Počela sednica o izglasavanju nepoverenja Vladi Crne Gore 1Foto: Beta/Igor Šljivančanin

Poslanici crnogorskog parlamenta počeli su raspravu o nepoverenju Vladi na predlog koalicije „Crno na bijelo“ Dritana Abazovića.

Prethodno poslanici nisu prihvatili da se raspravlja o Vladinom predlog o skraćenju mandata parlamentu – čije bi usvajanje bilo put u vanredne izbore. Nakon toga premijer Zdravko Krivokapić je napustio sednicu parlamenta.

Za smenu Vlade izvesno je da će glasati najmanje 44 poslanika opozicije i vladajuće koalicije „Crno na bijelo“ (GP URA i CIVIS) – tri više nego što je potrebno da bi Krivokapićev kabinet „pao“.

Pravni stručnjaci u Crnoj Gori nisu saglasni oko pravne procedure nakon izglasavanja nepoverenja Vladi.

U članu 110 Ustava Crne Gore piše da vladi prestaje mandat prestankom mandata Skupštine, podnošenjem ostavke, gubitkom poverenja i ako ne predloži budžet do 31. marta budžetske godine.

Pojedini pravnici smatraju da se gubitkom podrške skupštinske većine otvara prostor za izbor nove vlade u istom mandatu parlamenta. S druge strane, neki pravnici to osporavaju, tvrdeći da Ustav ne dozvoljava da se u toku mandata Skupštine bira nova vlada, s novim premijerom.

S izglasavanjem nepoverenja biće otvoreno i pitanje rokova u kojima je predsednik države obavezan da predloži novog mandatara za sastav vlade, jer oni nisu uređeni članovima 106 i 107 Ustava, koji tretiraju pitanje izglasavanje poverenja/nepoverenja vladi.

U članu 103 Ustava piše da šef države predlaže mandatara u roku od 30 dana od dana konstituisanja Skupštine.

Pravnici ističu da bi, zbog pravne praznine, trebalo primeniti analogiju i ceniti da rok od 30 dana u kom je predsednik dužan da predloži mandatara, važi i u slučaju izglasavanja nepoverenja vladi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari