"Ostaje u zatvoru": Ko je bivši komandant VRS Dragomir Milošević, koga je haški sud odbio da pusti na prevremenu slobodu? 1Foto: Screenshot ICTY

Gati Santana, predsednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS), pravnog naslednika Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), odbila je zahtev za prevremeno puštanje na slobodu Dragomira Miloševića, bivšeg komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske.

Milošević je pravosnažno osuđen na 29 godina zatvora zbog zločina protiv čovečnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja počinjenih tokom opsade Sarajeva.

Zahtev za prevremeno oslobađanje odbijen je, kao i svi raniji od 2017. godine. Ključni razlozi za odbijanje ostaju težina počinjenih zločina i izostanak iskrenog priznanja i kajanja osuđenika.

Udruženja žrtava iz Bosne i Hercegovine i ovaj put su aktivno učestvovala u procesu, izražavajući jasno protivljenje Miloševićevom puštanju na slobodu. Njihova borba da osuđeni ratni zločinci preuzmu odgovornost i iznesu istinu o svojim delima i dalje ima značajan uticaj na odluke MRMKS-a.

Udruženja žrtava zahvalila su predsednici MRMKS-a na razumevanju i uvažavanju njihovog mišljenja u donošenju ove odluke.

Ko je Dragomir Milošević?

Dragomir Milošević, penzionisani general Vojske Republike Srpske, osuđen je zbog zločina nad civilima u Sarajevu od 1994. do 1995. nakon što je preuzeo komandu nad Sarajevsko – romanijskim korpusom od Stanislava Galića koga je Haški tribunal osudio na doživotni zatvor.

Milošević se skrivao do decembra 2004, kada se predao vlastima Srbije koje su ga istog dana predale Međunarodnom sudu.

Suđenje je počelo 2007. Osuđen je prvobitno na 33 godine zatvora.

Nakon žalbe Miloševiću je kazna umanjena za četiri godine jer je oslobođen krivice za granatiranje sarajevske pijace Markale, 28. avgusta 1995, kada su ubijena 34 civila, a još 78 ih je ranjeno,  zato sto je utvrđeno da je on u to vreme bio na lečenju u Beogradu, pisala je Radio Slobodna Evropa.

Predsednica Društva za ugrožene narode u BiH Fadila Memišević nezadovoljna presudom istakla je tada da je Milošević ipak bio odgovoran i za ovaj zločin.

„Ono što su građani Sarajeva preživeli, to je ušlo u anale istorije i ostaće kao najveći zločin, najveće mučenje civila u opkoljenom gradu. Mislim da je Milošević ovde izuzetno kriv – i naravno da sam nezadovoljna kao i svi građani Sarajeva. Njemu je trebalo da bude potvrđena prijašnja izrečena kazna.“

Milošević je 2011. prebačen u Estoniju na izdržavanje kazne.

U prvostepenoj presudi koja je izrečena 12. decembra 2007. Pretresno veće proglasilo je Miloševića krivim za zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona ili običaja ratovanja.

Osuđen je za ubistvo, nehumana dela (zločini protiv čovečnosti); terorisanje (kršenja zakona i običaja ratovanja); Milošević je vodio kampanju snajperskog delovanja i granatiranja grada Sarajeva s prvenstvenim ciljem širenja terora među civilnim stanovništvom grada; vodio je kampanju artiljerijskog i minobacačkog granatiranja, a korišćene su i modifikovane avionske bombe, protiv civilnih područja Sarajevo i civilnog stanovništva. Napadi su bili namjerni, neselektivni, i/ili
prekomerni i nesrazmerni predviđenoj konkretnoj i direktnoj vojnoj koristi, te je kao njihova posledica
ubijeno ili ranjeno više od hiljadu civila, stoji u dokumentima na sajtu Suda u Hagu.

Na meti napada bile su i bolnice. Samo na Opštu bolnicu u Sarajevu palo je oko 200 projektila, a bila je i na stalnoj meti snajpera.

Milošević je rođen 1942. u selu Murgas, opština Ub, Srbija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari