Centralna banka Kosova je saopštila da je dopunila Pravilnik o gotovinskim operacijama, koji sada, između ostalog, definiše da je valuta evro jedino sredstvo plaćanja na Kosovu.
„Evro je jedina valuta dozvoljena za obavljanje gotovinskih platnih transakcija u gotovinskom platnom sistemu Kosova. Druge valute mogu da se koriste na Kosovu jedino kao dragocenosti za skladištenje u fizičkom obliku ili na bankovnim računima u valutama koje nisu evri, za međunarodna plaćanja i za devizne aktivnosti“, navodi se u članovima 35 i 36 dopunjenog Pravilnika.
Dopunom Pravilnika, koja stupa na snagu 1. februara, onemogućava se korišćenje dinara kao sredstva plaćanja na celoj teritoriji Kosova, uključujući više opština sa srpskom većinom u kojima je ta valuta do sada korišćena uz evro.
O ovom potezu Kosova, ali i reakciji predsednika Srbije Aleksandra Vučića pisali su i regionalni mediji.
Hrvatski portal Index prenosi tekst agencije Hina u kojem piše da je ovo novi izazov u dojalogu o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova.
“Srpski predsednik Aleksandar Vučić ocenio je u Davosu, gde učestvuje na Svetskom ekonomskom forumu, da najava Prištine o ukidanju platnog prometa sa Srbijom predstavlja pokušaje ukidanja dijaloga Beograda i Prištine i progona srpskog naroda s Kosova. Istakao je uverenje da međunarodna zajednica neće to dopustiti“, prenosi Index.
Zagrebački N1 takođe prenosi agenciju Hina, te navodi da je ovu informaciju potvrdio i izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak.
“On je uveren da – ukoliko počne primena najavljene uredbe – to “neće dovesti do opasne situacije“, te da će se naći rešenje “bez negativnih posledica“, prenosi N1.
Sarajevski N1 pominje još jednu odluku koja će važiti od 1. februara, a to je da se iz opticaja povlače novčanice od 500 evra radi zaštite od širenja falsifikovanja novca.
“Platni promet Srbije u kontinuitetu funkcioniše na Kosovu i nakon rata 1999. godine u većinskim srpskim sredinama. Dinari su preko Trezora u opticaju u trgovini, srpskim institucijama, ugostiteljstvu i ostalim privatnim uslužnim delatnostima”, piše KoSSev, a prenosi N1.
Slobodna Bosna prenosi da, kada je u pitanju zamena valuta, na Kosovu se od sada može vršiti isključivo u institucijama koje imaju licencu CBK da vrše ovakve usluge.
„Sve druge odredbe, koje su u suprotnosti sa ovom uredbom, stavljaju se van snage od trenutka stupanja na snagu ove Uredbe“, stoji u jednoj od odredbi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.