"Sa ratišta u politiku": Ko je Miro Bulj, koji za Vučića kaže da je "četnik, šugavac i kukavica"? 1Foto: Wikipedia/HINA/ Mladen Volarić

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je nedavno da “ne razume to što su se svi ujedinili u zaštiti NDH i zaštiti ustaških zločina iz Drugog svetskog rata”, te rekao kako je “Hrvatska upala u sopstvenu zamku”.

Vučić je na ovaj način prokomentarisao zabranu ulaska u Hrvatsku predsedniku Skupštine Crne Gore Andiji Mandiću, crnogorskom poslaniku MilanuKneževiću i Aleksi Bečiću, potpredsedniku crnogorske Vlade.

Vučić je dodao: “Kako ne kažu: ‘počinili smo zločin, genocid nad tim Srbima i žao nam je’… Kako im nije palo na pamet da su time što su ovim ljudima zabranili ulazak (Andriji Mandiću, Milanu Kneževiću i Milanu Bečiću) upali u sopstvenu zamku i pokazali da nikakvu razliku ne prave u odnosu na NDH i bilo koju drugu hrvatsku državu koja je postojala”.

Podsetimo, Mandić, Knežević i Bečić su proglašeni “nepoželjnima u Republici Hrvatskoj zbog sistematskog delovanja na narušavanju dobrosusedskih odnosa s Republikom Hrvatskom i kontinuiranog zloupotrebljavanja Republike Hrvatske u unutrašnje političke svrhe”.

Nakon ovih komentara predsednika Srbije oglasio se hrvatski poslanik Miro Bulj.

On je rekao: “Šešeljev potporučnik Aleksandar Vučić po stoti put zavarava Hrvate i nasrće na Hrvatsku, umesto je da zgubidan i ratni huškač doživotno u zatvoru”.

“Šugavac i kukavaca je u Glini ’95. huškao Srbe da ubijaju svoje komšije Hrvate zbog takozvane Velike Srbije. Kada je zapucalo, jado je kao zečić potrčao, brže od metka, na beogradske Terazije“, napisao je Bulj na Fejsbuku.

Bulj je nekoliko dana pre ovoga rekao da Hrvatska svim raspoloživim diplomatskim sredstvima treba da onemogući maligan uticaj Srbije i četnika Aleksandra Vučića na Crnu Goru.

Bulj je tražio da hrvatski Sabor zabrani ulazak svim crnogorskim poslanicima koji su glasali za Rezoluciju o Jasenovcu.

“Pozdravljam odluku Vlade Republike Hrvatske da predsjednika Skupštine Crne Gore četničkog vojvodu Andriju Mandića, Milana Kneževića, zastupnika u Skupštini Crne Gore, te Aleksu Bečića, potpredsjednika Vlade Crne Gore proglasi personama non grata u Hrvatskoj. Žalosno je što su se inicijatori ove Rezolucije i oni koji su je izglasali usprotivili dosadašnjoj suradnji s Republikom Hrvatskom, iako su svi znali da su naši interesi zajednički, posebno na putu europskih integracija”, napisao je Bulj na svom Fejsbuk profilu.

On je razočaran zbog nedostatka sankcija prema osobama iz vladajuće stranke PES-a, posebno prema Milojku Spajiću, aktuelnom premijeru Crne Gore, koji je “imao ključnu ulogu u izglasavanju sporne rezolucije”.

“Stoga zahtijevam da se Milojko Spajić, Vasilije Čarapić i Maida Gorčević proglase osobama non grata zbog njihovog nedopustivog ponašanja koje podupire ideje Velike Srbije s namjerom pretvaranje Crne Gore u pašaluk Aleksandra Vučića. Poručujem svim sljedbenicima velikosrpske politike u Crnoj Gori – vaše mjesto nije u Europskoj uniji”, napisao je Bulj.

Ko je Miro Bulj?

Miro Bulj je rođen u Sinju 11. marta 1972.

On je hrvatski političar, gradonačelnik Sinja, poslanik u Saboru i bivši pripadnik Hrvatske vojske.

Tokom Domovinskog rata Bulj je branio Republiku Hrvatsku od srpsko-jugoslovenske agresije.

U ratu je prošao nekoliko ratišta. U proleće 1991. godine, kao 19-godišnjak, prelazi u rezervni sastav MUP-a da bi odatle prešao u novoosnovanu 126. brigadu.

Postaje oficir i dobija čin zastavnika. Početkom 1994. zamrznuo je čin jer je to bio uslov da pređe u 4. gardijsku brigadu. Tako je postao profesionalni gardista. I tu je napredovao, ponovo postao oficir i penzionisan je u činu poručnika 2007. godine.

U proleće 2007. tadašnji premijer Ivo Sanader došao je u Sinj da položi kamen temeljac za izgradnju Alkarskih dvora. Cela alkarska povorka je bila obučena u svečane uniforme, osim Bulja, koji je rekao da je kamen temeljac za palatu 1999. godine položio general Gotovina, koji je tada bio u Hagu.

Kao samostalni odbornik ulazi u Gradsko veće grada Sinja. Poslanik u Saboru je već u nekoliko mandata, navodi se na sajtu hrvatskog parlamenta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari