, predsednik Francuske) Makrona i (Angela, bivša kancelarka Nemačke) Merkelove u regionu godinama i naivan pristup da će investicije promeniti politiku, sada se vide. Takođe, Balkan je veoma kompleksan i mnogi političari i diplomate ne razumeju politiku identiteta, religije, kulture itd“, kaže Stradner.

Diplomate, kaže naša sagovrnica, misle da to što jedu ćevape i postave na društvene mreže da je to “meka moć”.

Dok je Zapad zaboravio kako da priča sa autoritarnim liderima, Vučić nije

„Dok je Zapad zaboravio kako da priča sa autoritarnim liderima poput Dodika i Vučića, oni nisu zaboravili kako da pricaju sa njima i šalju im poruke “mira” i ‘ekonomije’ koje oni žele da čuju“, primećuje Stradner.

Sa druge strane, nastavlja, Putinove igre na Balkanu su uspešne i napravljene na duge staze.

„Moskva razmišlja strateški a ne samo taktički i razume kako da polarizuje region kroz informacione operacije i pravljenja tenzije kako bi mogla opet da eskalira. Rusija već mesecima govori kako zapad otvara novi front i kako je rezolucija u Srebrenici okidač za eskalacije. Rusija nije propustila ni da Sabor polarizuje više društvo. (Sergej, šef ruske dipolomatije) Lavrov je rekao kako ‘Zapad pokušava da kazni Srbe i liši ih slobode’. Dodao je da Rusija ‘nikada neće zatvoriti oči pred bilo kojom nepravdom prema bratskom srpskom narodu, pokušajima demonizacije Srba, gaženjem njihovih zakonitih prava'“, podseća Stradner.

Prema njenoj oceni, takvo ponašanje Rusije je čista propaganda, jer Rusija isključivo koristi Srbiju za svoje nacionalne interese i kao što je Moskva bacila Srbe pod voz mnogo puta kroz istoriju, tako će uraditi i u budućnosti.

„Pročitajte Roman ‘Junak našeg vremena’ i deo “Fatalista” gde (Mihail) Ljermontov opisuje srpski fatalizam – eto tako i Putin vidi ‘bratski” narod’- ništa više nego instrumentalno“, preporučuje Stradner.

Kako kaže, ona prati informacione operacije godinama i povećanje Telegram kanala u regionu koji se vode iz Rusije.

„Tu je sve što treba da znamo o namerama Moskve jer jasno pišu o planovima. Vojna superiornost neće biti presudna, već ko bude imao informacionu superiornost pobediće“, ističe Stradner.

Prema njenom mišljenju, Rusija se već postavlja u informacionom prostoru na Balkanu.

„Rusija ne treba da pošalje tenkove u region da napravi haos – kroz hibridne aktivnosti može da postigne bezbednosne ciljeve“, zaključuje Stradner.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari