Predsedavajući oba doma Parlamentarne skupštine BiH uputili su zajedničko pismo na nekoliko stotina adresa vodećih ličnosti i institucija EU i SAD, upozorivši na mogućnost eskalacije situacije u zemlji zbog političkih poteza srpskog člana Predsedništva BiH Milorada Dodika.
Predsedavajući Predstavničkog doma i Doma naroda državnog parlamenta, Denis Zvizdić i Bakir Izetbegović, optužili su u pismu Dodika i stranke vladajuće većine u Republici Srpskoj za „napad na ustavni poredak suverene i međunarodno priznate države BiH“.
„Parlamentarne stranke, koje čine tesnu većinu u Narodnoj skupštini Republike Srpske, okupljene oko politike Dodika i njegovog Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), uputile su u proceduru u entitetskom parlamentu zakone kojima na neustavan način pokušavaju da stave van snage zakone usvojene u Parlamentarnoj skupštini BiH, i da zabrane delovanje Oružanih snaga BiH i niza drugih institucija države BiH na prostoru tog entiteta“, naveli su u pismu.
Zvizdić i Izetbegović su ukazali da su svi državni zakoni i institucije nastale na osnovu tih zakona zasnovani na Dejtonskom sporazumu i Ustavu BiH, čime je predviđena mogućnost preuzimanja nadležnosti od entiteta.
Dodali su da su ti zakoni usvojeni konsenzusom svih parlamentarnih stranaka, među kojima je bio i SNSD.
„Osnovni princip pravne hijerarhije, koji važi u svim demokratskim državama, jeste da niži nivoi vlasti i njihovi parlamenti ne mogu da menjaju ili stavljaju van snage važeće državne zakone“, naveli su, između ostalog, Zvizdić i Izetbegović.
Ocenili su da bi BiH danas bila „daleko stabilnija i uspešnija država da nije bilo delovanja SNSD-a, predvođenog Dodikom“.
„U poslednjih 15 godina, ispočetka skromno, a vremenom sve otvorenije i drskije, ovaj političar i njegovi saradnici kočili su napredak zemlje na evroatlantskom putu i činili sve da zadrže aparthejd u odnosu na Hrvate i Bošnjake u RS“, navodi se u pismu.
O Dodikovoj ideji „vraćanja nadležnosti entitetima“ Zvizdić i Izetbegović su naveli da je to „eufemizam za protivustavno stavljanje van snage“ zakona države BiH na prostoru Republike Srpske i formiranje paradržavnih institucija u tom entitetu.
Dodali su da EU i SAD, kao potpisnici Dejtonskog sporazuma, imaju obavezu da reaguju u slučaju kršenja odredbi tog dokumenta, i da od Brisela i Vašingtona očekuju konkretne aktivnosti koje bi potvrdile podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.