Agencija za istrage i zaštitu BiH (SIPA) zatražila je od državne Granične policije podatke o kretanju visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita i njegovog obezbeđenja, odnosno podatke o načinima prelaska granice i oružju koje nose, objavio je sarajevski portal Klix.
Takav zahtev usledio je nakon što su srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović (SNSD) i ministar bezbednosti BiH Nenad Nešić (DNS) zatražili od SIPA, Granične policije, Direkcije za koordinaciju policijskih tela BiH (DKPT) i Ministarstva spoljnih poslova informacije o statusu Šmita i članova njegovog obezbeđenja u BiH, kao i detalje o oružju koje nose dok su na dužnosti.
Nešić je juče rekao da očekuje da najkasnije u roku od deset dana dobije sve relevantne informacije od nadležnih policijskih i drugih organa o boravku Šmita i njegove pratnje u BiH.
„Posle izveštaja svih relevantnih institucija očekujem da će se u priču uključiti i Tužilaštvo BiH, kako bi se potpuno razjasnilo ima li Kristijan Šmit legitimitet i legalitet za boravak u BiH i da li njegova pratnja ima zakonsko uporište za posedovanje oružja na prostoru BiH“, kazao je Nešić.
Portal Klix navodi da se prema Nešićevim rečima može se zaključiti da Tužilaštvo BiH nije otvorilo predmet u vezi sa Šmitom i njegovim obezbeđenjem, dodavši da se Tužilaštvo BiH zvanično nije oglasilo o ovom slučaju.
„To znači da SIPA nema nalog Tužilaštva BiH za vršenje istražnih radnji čime se ova policijska agencija, na čijem čelu je SNSD-u blizak Darko Ćulum, stavlja u funkciju politike i pojedinaca iz RS. Time i on i direktor Službe za poslove sa strancima Žarko Laketa dovode u pitanje kredibilitet ovih državnih policijskih agencija“, navodi se u tekstu.
Dodaje se da su Ćulum i Laketa nedavno bili na političkom skupu u organizaciji SNSD u Istočnom Sarajevu, ali da niko nije reagovao, mada je trebalo da reaguje Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine BiH koji ih je i birao.
Prema zakonu, pripadnici policijskih agencija u BiH ne smeju slediti upustva političkih stranaka niti biti njeni članovi.
SIPA je ranije potvrdila za da postoje određene vrste provera koje vrše protiv Šmita, ali nisu otkrili detalje.
Ministarstvo spoljnih poslova BiH je ranije odgovorilo na upit Cvijanović i Nešića, navodeći da visoki predstavnik Kristijan Šmit ima diplomatski status, u skladu sa odredbama Aneksa 10. Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, potpisanim 14. decembra 1995. godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.