Kijev post: Kentera smenjen zbog pokušaja borbe protiv uticaja Rusije u Crnoj Gori, Abazović izaziva nestabilnost 1Foto: 2BS Forum/Budva

Usred NATO konferencije koja se održava u Budvi, u Crnoj Gori, premijer Dritan Abazović smenio je direktora Agencije za nacionalnu bezbednost Sava Kenteru dok je ovaj bio na bini i razgovarao sa desetinama diplomata i vojnih oficira iz zemalja NATO-a, piše Kijev post.

Akcije crnogorskog premijera mogle bi, ocenjuje list, izazvati veće nestabilnosti u zemlji podsećajući na 2016. i pokušaj državnog udara, uz podršku Rusije.

Događaj je počeo govorom američke ambasadorke Džudi Rajzing Rajnke koja je otvoreno kritikovala crnogorsku Vladu i naizgled implicirala da su neki crnogorski lideri, podrazumevajući čak i premijera koji je sedeo samo nekoliko metara ispred nje, umešani u korupciju.

Nakon ambasadorkinih oštro sročenih primedbi, premijera je, na sceni, intervjuisao novinar Al-Džazire koji je više puta insinuirao da je premijer angažovan u raspirivanju etničkih tenzija.

Evropski ambasador koji je razgovarao za Kijev Post rekao je da smatra da su kritike na račun premijera opravdane jer je premijerova odluka da podrži lidere pravoslavne crkve oko evropskih prioriteta odvratile putanju Crne Gore ka Evropi za najmanje jedan do dve godine.

Ivana Stradner, savetnica u američkoj Fondaciji za odbranu demokratija i ekspert za Balkan, rekla je za Kijev post da su ”svi događaji na Balkanu povezani, a Moskva se nada da će proširiti svoj uticaj na Balkanu, koji vidi kao još jedno pozornicu gde može da izazove Zapad”. Rusija već duže vreme destabilizuje Bosnu, Kosovo i Crnu Goru, dodaje.

“Situacija u Crnoj Gori je samo poslednji događaj nakon što je Putinov opunomoćenik u BiH Milorad Dodik zapretio otcepljenjem. Kosovo je takođe na Putinovom meniju. Najnovije tenzije između Srbije i Kosova podrivaju regionalnu stabilnost i predstavljaju laku metu za Kremlj. Poslednji protesti izbili su nakon zakona koji kaže da Srbi koji žive na Kosovu moraju da promene svoje registarske tablice sa srpskih na kosovske. Za mnoge od ovih politika se smatra da su prosrpske i da se na kraju iskorišćavaju da služe proruskim interesima”, ističe Stradner.

Nedavno rasplamsavanje tenzija na Balkanu podiglo je uzbunu da bi moglo doći do sukoba između Srbije i Kosova. Smatra se da želja predsednika Srbije da podstakne tenzije može biti povezana sa njegovom željom da se pozicionira kao regionalni „lider“, sposoban da spreči rasplet situacije, primoravajući tako Zapad da ga podrži.

Kada je šef obezbeđenja Savo Kentera počeo da se obraća visokorangiranoj masi, izbio je haos kada su ga obavestili da ga je premijer smenio, prenosi Kijev post.

Šef bezbednosti je prokomentarisao da je to znak da će sada morati da se bore još jače protiv korupcije i uticaja Rusije u regionu. Prošle nedelje, šef bezbednosti je dozvolio deportaciju nekoliko ruskih diplomata.

Nakon što je završio svoje izlaganje, Kentera je napustio dvoranu da bi ga dočekalo desetak novinara.

Nakon Kenterine priče o događajima, oglasila se američka ambasadorka, rekavši da “se Rusiji mora uskratiti uporište u ovoj zemlji”.

Pozivamo Crnu Goru da se bori protiv zloćudnog interesa Rusije i regionu Zapadnog Balkana.

“Crna Gora, članica NATO-a, optužena je da služi interesima Rusije preko svog proruskog premijera za kojeg se smatra da je povezan sa proruskim predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem”, primećuje Kijev post.

Ranije ove godine, podsećaju, crnogorski lider se pridružio proruskoj pravoslavnoj crkvi u potezu koji je razljutio diplomate EU jer je odlagao reforme neophodne da bi se Crna Gora pridružila Evropskoj uniji.

Stradner ističe da za Rusiju „Crna Gora predstavlja meko podnožje NATO-a dok Putin nastoji da projektuje uticaj na Jadransko more”.

Brojni sajber napadi i informativne operacije pokazuju da Rusija nastoji da iskoristi članstvo Crne Gore u NATO-u kao ranjivog člana Alijanse i da potkopa nastojanja Crne Gore da se pridruži EU.

Stradner napominje da „Rusija koristi Rusku pravoslavnu crkvu da manipuliše Srpskom pravoslavnom crkvom kako bi sejala etničke tenzije među srpskim stanovništvom u Crnoj Gori i promovisala prorusku politiku”. ž

Srpska pravoslavna crkva svoj uticaj u Crnoj Gori ostvaruje kroz učešće u političkim procesima. To je snažno uticalo na izbor prethodnog proruskog premijera Crne Gore Zdravka Krivokapića. U Crnoj Gori Srpska pravoslavna crkva ima za cilj da potkopa pro-NATO i prozapadne inicijative i ojača uticaj Kremlja, piše kijevski dnevnik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari