Poslanik Socijaldemokratske partije (SDP) u Bundestagu Josip Juratović ocenio je da je „u najvećem delu dobra, ali nije potpuna“ rezolucija o Bosni i Hercegovini, o kojoj u petak odlučuje parlament, te da je potrebno sprečiti nacionaliste da zloupotrebe taj dokument.
Rezoluciju su predložile stranke vladajuće koalicije u Nemačkoj, SPD, Zeleni i Liberali.
„Bilo bi dobro da sve demokratske snage krenu u ispunjavanje onoga što u rezoluciji stoji, a tamo ima dosta dobrih tačaka za dalji razvoj BiH. Na drugoj strani se plašim da će to biti samo rezolucija koju će zloupotrebiti nacionalisti u izbornoj kampanji i to bi bilo kobno. To treba sprečiti“, izjavio je Juratović u razgovoru za Dojče vele.
Ocenio je da rezoluciji nedostaju tri bitne tačke.
„Na mestu gde se spominje da u BiH vlada politički nepotizam i nacionalizam piše ‘u srpskim, hrvatskim i bošnjačkim redovima’, a onda se poimenično pominju stranke i lideri tih stranaka. To su (Dragan) Čović i HDZ, pa (Milorad) Dodik i SNSD, a sve bošnjačke stranke, pošto i tamo ima nacionalizma, stavljaju se pod sumnju da su nacionalističke, što nije tačno“, ukazuje Juratović.
Kako je pojasnio, nije fer prema Bošnjacima da se svi stavljaju u isti koš, jer u demokratski orijentisanim bošnjačkim redovima postoje stranke koje su za građansku državu „onako kako je zamišlja EU, a ne Bakir Izetbegović“.
„Država o kojoj govore SDA i Izetbegović nije građanska, nego je on prisvojio jedan termin koji odgovara njemu, kako bi sa Čovićem, sa kojim vodi istu politiku, praktično paralisao društvo, što je katastrofalno za BiH. Niti Čović reprezentuje legitimnost svih Hrvata, niti Izetbegović građansku državu“, ocenio je Juratović.
Pitanje je, zaključuje, kako privući umerene Hrvate i Srbe, s obzirom da su Bošnjaci najbrojniji i najumereniji narod, s kojim je najlakše graditi jedinstvenu BiH.
Sledeća manjkavost rezolucije podnete Bundestagu je pominjanje nemačke pomoći oko suzbijanja korupcije i kriminala, što on smatra najvećim problemom.
„I treće, kad je reč o Hrvatskoj i Srbiji kao uticajnim državama u susedstvu BiH, mislim da se one ne mogu izjednačavati, iako sam mišljenja da je hrvatska spoljna politika, mada to Hrvatska kao zemlja nije, katastrofalna jer popušta Čovićevom HDZ-u koji sve više liči na kriminalnu organizaciju“, obrazložio je nemački poslanik hrvatskog porekla.
Ponovo o slanju nemačkih vojnika u EUFOR
Bundestag će u petak odlučivati i o ponovnom slanju vojnika Bundesvera u misiju EUFOR-a Altea u BiH.
„Reč je o poruci koja se šalje BiH. Na jednoj strani je dobro da se daje neka vrsta sigurnosti da Zapad stoji iza mira i stabilnosti u BiH, a na drugoj strani to može biti i provokativno pitanje koje mogu negativne strane, pre svega Rusi, zloupotrebiti i iskoristiti upravo sa nacionalističkim pokretima u pravcu koji ne želim, a ja želim mir i stabilnost u BiH. Za taj mir i stabilnost treba dobro svesno i razumno razmisliti šta je dobro, šta nije i kada“, kaže Juratović, zaključujući da će glasati za ovu odluku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.