"Kamenolom je kriv zbog žrtava nastalih u poplavama": Kakva je situacija u BiH? 1Foto: EPA-EFE/NIDAL SALJIC

Poplave koje su zadesile neke delove Bosne i Hercegovine (BiH) sa četvrtka na petak, svakako jesu odgromna tragedija u kojima je, do sada poznato, stradalo 20 osoba, dok se za nestalima i dalje traga.

„Osnovni krivac za srušenu Jablanicu, koja je najviše pogođena poplavama i koja broji najviše žrtava, nije sama prirodna nesreća, koliko je kriv ilegalni kamenolom“, kaže za Danas Avdo Avdić, urednik Istraga.ba.

Kuće nestale

„Čim se uđe u to selo, odmah se vidi da situacija nema veze sa prirodnom nesrećom, jer definitivno je nešto drugo izazvalo ovu tragediju a to je kamenolom. Dakle, kuće su bukvalno bile zbrisane“, kaže Avdić.

Da je bila bujica, objašnjava Avdić, kuće bi sigurno bile oštećene nekim predmetima koje bi bujica nanela, da je bio odron videli bismo rastinje kog tu ima.

"Kamenolom je kriv zbog žrtava nastalih u poplavama": Kakva je situacija u BiH? 2
Foto: EPA-EFE/NIDAL SALJIC

„Da je bila samo poplava, dio kuća bi bio potpopljen ili oštećen ali ne bi kuće nestale“, kaže. „Ovde su kuće nestale zahvaljujući isključivo kamenolomu“, dodaje on.

Mesto na kom je odlagan kameni otpad

S obzirom na to da je prvi u javnosti koji je okrivio kamenolom za užas koji je pogodio ovo mesto u BiH upravo premijer Federacije BiH (FBiH) Nermin Nikšić, usledilo je pitanje da su vlasti ranije znale za kamenolom.

Avdić kaže da je sistem BiH vrlo komplikovan, te objašnjava:

„Imate podijeljene nadležnosti, od opštine ka lokalnom nivou, kanton, kao srednji nivo vlasti, federaciju kao viši srednji nivo vlasti i države. Svako ima svoje nadležnosti u tome i niko od njih nije preduzimao ništa osim neke kantonalne vlade koja je 2001. godine, prema mojim informacijama, dala dozvolu za istražne radove“, kaže Avdić.

Kako dodaje, dozvola za istražne radove „ne znači da imate dozvolu za radove“. Eksploatacija nije isto što i istraživanje, kaže on.

„Vlasnik je na osnovu te dozvole za istraživanje počeo da ilegalno kopa kamen. Kopao je određeni vremenski period, nakon čega je došla inspekcija i konstatovala da on to radi bez odluke o dozvoli koncesije. Znači, on nije imao koncesiju, nije imao nikakve dokumente, i to je bio poptuno ilegalni kamenolom. On je nastavio da eksploatiše, a inspekcija ga je kažnjavala nekoliko puta. Nakon smrti u porodici, sin je preuzeo biznis. Formalno je prestao da radi 2019. godine. Inspektori kažu da je inspekcija 2021. godine izlazila na teren i konstatovala da kamenolom ne radi. Međutim, 2024. godine u avgustu vide se mašine, što pokazuju satelitski snimci“, objašnjava Avdić.

"Kamenolom je kriv zbog žrtava nastalih u poplavama": Kakva je situacija u BiH? 3
Foto: EPA-EFE/NIDAL SALJIC

Dakle, kaže, čovek je radio 2024. godine.

„Nije problem toliko ta ilegalna eksploatacija koliko je problem što je on drugi kamen, koji je nabavljao, obrađivao u svojoj kamenorezačkoj radnji, a onda je ostatke tog kamena vozio na kamenolom i tu ga odbacivao. Zapravo, to je bilo mjesto gdje je on odlagao kameni otpad. Kada se pojavila velika količina vode sa planine, taj otpad je napravio branu, koja je napravila akumulaciju. Kad je pukla brana, onda je akumulacija pokrenula ogromne kamene gromade od dva-tri kubika. Zamislite sad da ide nekih 25 metara te kamene gromade, niz planinu, niz liticu, i ruši sve pred sobom Te kamene gromade udarale su u kuću i odnijele ih“, govori Avidć.

„Zamislite kamene gromade sa nekih kilometar ili dva koje ubrzanje i silu su dobili. Sve što im se našlo na putu je uništeno. Ta lavina kamenja je sve te kuće uspela da odgura pod jedan most gdje je nastala nova brana. Onda se voda koja se slivala i pratila tu lavinu prebacila ulijevo. Tamo je kamenje uništilo kuće, a onda je voda koje je to kamenje odbilo na lijevu stranu, zbog visinske razlike, potopilo naselje i džamiju. Na tom mjestu sad imate mrtih, ali većina osoba koje su stradale stradale su od kamene lavine“, naglašava Avdić.

Podeljena nadležnost

S obzirom na to da stižu upozorenja o novim padavinama koje će zadesiti BiH, Avdić upozorava da ima mnogo drugih mesta gde postoje kamenolomi, ilegalne deponije koje će napraviti hidroakumulaciju koja može da nanese štetu.

„Opet nije isto kada ide kamenje od dva-tri kubika i kada ide drvo. Drvo će možda probiti kuću ali je neće odnijet“, kaže Avdić.

Upitan da li su vlasti BiH mapirale kritične tačke na kojima bi se to moglo desiti i jesu li preduzele nešto tim povodom radi zaustavljanja katastrofe, Avdić kaže da se u BiH „nikad ništa ne mapira jer imate podijeljenu nadležnost“.

„Na opštinskom, kantonalnom, federalnom nivou. Niko ne koordinira između tih organa vlasti. Ne znate kome će opštinska Civilna zaštita (CZ) slati informacije, kome će kantonalna CZ slati informacije… I sama potraga u ovom trenutku ide sporije zbog toga što nema jedinstvenog mjesta komandovanja. Tamo gdje su krizne situacije koje zahtjevaju jedinstveno mjesto komandovanja, ovde toga nemate. Umesto jednog odlučuju svi, a tada nastaje haos. Zato smo prvi dan imali pogrešne informacije o broju mrtvih. To je najbolji pokazatelj koji je haos“, ističe Avdić.

"Kamenolom je kriv zbog žrtava nastalih u poplavama": Kakva je situacija u BiH? 4
Foto: EPA-EFE/NIDAL SALJIC

Brojne ekipe rade na terenu…

Alisa Kudra, novinarka radija Konjic, za naš list kaže da sam centar grada kroz koji protiče Neretva nije pogođen poplavom, odnosno da Neretva nije izašla iz korita.

„Mjesna zajednica Neretvica je poplavljena u našoj opštini. Danas se pojavila nova informacija o pronalasku još jednog tijela na području ove mjesne zajednice i radi se na indetifikaciji, što čini ukupno tri stradale osobe na području Buturović polja i još uvijek se traga za dvije osobe“, kaže nam Kudra.

Kudra ukazuje da je na terenu više od stotinu ljudi koji pretražuju teren.

„Tu su psi tragači, ekipe iz Srbije, Hrvatske, Slovenije, Ferelane CZ, Gorske službe spašavanja. Brojne ekipe rade na terenu sa građevinskom opremom. Uporedo se radi na popravljanju puteva kako bi se omogućio prolaz do svih mjesta. Potpuno je uništena putna komunikacija sa selima na području ove mjesne zajednice. Još uvijek ima odsečenih sela, nažalost“, kaže nam ona.

Kako dodaje, javna ustavnova Cerntar za socijalni rad je formirao tri tima koji čine psiholozi i socijalni radnici koji će pomoći da se izvrši prijem i trijaže stanovnika.

„Danas su prijem i trijaža izvršene za 59 porodica sa ovog područja. Ima i porodica koje su došle iz Jablanice s obzirom da se nalazi u blizini grada Konjica. Ima porodica sa podrućja Buturović polja, koja broji šest članova. Smejšeteni su u gradu Konjicu u hotel. Ostale porodice su smještene kod porodica i prijatelja. Neke porodice nisu htjele da idu u neki drugi smještaj, nego da ostanu kod bliskih srodnika ili prijatelja“, priča nam Kudra.

Dva lica su, dodaje, smeštena u ustanove socijalne zaštite Stolac i Ilidža u Sarajevu.

„Dvoje malodobne djece bez roditeljske pratnje smješteni su kod njihovih najbližih srodnika u Konjici, a njihovi roditelji su ostali u selu Dobričevići. Četiri lica, državljani Hrvatske, koji su se zatekeli na području Neretvice, prebačeni su za Sarajevo i sinoć su atuobusom otišli za Zagreb. Izvršena je evidencija još jedne porodice Šević sa područja općine Jablanica – majka i dvoje malodobne djece su smješteni kod srodnika na području grada Konjica“, kaže Kudra.

"Kamenolom je kriv zbog žrtava nastalih u poplavama": Kakva je situacija u BiH? 5
foto: EPA-EFE/NIDAL SALJIC

Prema njenim rečima, ukupno 80 lica je obuhvaćeno prijemom i trijažom i svim licima je ponuđena pomoć u vidu higijenskih i prehrambrenih paketa.

Teško je slušati takvu životnu priču

Kudra podseća da je najavljeno iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda veće padavine večeras i da će trajati sutra do 11 ujutru.

„Jedino što se može uraditi jeste evakuacija stanovništva. Helikopter oružanih snaga je na terenu. Oni koji žele da idu se evakuišu, ali ima i onih koji ne žele da napuste svoje domove. Tu je CZ danonoćno“, kaže ona.

Kudra nam je rekla da se skoro vratila iz bolnice gde su posetili Lejlu Zalihić iz Buturović polja koja se spasila.

„Gospođa Zahilić, čiju je kuću odnijela bujica, uspjela je nekako da dopliva do svoje kćerke i da je spasi. Teško je sluašti jednu takvu životnu priču. Došle su komšije i rekle da nadolazi voda u kuću. One su se popele na viši sprat, misleći da će voda da uđe u neki deo kuće i da se povuče. Međutim, nakon nekoliko minuta kuća je cijela otišla, a oni s njom otišli u bujicu. Na svu sreću, u bolnici je kasnije saznala da je i njen suprug spasen i isplivao na drugu stranu“, priča nam Kudra.

"Kamenolom je kriv zbog žrtava nastalih u poplavama": Kakva je situacija u BiH? 6
Foto: EPA-EFE/NIDAL SALJIC

Kako dodaje, razgovarala je i sa jednom gospođom iz Donje Jablanice.

„Njen suprug je u nekoliko minuta spasio nju i njenu ćerku preko kupole od džamije u Jablanici koja je bila pod vodom i kamenjem. Oni su tu prenoćili. Četiri sata su ona, ćerka, svekar i svekrva bili na toj kupoli. Nažalost, kada je suprug nju i njenu ćerku, kao i svoju majku i oca prebacio na tu kupolu, njega je bujica odnijela. Još uvijek se traga za njegovim tijelom“, kaže Kudra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari