Koje su zemlje na strani Rusije i zašto? 1Foto: Shutterstock

Generalna skupština Ujedinjenih nacija suspendovala je Rusiju iz Saveta UN za ljudska prava. Na predlog Sjedinjenih Američkih Država, rezoluciju su podržale 93 zemlje, 24 su bile protiv, a 58 uzdržanih.

U rezoluciji se navodi da su razlog za proterivanje Rusije gruba i sistematska kršenja i kršenja ljudskih prava invazijom na Ukrajinu.

Gadafijeva Libija je poslednji put suspendovana iz Saveta za ljudska prava 2011. godine.

Za izbacivanje Rusije iz Saveta za ljudska prava sa sedištem u Ženevi bila je potrebna dvotrećinska većina, pri čemu se uzdržani ne računaju.

– Suspenzija Ruske Federacije u Savetu za ljudska prava nije opcija, već obaveza, rekao je Sergej Kislicija, ambasador Ukrajine u UN.

Za Rusiju je to nelegalan i politički motivisan proces.

„Ovo je pokušaj Sjedinjenih Američkih Država da zadrže svoju dominantnu poziciju i potpunu kontrolu nad nastavkom kolonijalizma ljudskih prava u međunarodnim odnosima“, rekao je Genadij Kuzmin, zamenik ambasadora Rusije u UN, prenosi HRT.

Napad Rusije na Ukrajinu ujedinio je Zapad

Napad Rusije na Ukrajinu je retko ujedinio Zapad.

Sve zapadne zemlje glasale su za rezoluciju, osuđujući agresiju Rusije na Ukrajinu i stradanja civila.

„Zajedno smo poslali snažnu poruku da patnja žrtava i preživelih neće biti ignorisana“, rekla je Linda Tomas-Grinfild, američka ambasadorka pri Ujedinjenim nacijama.

Nikolas de Rivijer: Imamo kolektivnu obavezu da štitimo ljudska prava

– Rusija mora da odgovara za flagrantna i sistematska kršenja ljudskih prava koja čini u Ukrajini. Imamo kolektivnu posvećenost zaštiti ljudskih prava i integriteta Saveta za ljudska prava, rekao je Nikolas de Rivijer, francuski ambasador pri UN.

Međutim, ne misle svi tako.

Protiv rezolucije bili su ruski saveznici i bivše sovjetske republike Belorusija, Kazahstan, Tadžikistan, Turkmenistan i Uzbekistan, ali i neke zemlje u razvoju poput Indonezije, Iraka i Meksika. Kina, koja i dalje ne želi da okrene leđa Rusiji, oštro je upozorila da će suspenzija produbiti raskol u UN i da neće doprineti deeskalaciji sukoba u Ukrajini.

„Kina se snažno protivi politizaciji i instrumentalizaciji ljudskih prava, protivi se selektivnosti, dvostrukim standardima i konfrontaciji po tom pitanju, kao i pritisku na druge zemlje pod izgovorom ljudskih prava“, rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan.

– Nije me briga za uzdržane članove, važno je da je Rusija suspendovana, naglasio je Kislitsja.

Srbija sve teže sedi na dve stolice

Vojno neutralna Srbija zbog udara na Ukrajinu sve teže sedi na dve stolice, a Vučić kaže da je bila izložena velikom pritisku pre glasanja, pa je podržala rezoluciju.

– Mi smo vojno neutralna država, nismo politički neutralna država. Mi smo na evropskom putu, dok smo na evropskom putu, ne možemo da budemo politički neutralna država, istakao je Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.

Vučić kaže da Srbija nije preduzela nikakve restriktivne mere prema Rusiji, da zadrži evropski pravac i ne okreće leđa tradicionalnim prijateljima, ali je pitanje dokle jer je ovo drugi put u Generalnoj skupštini UN da Beograd glasa protiv Moskve, iz koje dobija izuzetno jeftin gas, bar za sada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari