Predsednik Srbije Aleksandar nedavno je izjavio da se Srbija ne meša u unutrašnje stvari Crne Gore.
„Bavićemo se pitanjem našeg naroda i političkim delovanjem, ali prvo da se formira vlada. Mi poštujemo Crnu Goru, cenimo je i sačekaćemo da vidimo kako stvari idu, pa ćemo komentarisati“, rekao je Vučić tokom obilaska završnih radova na mostu preko Mlave u Petrovcu na Mlavi.
S obzirom na to da je formiranje vlade na čelu sa Milojkom Spajićem u toku, a u kojoj se, po svemu sudeći, neće naći bivši Demokratski front, odnosno sadašnja koalicija Za budućnost Crne Gore (ZBCG), po medijima se provlačilo pitanje „kakvi će odnosi dveju zemalja biti“.
Ovakvu Vučićevu izjavu politikolog Ljubomir Filipović ocenjuje kad jedan isti scenario koji posmatramo 30 godina.
On pravi porođenje Vučića i Miloševića, kazavši kako je Milošević na sličan način tvrdio da nije umešan u rat u Hrvtskoj i u BiH, kao što sada zvanična Srbija tvrdu da se ne meša u crnogorske izbore.
„Primjeri nam pokazuju da Srbija sve svoje medijske i obavještajne izvore koristi kako bi uticala na politiku u Crnoj Gori. Pri tom, praveći jako veliki problem srpskoj zajednici u Crnoj Gori po istom modelu kako je napravila problem srpskoj zajednici u Hrvatskoj i na Kosovu“, kaže Filipović.
Politikolog dodaje da „imamo situaciju“ u kojoj SNS i njene franšize u regionu, što je ZBCG u Crnoj Gori, želi da monopolizuje srpsku politiku, da monopolizuje pitanje srpske zajednice u tim sredinama.
„Dolazite u situaciju svakodnevno da onaj ko ne veruje u SNS nema pravo da bude Srbin, proglašavaju ga za izdajnika. Svode srpstvo na pripadnost vladajućoj partiji“, kaže Filipović.
Gledajući na događaje koji će se odigrati u Crnoj Gori, poput najavljenih protesta su četvrtak, Filipović kaže da je protestima za cilj braniti i zahtevati ulazak DF – a u vlast.
Pošto se pregovorima do toga nije moglo doći, nastavlja Filipović, sada se to radi na silu.
„U toj koaliciji su i Vučić i mediji u CG koji nisu pod kontrolom Vučića. Tu mislim na dnevnik Vijesti koji učestvuje u kampanji koja bi trebalo da rezultuje ulaskom DF u vlast“, kaže.
Sagledavši u celini najavljenje proteste i izjavu predsednika Srbije, upitali smo Filipovića da oceni momenat u kom je izjava došla u javnost kao i šta je mogući razlog za nju.
Naš sagovornik mišljenja je da Vučić verovatno želi da se ogradi od toga šta će uslediti sutra u Crnoj Gori, kao i to da verovatno očekuju da se tenzije podignu.
„Već se preti ljudima koji su dio srpske politike u CG, pravi se pritisak na njih da slučajno ne podrže Spajićevu vladu u kojoj ne bi bio DF. Kreira se jedna atmosfera straha i pritisaka i agresije kako bi se na silu ugurali u vlast. Sve to što se ograđuje je vjerovatno njegovo pranje ruku pred licem Zapadne javnosti“, kaže Filipović.
Daliborka Uljarević, izvršna direktorka Centra za građansko obrazovanje, kaže da se Vučić do sada nije opterećivao time da li njegove izjave mogu uticati i kako mogu uticati na određene procese.
„Naprotiv, on prilično dugo pokazuje tendenciju da, lično ili preko svojih sljedbenika, dodaje ulje na vatru u polarizovanoj društveno-političkoj klimi u Crnoj Gori, čijem je intenzitetu zvanični Beograd već dosta doprinio“, kaže.
Ona dodaje da njegova izjava o tome da će ćutati sada do formiranja Vlade u Crnoj Gori, a posle svega što je od izbora rekao on i ostali zvaničnici iz Srbije, grubo ponižavajući zvaničnike u Crnoj Gori i državu Crnu Goru, može ukazati da je izračunao da mu taj javni rad donosi više štete nego učinka u širem međunarodnom kontekstu.
„Međutim, imajući u vidu da je u Crnoj Gori ovih dana “podignuto na noge” sve što se može (in)direktno vezati za Vučića kako bi se osujetilo formiranje Vlade bez partija nekadašnjeg Demokratskog fronta (DF), odnosno sadašnje koalicije Za budućnost Crne Gore, koje je Vučić proglasio kao jedine reprezente Srba u Crnoj Gori, to vidim samo kao providnu promjenu taktike kako bi u vlast uveo sebi lojalne partije“, zaključuje Uljarević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.