Jutarnji list: Priprema se teren za “Srbiju na moru‘”, Vučićev prvi cilj decrnogorizacija 1Foto: EPA-EFE/ANDREJ ČUKIĆ

Crna Gora puca po šavovima. Na ivici je haosa. U zemlji je zavladao institucionalni vakuum koji mnogi zapravo nazivaju državnim udarom ili, u „najboljem” slučaju, otvorenom zloupotrebom političkih ovlašćenja i pokušajem nelegitimne promene ustavnog i društvenog poretka.

Andrija Nikolić, funkcioner najjače opozicione partije DPS (Demokratska partija socijalista), upozorava da je „ustavni poredak srušen političkim preuzimanjem Ustavnog suda, što je ravno državnom udaru“, piše hrvatski Jutarnji list.

„Crna Gora više nije država, već teritorija“, rekao je za lokalni portal Antena M stručnjak za ustavno pravo Nikola Martinović.

Podsetimo, pre nekoliko dana Odbor za ustav Skupštine Crne Gore je nezakonito i protivustavno preuzeo „dužnost“ Ustavnog suda. Prema obrazloženju antievropskog i prosrpskog predsednika Skupštine, četničkog vojvode Andrije Mandića, jedan član Ustavnog suda je otišao u penziju, što mu je poslužilo da „nadležnost Ustavnog suda prenese na skupštinski odbor za ustav “, a takav potez je bez presedana u političkoj i pravnoj praksi, kaže nam crnogorski analitičar Darko Šuković.

On napominje da su prorusko-prosrpske snage definitivno pokazale nameru da državu Crnu Goru deinstitucionalizuju i pretvore u „državu slučaj“, da je destabilizuju i potpuno parališu, upravo u trenutku kada je napravljen značajan korak ka ostvarena integracija sa EU.

Podsetimo, Aleksandru Vučiću je, čini se, najvažnije da zaustavi Crnu Goru na njenom evropskom putu, posebno da ona ne uđe u EU pre Srbije.

„Na delu je plan da se blokira rad državnih institucija, uključujući i vladu i predsednika, sa, kako su zamislili, funkcionisanjem samo Skupštine, kroz koju bi donosili zakone koji su im potrebni koje Ustavni sud ne bi mogao. odbaciti jer ne postoji To su zakoni poput onog o dvojnom državljanstvu i proglašenju srpskog jezika službenim, što je korak ka definitivnoj ‘denacionalizaciji’ Crne Gore i njenom konačnom ‘uvlačenju’ u projekat. ‘srpski svet’“, kaže nam Šuković.

„Srbija na moru“

Ali zbog ovakvog „scenarija“ opozicija – a izgleda da je Bošnjačka stranka iz vladajuće većine bila solidarna sa njima – nije dozvolila održavanje sednice Skupštine, kako Andrija Mandić svoju nameru ne bi sproveo u delo. Za Nikolu Martinovića je poražavajuće da skupštinski odbor može da preuzme nadležnost najvišeg suda u zemlji.

„Onog trenutka kada parlament, vlada ili bilo ko drugi preuzme nadležnost Ustavnog suda, nemate više ni jedno telo koje može da brani državu od diktature ili autokratije“, kaže Martinović.

Prosrpske snage su očigledno krenule da iskoriste trenutak, po svaku cenu, dok su na vlasti, i detronizuju Crnu Goru kao suverenu državu i praktično je predaju Srbiji Aleksandra Vučića.

Oglasio se i predsjednik države Jakov Milatović, čija je najava samo potvrdila da je na crnogorskoj društveno-etničko-političkoj sceni na djelu definitivan političko-državotvorni rascjep, čije je posljedice teško predvidjeti. Ali došlo je vreme da se zauzme stav i jasno definiše ovaj evidentni pokušaj zloupotrebe moći.

„Nalazimo se u kritičnom trenutku narušavanja ustavnog i pravnog poretka, što može biti pogubno za dalji demokratski razvoj zemlje i naš evropski put, a dolazi samo dan nakon što je Crna Gora zatvorila tri poglavlja u pregovorima sa EU. “, rekao je predsednik Milatović.

Milatović je na svom profilu na Ks napisao da su „odluke aktuelne vlasti nepromišljene i nezasnovane na zakonu, donete uz ignorisanje svake osnovane i opravdane kritike, a posebno su opasne ako se tiču delovanja najvažnijih institucije“. On je zatražio da Ustavni odbor poništi svoju odluku jer je to jedini način da se „izvuče iz ustavne krize“ u kojoj se zemlja našla.

Time je „zaokruženo” rastuće podele u crnogorskom političkom prostoru, a očigledno je da je predsednik Milatović, koga vladajuće prosrpske opcije, čini se, žele da zameni ili bar pokrene vanredne predsedničke izbore, ovoga puta shvatio gde je politika vodi koalicija Za budućnost Crne Gore. Jer evidentno je da budućnost Crne Gore ne vide ni u EU, ni u NATO-u (često najavljuju da će tražiti rasparčavanje), a u stvari pripremaju teren za ono što se već dugo kolokvijalno naziva (i ima svesrdnu podršku Vučićevog režima) pretvaranje Crne Gore Gore u „Srbiju na moru“.

Preti „Balkanska Gruzija“

Potez kojim se praktično ukida Ustavni sud, a njegovu ulogu preuzima „prosrpska politička opcija“, svakako ide u tom pravcu. Svi se pitaju kako će se postaviti premijer Milojko Spajić, koji sve više naginje prosrpskim opcijama, iako su se tu stvari dosta promenile. Milatović je bio „osumnjičen” za zaveru sa Mandićem, podržao je i njegov ulazak u vladu, a Spajić je navodno bio protiv. No, sada su se stvari promijenile, ali s obzirom na konfuziju i zavrzlame koje inače vladaju na crnogorskoj političkoj sceni, sve treba shvatiti sa dozom opreza.

Doduše, premijer Spajić je preko društvenih mreža pozvao opoziciju na dijalog o ovoj krizi, ali mu je veliki deo opozicije poručio da neće voditi dijalog sa premijerom, posebno zato što su predstavnici njegove stranke Pokreta Evropa Sad ! glasao za Andriju Mandića na Odboru za ustav.

Predstavnici vaše stranke su bili najglasniji i najvatreniji u izvođenju ustavnog udara, za koji će jednog dana odgovarati“, poručio mu je Nikola Zirojević iz proevropskih socijaldemokrata.

Naime, opozicija zamera Spajiću da je svestan Mandićevih namera i kažu, kako prenosi Antena M, da „opozicija nema šta da razgovara sa premijerom” jer je „znao šta će biti na Ustavnom odboru”.

Vaša je obaveza da povučete izglasanu neustavnu odluku, a o svemu ostalom možete da razgovarate sa svojim ‘mentorom’ Mandićem”, poručili su predstavnici opozicije premijeru Spajiću. Procrnogorski mediji tvrde da Andrija Mandić ima veliki politički uticaj na premijera Spajića, koji je, kako navodi Antena M, „od evropskog premijera napravio“ „ustavnog pučistu“.

Crna Gora je u previranju. Mnogi strahuju da bi se ova situacija mogla preliti na ulice, što bi imalo dalekosežne posledice jer bi Crnu Goru moglo pretvoriti u balkansku Gruziju, gde već nedeljama traje sukob proruskih i proevropskih snaga. U Crnoj Gori je slična situacija: antievropske, proruske i prosrpske snage su u očiglednom naletu, a sada je u pitanju ne samo pitanje proevropske agende Crne Gore, već i njen opstanak kao suverene države. .

Naime, kao suverena država i nacija može opstati samo u sklopu proevropskih tendencija, a u svakoj drugoj (čitaj proruskoj i prosrpskoj) opciji Crna Gora gubi sav svoj identitet – i nacionalni, i etnički i kulturni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari