Ko je hrvatski general koji komanduje NATO divizijom koja će čuvati bezbednost srednje Evrope? 1Foto: Twitter/1 German-Netherlands Corps

Položaj komandanta je rotacioni između država osnivača, a hrvatskom predstavniku mandat ističe sledeće godine tokom leta.

Na čelu divizije NATO-a, čiji je zadatak očuvanje bezbednosti srednje Evrope, nalazi se hrvatski general-major Denis Tretinjak. To je multinacionalni divizijski komandni centar (HK MND-C) stacioniran u Sekešfehervaru, u Mađarskoj, koji je integrisan u strukturu NATO-a. Zemlje osnivači ove međunarodne vojne organizacije su Mađarska, Hrvatska i Slovačka, a zemlje potpisnice Memoranduma o razumevanju (MOU) su Nemačka, Italija, Poljska, Rumunija i Turska. Slovenija je, pak, najavila da će se pridružiti u dogledno vreme.

Mesto komandanta se rotira između država osnivača, a hrvatskom predstavniku Denisu Tretinjaku mandat ističe sledeće godine tokom leta. Njegov zamenik je sada Mađar, a načelnik štaba divizije Slovak.

Tretinjak je rođen u Osijeku, a pre odlaska u Mađarsku bio je komandant Gardijske oklopno-mehanizovane brigade, a potom i načelnik Uprave za planiranje Glavnog štaba Oružanih snaga Hrvatske.

Kako navode u Ministarstvu odbrane, formiranje Multinacionalnog divizijskog komandnog centra proizašlo je iz zajedničkog interesa za otpornost, bezbednost i odbranu Centralne Evrope sa ciljem jačanja regionalne odbrambene saradnje, ali i doprinosa sveukupnoj bezbednosti Alijanse.

Štab MND-C je komanda na nivou divizije, a ne divizija, tako da nema stalne snage, odnosno jedinice pod njenom komandom. Struktura predviđa oko 200 pozicija oficira i podoficira, a Hrvatska trenutno popunjava 15 mesta, ali bi taj broj ovog leta trebalo da se poveća za još 5 mesta.

Od svih zemalja učesnica, do sada se samo Mađarska pridružila jednoj logističkoj jedinici Oružanih snaga Mađarske koja pruža podršku ovoj komandi, ali je izrazila nameru da se pridruži borbenoj grupi pojačane budnosti (eVA HUN) za koju su vodeća država. . Hrvatska bi trebalo da učestvuje sa najviše 70 vojnika, ali odluku o tome treba da donese Sabor. Međutim, tačne odnose komandovanja i upravljanja u vezi sa određenim aktivnostima NATO-a (kao što je eVA HUN), navode u Ministarstvu odbrane, utvrđuju nadređene komande (SHAPE i JFC BS) – što je tajni podatak.

Divizija je pod Operativnom komandom (OPCOM) Savezničkog komandanta za Evropu (SACEUR) i može biti raspoređena od strane NATO-a i raspoređena u mirnodopskim i kriznim operacijama iu sukobima kroz vežbe ili operativne zadatke, u skladu sa standardnim procedurama NATO-a.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari