Generalna skupština Ujedinjenih nacija u Njujorku danas glasa o rezoluciji o genocidu u Srebrenici. To je bio povod da Milorad Dodik i celi politički vrh entiteta RS danas ode u Srebrenicu, odakle će pokušati minimizirati i relativizirati zločin genocida.
Od jutros je u Srebrenici prisutan povećan broj policajaca, oklopnih vozila i specijalaca, pod izgovorom očuvanja bezbednosti. Vlast u RS-u to pravda opravdanim potezom, dok iz perspektive Bošnjaka to može izgledati kao uznemiravanje uoči izglasavanja rezolucije o genocidu.
Politički vrh entiteta RS danas u Srebrenici ima sednicu vlade, pre toga je u Bratuncu položeno cveće na lokalno groblje. Tim povodom obratio se Dodik koji je ponovio ustaljene fraze o „mirnom razlazu“, odnosno otcepljenju. Međutim, Dodik je svestan da je to iluzija, ali za svoje biračko telo uporno ponavlja kako će u narednih30 dana predložiti formiranje komisije koja treba načiniti izveštaj o dešavanjima unazad 30 godina, na osnovu čega će, kako tvrdi Dodik predložiti „mirni razlaz“.
➡️ Данас смо у Братунцу и Сребреници како бисмо скренули пажњу на историјску неправду учињену српском народу.
На чињеницу коју моћни у свијету и наше комшије потпуно занемарују, а то је да је у злочинима које је починила муслиманска структура на овим просторима страдало 3.500… pic.twitter.com/vVw5a4TO1Q— Милорад Додик (@MiloradDodik) May 23, 2024
Uz već ponovljene fraze o nemogućnosti života u BiH, Dodik time jednostavno pokušava održati na životu svoju promašenu politiku, forsirajući priču kako Srbi nisu genocidan narod, što rezolucija ni ne tvrdi niti se bilo koja država ili narod na taj način kvalifikuju.
No, Dodikovoj politici za opstanak treba pojačavanje nacionalnih tenzija, što i danas u Srebrenici pokušava raditi. Jer zanimljivo je kako se Dodik ranije nije setio da održi sednicu Vlade RS-a u Srebrenici, jer mu očito taj kraj nije posebno zanimljiv. Ali kada mu treba pojačavanje tenzija, onda je tu.
Stoga je priča o bilo kakvim komisijama, mirnim razlazima i otcepljenjima suvišna i iluzorna i predstavlja samo političku kupovinu vremena jedne promašene politike. Usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici neće nikoga okarakterisati genocidnim, već treba proširiti istinu i raditi na prevenciji i kulturi sećanja za buduće generacije, prenosi Klix.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.