Vrh Republike Srpske poziva da se u ponedeljak „veličanstveno“ proslavi praznik koji je više puta proglašen neustavnim. Bošnjački veterani su pozivali na proteste. Zbog proslave do sada niko nije snosio sankcije.
U ponedeljak će biti obeležen još jedan Dan Republike Srpske, praznik koji je Ustavni sud BiH više puta proglasio neustavnim. Manifestacija je iz Banjaluke prebačena u Istočno Sarajevo, što je izazvalo niz osuda i najavu protesta.
Deveti januar podseća na datum kada je 1992. u Sarajevu takozvana Skupština srpskog naroda u BiH proglasila Republiku Srpsku.
Predsednik RS Milorad Dodik naveo je da taj entitet ostaje „privržen“ Bosni i Hercegovini na bazi Ustava, ali je pozvao građane da „veličanstveno“ obeleže Dan RS.
Delegaciju Srbije bi trebalo da predvodi šef diplomatije Ivica Dačić. Prema pisanju medija, u njoj bi trebalo da se nađe više ministara, poslanika, kao i Danilo Vučić, sin predsednika zemlje.
Udruženje Zelenih beretki, paravojne formacije Stranke demokratske akcije tokom rata, ranije je uputilo zahtev da se zbog proslave zaustavi saobraćaj i uspostave kontrolni punktovi.
Uz prisustvo federalnog ministra unutrašnjih poslova Aljoše Čampare, doneta je odluka da se protesti ipak otkažu, ali još nije jasno da li će u ponedeljak biti blokade saobraćajnica.
„Setimo se prošle godine, za 9. januar smo imali na desetine problema po Sarajevu, kada se razapinjala ona zastava srpskih separatista u Lukavici. Tu noć su prelazili preko entitetske linije, provocirali, mahali zastavama, išli po kafićima“, rekao je Muhamed Švraka, predsednik udruženja Zelenih beretki, poručivši da to više neće dozvoliti.
Ništa od krivičnih prijava
Nema potrebe za blokadama, poručuju zvaničnici RS. Program proslave je utvrđen i sve će biti održano prema planu. Odustajanje od 9. januara značilo bi odustajanje od istorije, poručuju.
„Svih 13 policijskih ešalona je spremno. A tu je i oko dve hiljade učesnika civilnog sektora“, potvrđuje ministar policije RS Siniša Karan, rekavši da je taj ešalon spoj policije i građana RS.
„Na jedinstven način pokazuju snagu Republike Srpske i da su svi zaduženi za njen bezbedan i prosperitetan život“, kaže Karan, koji je bio predsednik Republičke komisije za sprovođenje referenduma 2016. na kojem je bilo postavljeno pitanje „Da li podržavate da se 9. januar obeležava i slavi kao Dan Republike Srpske?“
Rezultate referenduma, na kojem je 99,8 odsto onih koji su izašli na glasanje podržalo 9. januar, poništio je Ustavni sud BiH. Iako je nakon toga bilo upozorenja iz diplomatskih krugova o krivičnoj odgovornosti, ništa se nije desilo zbog nepoštovanja odluka suda i nastavka obeležavanja.
Upozorenja bez pokrića
Ovog puta stigle su osude od evropskih parlamentaraca. Povodom proslave Dana RS, socijaldemokratski poslanik nemačkog Bundestaga Adis Ahmetović i njegova stranačka koleginica iz Evropskog parlamenta Delara Burkhart uputili su saopštenje u kojem navode da je proslava neustavnog dana praksa sa kojom treba prestati.
„Protivustavni ‘praznik’ koji obeležava uspostavljanje Republike Srpske je napad političkih zvaničnika na slobodnu, demokratsku Bosnu i Hercegovinu i još jednom dokazuje opasnost ponavljajućih igara iz prošlosti“, navodi se u poruci.
Oni u poruci od visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita traže da „deluje dosledno i iskoristi sve raspoložive mere“. „Kao Evropljani ne smemo dozvoliti da se istorija ponovo na Zapadnom Balkanu“, pišu oni.
Šmit je pre nekoliko dana u pismu predstavnicima vlasti u Republici Srpskoj podsetio na odluke Ustavnog suda BiH. „Ove odluke su konačne i obavezujuće i moraju da se poštuju. Svi javni organi i zvaničnici u BiH imaju obavezu da se pridržavaju ustavnog poretka BiH“, naveo je Šmit.
Za nekoliko dana biće tačno deset godina otkako je tadašnji član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović podneo apelaciju Ustavnom sudu. Sud je trebalo da oceni da li je Zakon o praznicima Republike Srpske u skladu sa Ustavom.
U apelaciji je navedeno da svaki praznik koji predstavlja samo jedan narod, znači diskriminaciju po etničkom poreklu.
Dve godine kasnije, Ustavni sud nije osporio samo obeležavanje Dana Republike Srpske, ali jeste datum koji je za to odabran – deveti januar. Prethodno je Venecijanska komisija ocenila da je Dan RS diskriminatorski jer „nije u skladu sa univerzalnim vrednostima dijaloga, tolerancije i razumevanja“.
I pored odluke Ustavnog suda iz 2015, koja je potvrđena 2019. nakon što je Narodna skupština RS usvojila novi Zakon o Danu Republike Srpske, kojim je predviđeno obeležavanje 9. januara kao sekularnog praznika, zvanična Banjaluka i dalje obeležava ovaj datum.
Psihološki rat kao sredstvo
Po svemu sudeći, i ovog puta će Dan RS biti obeležen bez posledica po organizatore i politički vrh iz Banjaluke.
Poznavaoci prilika kažu da je scenario uvek isti – podižu se napetosti, a onda se smiruju do prve iduće prilike i datuma u kojem su uloge zamenjene. Želje za dijalogom nema.
Dokumentarac Borisa Malagurskog o Republici Srpskoj naišao je na otpor u zapadnoj Evropi. Prebacuju mu se nacionalistička propaganda i poricanje genocida. Film je ipak prikazan u Frankfurtu.
Savjtnica za medije i političku komunikaciju Marija Milić kaže da podjednaku odgovornost nose domaći političari, ali i međunarodna zajednica koja je dobila ogromna ovlašćenja kroz Dejtonski mirovni sporazum.
„Ovo je zemlja u kojoj punih 27 godina posle rata i dalje deluje visoki predstavnik, koji deli političku pravdu, sugeriše, nameće – uključujući i nacionalne praznike. Isto tako, ogromna je uloga i tela čije je formiranje presedan u međunarodnom pravu i zove se Savet za sprovođenje mira“, smatra Milić.
„Upravo oni su, mimo Dejtona, visokom predstavniku dali ovlašćenja koja su u unutrašnju politiku unela ozbiljan nemir“, smatra Milić. Prema njenom viđenju, takav protektorat vodi neodgovornim domaćim političarima i izaziva psihološki rat tokom svakog praznika.
„Takva zemlja je uspela da dobije kandidatski status za EU. Praktično, time je potvrđeno da je baš ovakva BiH svima poželjan partner. Zašto bi onda bilo ko u BiH uspostavljao dijalog? I zašto bi bilo ko pokazao poštovanje prema drugom i drugačijem, ako već radeći suprotno ostaje na vlasti?“, pita se Milić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.