Kako su policajci u Hrvatskoj preko WhatsApp-a kršili zakon, a onda u tome i uhvaćeni? 1Ilustracija Foto: EPA-EFE/ANTONIO BAT

Zajedničkim istraživanjem medija iz nekoliko država ustanovljeno je da je policija u Hrvatskoj, koristeći WhatsApp grupu kao neformalni način komunikacije o migrantima kršila zakone.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) demantuju da su išta radili mimo zakona. Naveli su kako se poruke mogu falsifikovrati. Iako priznaju korišćenje WhatsApp grupa, tvrde da su ugašene pre više od tri godine i da se radilo o privremenom rešenju.

Prema navodima policije, nema procedura koje zabranjuju policajcima da koriste takve aplikacije, kao ni privatne mobilne telefone u službene svrhe, te deljenje materijala koji nemaju oznaku tajnosti.

Istraživanje su provele Novosti, Nova TV, portal Telegram, nemački Der Spiegel i austrijski ORF, a objavio portal za novinarsku saradnju Lighthouse Reports.

Radio Slobodna Evropa (RSE) nije mogao potvrditi autentičnost objavljenih podataka.

Lighthouse Reports navodi da je hrvatska policija kroz neformalnu grupu na WhatsAppu za razmenu informacija o službenim postupanjima prema migrantima delila veliki broj podataka, kršeći time zakone i interne odredbe koje propisuju službene načine obaveštavanja.

Reč je o grupi imena „OA Koridor II – Zapad“, po istoimenoj policijskoj akciji koja pokriva zapadne delove Hrvatske i čiji je cilj zaštita državne granice od nelegalnih migranata.

Među 33 osobe uključene u policijsku WhatsApp grupi su policajci na svim nivoima dužnosti, od niskopozicioniranih do visokopozicioniranih.

Policajci su u WhatsApp grupi navodno razmenjivali informacije o veličini presretnutih grupa migranata, mestu i vremenu gde su nađeni, kao i o njihovoj nacionalnosti.

U grupi su se, kako se navodi u istraživanju, delili i lični podaci, fotografije dokumenata i registarske tablice automobila u vlasništvu sumnjivih pojedinaca.

Novinari koji su se bavili ovim slučajem zaključuju da je svrha takvog komunikacijskog kanala po svemu sudeći izbjeći propisno beleženje tih policijskih postupanja, odnosno vođenje neslužbene evidencije o hapšenjima migranata.

Ostatak teksta pročitajte na sajtu RSE

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari