Očekujem, zajedno sa grupom kolega, da Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit i evropski komesar za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel reagiraju na način da spreče destabilizaciju Bosne i Hercegovine te celog regiona, kaže za Danas Klemen Grošelj, slovenački poslanik u Evropskom parlamentu.
Grošelj je jedan od osmoro poslanika iz različitih stranaka u EP koji su prošle nedelje pisali Šmitu i Borelu pozivajući ih da konačno reaguju i zaustave srpskog člana Predsedništva BiH Milorada Dodika, koji, kako su ocenili, radi na rušenju ustavnog poretka u BiH.
U pismu su istakli veliku zabrinutost zbog poslednjih poteza vlasti u Republici Srpskoj i najave novih aktivnosti na rušenju ustavnog poretka u BiH. Smatraju da u BiH tenzije rastu i da ih, pre svih, proizvodi Dodik, „blokadom državnih institucija i konstantnim radom na secesiji rušenjem ustavnog poretka BiH“.
Dodaju da se reč „rat“ nikada češće nije spominjala na Balkanu kao poslednjih meseci i sedmica. U pismu su pozvali i Kancelariju Visokog predstavnika kao i vođstvo EU da hitno reaguju i kazne one koji narušavaju mir i ruše ustavni poredak u BiH.
Na pitanje Danasa da li je realno očekivati da se EU ujedini oko sankcija protiv Dodika ili pak protiv entiteta Republike Srpske, Grošelj je potvrdno odgovorio.
„Da, to je realno, ako aktivnosti koje su nagoveštavane budu realizirane i one bi ugrozile mir i stabilnost u BiH i regionu. EU već posjeduje sve mehanizme, kojima može sankcionirati pojedince pa i druge entitete”, navodi naš sagovornik iz Brisela.
Naglasio je, takođe, da se od Srbije, kao zemlje koja pregovara za članstvo u EU, očekuje da bude faktor stabilnosti u regionu, a „nikako faktor koji bi bilo kako doprinosio svojim akcijama ka daljnoj destabilizaciji BiH i regiona”.
Kada je reč o snagama Eufor u BiH, čiji mandat ističe 1.novembra, Grošelj kaže da je realno očekivati produženje njihovog mandata. „Ne zaboravimo, da je i dio snaga KFOR, pa i snaga koje trebaju u slučaju nužde da pojačaju KFOR, u funkciji snaga, koje mogu ako tako situacija zahtijeva, da podupru snage EUFOR”, zaključio je sagovornik Danasa.
Pismo Šmitu i Borelu potpisali su Tineke Strik (Zeleni), Mihael Galer (EPP), Tonino Picula (Partija evropskih socijalista), Hilde Vautmans (Obnovimo Evropu-Renew), Rajnhard Butikofer (Zeleni), Paolo Rangel (EPP), Ditmar Koster (Partija evropskih socijalista) i Klemen Grošelj (Obnovimo Evropu – Renew).
U međuvremenu, Institut za istraživanje genocida Kanada uputio je premijeru Kanade Džastinu Trudou, apel i proglas dijaspore BiH u Kanadi članovima Kanadskog parlamenta u kojima se izražava duboka zabrinutost zbog opasnog ugrožavanja i negiranja države BiH.
Hitno traže od Kanade, kao članice Upravnog odbora Veća za sprovođenje mira u BiH, da iskoristi sva raspoloživa sredstva, kao razvijena demokratska država, članica grupacije sedam najrazvijenih držav, kako bi se urazumile nacionalističke snage u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska”. Navode da je za sve odgovoran “član Predsedništva Milorad Dodik zajedno sa svojim sledbenicima”.
Ajhorst i Palmer u BiH
Direktorka pri Evropskoj službi za spoljne poslove Angelina Ajhorst i specijalni izaslanik SAD za izbornu reformu Metju Palmer stižu ove nedelje u trodnevnu posetu BiH tokom koje će se susresti sa više zvaničnika BiH.Ajhorst je, uoči posete, ponovila nedvosmislenu podršku Brisela perspektivi BiH kao jedinstvene, ujedinjene i suverene zemlje, ističući da je što raniji dogovor o ustavnoj i izbornoj reformi od najveće važnosti. Banjaluku je, povodom 30 godina od formiranja Narodne skupštine Republike Srpske, posetio predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić i ponovio podršku Beograda entitetu RS.
„Herr C. Šmit ili radite ili odlazite“
U Sarajevu je ispred kancelarije Visokog predstavnika (OHR) Kristijana Šmita održan protest, a deo građana je ušao u prostorije OHR kako bi razgovarali sa predstavnicima ove institucije, znajući da Šmit nije u BiH, prenose sarajevski mediji.Tokom demonstracija građani su poručili da od Šmita očekuju konkretne poteze i odgovore. „Herr C. Šmit ili radite ili odlazite“, poručili su. Pitaju se zašto Šmit ne koristi Bonska ovlašćenja prema kojima može smeniti zvaničnike koji krše zakone i Dejtonski sporazum, podsećajući da je Milorad Dodik 2018. po preuzimanju funkcije u Predsjedništvu BiH položio zakletvu, ali da on već dugo negira postojanje BiH, ne poštuje Ustav BiH, ne štiti ljudska prava i slobode građana te krši Dejton.
Kritike su se čule i na račun Dragana Čovića i Bakira Izetbegovića. Okupljeni su skandirali „Nikad više robovi“, „Dole poglavice“, „Vratite ukradeno“, „Država je naša“, „Institucije nisu privatna prćija“…
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.