Iz hrvatske policije tvrde da migrante u BiH prebacuju po zakonu 1Foto: EPA-EFE/ FEHIM DEMIR

Povodom toga se oglasilo Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske poručivši da je sve bilo po zakonu.

Zajedničkom istragom lista Novosti, Lighthouse Reports, Nove TV, portala Telegram, nemačkog Der Spiegel-a i austrijskog ORF-a utvrđeno je da je policija koristila VhatsApp grupu za neformalnu komunikaciju o zvaničnim akcijama prema migrantima. Time su podelili veliku količinu podataka i time prekršili zakone i interne propise koji propisuju službene načine obaveštavanja.

Reč je o chat grupi imena „OA Koridor II – Zapad“ koja se koristila za istoimenu policijsku akciju, a u kojoj su bili policajci od najniže pozicioniranih do samog vrha hrvatske policije.

Iz MUP-a, odgovarajući na upit jednog od medija koji je učestvovao u istraživanju, poručili da ne mogu potvrditi autentičnost screenshotova jer nisu dostavljene stvarne poruke.

„Naime, kao što vam je verojatno poznato, a trebalo bi biti poznato i vašim anonimnim veštacima i stručnjacima koje ste konsultovali, na internetu postoje servisi koji stvaraju poruke po uzoru na aplikaciju za razmenu poruka WhatsApp. Kao i u prethodnom Vašem slučaju, kada ste s Lighthouse Reports javno objavili parcijalne i montirane snimke policijskog postupanja na graničnoj crti i, nažalost, nikad nam niste dragovoljno ustupili celovite „sirove“ snimke radi detaljne analize i forenzike zbog obostrane koristi, i u ovom bi slučaju bilo korisno da nam dostavite sve informacije, a na temelju kojih bismo mogli doneti bilo kakve zaključke“, rekli su.

Iz MUP-a su naglasili da za iznošenje imena policijskih službenika javno mora postojati pravni interes i zakonita svrha.

„Sledom navedenog, iznošenje osobnih podataka policijskog službenika koji obavlja policijske poslove, bez njegove izričite privole, predstavlja kršenje Opšte uredbe o zaštiti ličnih podataka budući da za takvu obradu ličnih podataka ne postoji pravni temelj niti zakonita svrha“, naveli su.

Naveli su nekoliko razloga zašto je sve bilo legalno.

„Mere i radnje, koje hrvatska policija provodi u suzbijanju prekograničnog kriminaliteta i kriminaliteta povezanog s krijumčarenjem ljudi, nisu tajna niti za javnost, a niti za medijske kuće. I Vaša medijska kuća NOVA TV radila je reportažu u novembru 2019. godine upravo s policijskim službenicima koji su provodili Operativnu akciju Koridor (nadalje OA Koridor), a tokom snimanja reportaže vaš novinar je svedočio hapšenju trojice krijumčara ljudi. Prilog je objavljen i dostupan javnosti“, poručili su.

Iz MUP-a poručuju da hrvatska policija, kao i sve druge policije, provodi različite operativne akcije, a jedna od njih 50-ak koje se trenutno provode na teritoriju Hrvatske jest i OA Koridor. Radi se o dugogodišnjoj akciji koju provode mobilni operativni timovi sastavljeni od policijskih službenika iz različitih rodova policije na području cele Republike Hrvatske.

„Smatramo važnim naglasiti kako aktivnosti koje se poduzimaju u sklopu OA Koridor nisu usmerene „prema migrantima“, već su te konkretne aktivnosti usmerene prema počiniteljima kaznenih dela u kojima su migranti žrtve. Ovo navodimo imajući na umu da prema podacima EUROPOL-a 90 posto migranata, prilikom dolaska na željenu destinaciju, koriste krijumčare bilo za deo puta ili tokom celog puta, stoga je važno pratiti tokove krijumčara, a s ciljem zaštite žrtava. Ovde posebno imamo na umu ranjive skupine – žene i decu te decu bez pratnje“, navode.

Podsetili su da o rezultatima aktivnosti ostvarenim kroz OA Koridor, hrvatska policija svakodnevno izveštava javnost, partnerske policije te druge agencije za provedu zakona.

„Radi Vas i javnosti obaveštavamo kako je hrvatska policija od zatvaranja tzv. Balkanske rute uhapsila i kazneno procesuirala gotovo 5000 krijumčara ljudima, odnosno evidentirala je više od 4800 kaznenih dela počinjenih na štetu migranata, dakle, osoba koje se iz različitih razloga nezakonito kreću duž migrantske rute preko Hrvatske“, rekli su.

Tokom 2019. godine, koja se spominje u medijskim navodima, MUP naglašava, policijski su službenici uhapsili 983 krijumčara ljudima i prijavili 946 kaznenih dela na štetu migranata. Dakle, migrantska populacija nije fokus delovanja u smislu suzbijanja kriminaliteta, iako policijski službenici u postupanju prema njima primjenjuju zakonom propisane ovlasti pa tako i one ovlasti koje se odnose na pregled osoba iz sigurnosnih razloga, odnosno radi otkrivanja predmeta prekršaja ili kaznenog dela ili zbog skrivanja dokumenta o identitetu, skrivanja hladnog oružja ili drugih predmeta pogodnih za nanošenje povreda. U tom smislu policijski službenici ovlašćeni su zatražiti od osoba da, radi provede pregleda, skinu obuću.

„Važeće sigurnosno operativne procedure za korisnike IS MUP-a ne zabranjuju korištenje aplikacija za razmenu poruka tipa WhatsApp na mobilnim uređajima, a iste procedure propisuju mogućnost korištenja privatnih mobilnih uređaja od strane policijskih službenika u službene svrhe te deljenje audio/video i ostalih materijala putem mobilnih uređaja, posebno sadržaja koji nisu označeni stepenom tajnosti, a što je ovde slučaj. Naime, prikazi ekrana koje navodite nisu označeni stupnjem tajnosti, a mogli ste ih videti i prilikom snimanja reportaža od strane medijskih kuća“, poručili su.

Navode i da navedene grupe mogu se osnivati ad hoc kao pomoćno sredstvo komunikacije u okolnostima slabije pokrivenosti drugim signalima za službenu komunikaciju (npr. TETRA sustavima, telefonima, mobilnim telefonima, službenom e-poštom i sl.) ili/i na neprohodnim i nepristupačnim terenima, a sve s ciljem brže reakcije po dobijenoj informaciji, brže razmene informacije i ispunjenje primarnog cilja akcije, a to je hvatanje počinitelja krijumčarenja ili spašavanje života migranata, prenosi Klix.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari