Spoljnopolitički odbor Evropskog parlamenta (AFET) usvojio je izveštaj o Bosni i Hercegovini (BiH) u kojem se navodi da zapaljiva retorika i secesionistički potezi rukovodstva Republike Srpske destabilizuju zemlju i ugrožavaju njen pristup fondovima EU.
U izveštaju, usvojenom juče sa 63 glasa za, uz devet protiv i tri uzdržana, navodi se da je BiH i dalje „duboko podeljena“ i da su potezi vrha Republike Srpske u suprotnosti sa evropskom perspektivom zemlje, saopštio je AFET.
Institucije EU se pozivaju da uvedu ciljane sankcije akterima koji doprinose destabilizaciji u BiH, a osuđuje se i „zlonamerno mešanje stranih aktera“ u unutrašnja pitanja zemlje, s naglaskom na rusko delovanje na Zapadnom Balkanu.
U izveštaju, čiji je autor izvestilac EP za BiH Paulo Rangel, evroposlanici pozivaju BiH da poboljša spremnost za pristupne pregovore sa EU, a Uniju da ubrza proces pristupanja te zemlje, za koji se ističe da mora da bude zasnovan na zaslugama.
Oni pozdravljaju prošlogodišnju odluku o dodeli statusa kandidata Bosni i Hercegovini za članstvo u EU i pozivaju „sve političke vlasti“ da iskoriste taj zamah za ostvarivanje napretka u ispunjavanju 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije o zahtevu BiH za članstvo u Uniji.
U izveštaju se ukazuje na važnost postojanja vlasti na svim nivoima za uspešan nastavak reformskih procesa potrebnih za napredak na putu ka EU i upozorava da se BiH suočava sa izazovima u oblastima vladavine prava, upravljanja, slobode izražavanja i medija i u borbi protiv korupcije.
Demokratski napredak mora biti preduslov da bi BiH mogla da dobije sredstva iz Instrumenta EU za pretpristupnu pomoć IPA III, navodi se u izveštaju.
Poslanici Evropskog parlamenta potvrđuju podršku Kancelariji visokog predstavnika u BiH u jačanju stabilnosti i demokratskih procesa i operaciji Altea misije Eufor za vojne aspekte u nadgledanju primene Dejtonskog sporazuma.
Pošto je usvojen na Spoljnopolitičkom odboru, o izveštaju će glasati evroposlanici na plenarnoj sednici u julu, kada će on, ako bude usvojen, postati rezolucija Evropskog parlamenta. Rezolucije EP nisu obavezujuće.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.