Jutarnji list tvrdi da je "Vučićev projekat pred krahom": "Hteo je da vlada Srbijom još najmanje 10 godina, ali čini se da se jako prevario" 1Aleksandar Vučić: BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je napustio funkciju predsednika vladajuće Srpske napredne stranke da bi osnovao neku vrstu nacionalnog svesrpskog nadstranačkog Narodni pokret, kojim bi zapravo želeo da ostvari apsolutnu većinu u Skupštini u sledeće, najverovatnije vanredne, izbore i obezbedi sebi godine i godine vlasti, piše novinar hrvatskog Jutarnjeg lista Vlado Vurušić.

No, kako se čini, trenutna politička kriza, nastala nakon stravičnih masovnih uboistava koja su potaknula najveće antirežimske protest, te problemi oko Kosova (Vučić je sve više pred zidom jer su Vašington i Brisel odlučili razrešiti kosovski čvor najkasnije do sredine sledeće godine) doveli su celi taj projekt u probleme, ako ne i u slepu ulicu, što Vučiću izaziva blagi napad panike.

Vučić je osmislio taj Narodni pokret kao stranačko-koalicijsku platformu, na kojoj bi on zapravo sebe definisao kao vožda svih režimskih stranaka i organizacija, pogotovo s desno nacionalističke i populističke strane političkog spektra. Tim ujedinjenjem velikog broja prorežimskih opcija uspeo bi da osigura značajnu većinu u Skupštini te da se tako objedinjen suprotstavi ionako usitnjenoj i razjedinjenoj opoziciji. Osim toga, time bi sa sebe skinuo kompromitirajuće težine SNS-a. Konačno, on je popularniji od stranke koju, naravno, i dalje kontroliše, premda ju je prepustio svom „pažu“ Milošu Vučeviću. No, čini se da se preračunao.

O Pokretu je prvi put progovorio u drugim političkim okolnostima, pre nego što su Srbiju zadesila monstruozna masovna ubistva u osnovnoj školi Ribnikar i kod Mladenovca. Osmišljen je u prvom redu kao političko „okupljanje u obrani Kosova“, ali sada se pretvorio u pokret iz nužde, usmeren protiv antirežimskih protesta kojima se traži njegovo političko umirovljenje, a cilj mu je održanje na vlasti po svaku cenu i zadovoljavanje svih svojih političkih i dinih intriga.

Međutim, kako piše beogradski list Danas, Vučić se našao u nevolji jer istraživanja pokazuju da većina njegovih birača nije razumela njegovu ostavku na mesto predsednika SNS-a, kao ni „ideju o stvaranju supra- partijski pokret koji bi bio iznad SNS“. Zbog toga je Vučić u nedavnom obraćanju naciji po ko zna kom redosledu najavio da je prvo poluvreme odigrano i da treba sačekati drugo.

„U prvom smo podigli penzije i plate“, rekao je Vučić i najavio da bi sa Pokretom (što je valjda drugo poluvreme) trebalo da počne nova era prosperiteta Srbije ili, kako Danas ironično piše, „platinasto doba“. „treba da svane s obzirom da Vučić i njegova propaganda aktuelnu situaciju u Srbiji nazivaju „zlatnom erom“.

Međutim, Biljana Đorđević iz stranke Ne davimo Beograd i dalje navodi da Srbija ima „najveću društvenu nejednakost u Evropi” i da je ona država koja „najviše promoviše nasilje i mržnju u javnom prostoru”.

A Biljana Stojković iz stranke Zajedno navodi da je Vučić u panici jer mu rejting pada, a „poslovi sa Pokretom ne idu po planu“. Prema rečima Biljane Stojković, Vučić je pogrešno procenio trenutak kada je odlučio da osnuje Pokret i shvatio da treba da krene u agresivniju i prihvatljiviju kampanju objašnjavanja značaja Pokreta. Prema njenim rečima, od sada ćemo slušati o Pokretu, u kome će Vučić slamati sve i svašta, „pa i veštačku inteligenciju, leteće automobile, malo kukanja, prstohvat pobeda i ogromnu količinu obećanja”. Majstor prodaje magle je u svom elementu“, naglašava Biljana Stojković.

Međutim, Vučić svoje saradnike stišće na nacionalističko-konzervativnom političkom krilu, pa je Ivica Dačić, šef postmiloševićevske Socijalističke partije, rekao da bi „učešće SPS-a u Pokretu bilo dobro za Srbiju“, a potom i za SPS, iako je nedelja oko njega bila veoma rezervisana. Naime, on se nada da će uspeti da se održi na vlasti i da Vučić, koliko god da želi da ga se reši, ipak mora da sarađuje sa njim i da mu daje pozicije i komade kolača u vidu javnih preduzeća. .

Vučić bi do jeseni morao da zacrta Pokret, tim pre što se spekuliše da bi do proleća 2024. mogao da raspiše izbore na kojima bi, prema zamisli, počelo drugo poluvreme – vladavina Srbijom u narednih deset i više godina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari