Više od 30 godina nakon ubistva, na višegradskom groblju Stražište održana je kolektivna dženaza za osam žrtava proteklog rata.
Reč je o bošnjačkim žrtvama koje su ubijene 1992. godine, a čiji su posmrtni ostaci ekshumirani proteklih godina na području Višegrada, Srebrenice i Žepe.
Među danas sahranjenim žrtvama je i Asim Omerović. Na sahranu tetki Asimi došao je Fahrudin Muharemović.
https://twitter.com/BosnianHistory/status/1664985442423386113?s=20
On je najstarija žrtva koja je danas sahranjena u Višegradu. U trenutku smrti imao je 62 godine, odnosno juna 1992. godine. Njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su 30 godina kasnije, na lokalitetu Gornja Crnča u Višegradu.
„Imo je 62 godine. Ubili su ga. Sedeo je ispred kuće, došli su i pokupili ga. Terali su ga da čita ezan na munari. Kada su se vraćali, negde usput su ga upucali i bacili pored puta. Sutradan su ga komšije pronašle i negde sahranile, a 29 godina se nije znalo gde se tačno nalazi“, rekao je Muharemović.
Najmlađa žrtva koja je danas sahranjena u Višegradu je Munevera (Salko) Šabanija, rođena 1970. godine u Višegradu. Imala je samo 22 godine kada je 1992. godine ubijena na području Višegrada. U decenijama nakon njene smrti, njeni posmrtni ostaci su pronađeni i ekshumirani na dve različite lokacije, Stražištu 2005. i Đurevića Polju 2010. godine.
Njen stric Selim Šabanija rekao je da su njeni posmrtni ostaci prvi pronađeni među svim ostalim ubijenim članovima njene porodice.
„Cela porodica je ubijena 1992. godine. Nezamislivo je da na ovoj planeti ima ljudi koji mogu da urade ovo što su uradili ovde u mom Višegradu. On će biti moj do kraja života. Ima mnogo priča. Poruka je da se ovo nikada ne zaboravi. Ovo niko nikada ne treba zaboraviti“, rekao je Selim.
Ove godine, nakon 30 godina u Višegradu, na mezarju Stražište svoje posljednje počivalište našla su braća Jašarević – Hajdar i Senad.
Nestali su 1992. godine, a njihovi ostaci su ekshumirani na različitim lokacijama osam i deset godina nakon smrti. Hajdar (Mujo) Jašarević je imao samo 28 godina kada je ubijen na području opštine Rogatica 1992. godine. Njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su iz masovne grobnice koja je otkrivena 2000. godine na lokalitetu Slap – Žepa.
Njegov stariji brat Senad imao je 36 godina kada je ubijen u Višegradu. Njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su 2002. godine na lokalitetu Gornja Crnča u Višegradu.
Osim Munevere, ove godine u Višegradu su sahranjene još dve žene.
Svoj konačni mir našla je Asima (Asim) Tvrtković, rođena 1952. godine u Višegradu. Na području ovog grada nestala je 1992. godine, a njeni posmrtni ostaci pronađeni su tokom ekshumacije koja je izvršena 2010. godine u mestu Stražište, opština Višegrad.
Sahranjeni su i posmrtni ostaci Hane (Abdulaha) Mujezinović, rođene 1941. godine u Višegradu. I ona je nestala 1992. godine, a njeni posmrtni ostaci ekshumirani su 16 godina kasnije na lokalitetu Sjedače u Srebrenici.
Hasibu (Hašimu) Nuhanoviću, rođenom 1954. godine u Višegradu, održana je kolektivna dženaza. I on je nestao 1992. godine, a njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su u julu prošle godine na lokalitetu Gornja Crnča.
U Višegradu je sahranjen i Osman (Šaban) Ribac, rođen 1932. godine u Višegradu. Njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su i u Stražištu u Višegradu 1992. godine.
Dženaza je klanjana u okviru programa obeležavanja 31. godišnjice stravičnih zločina počinjenih nad Bošnjacima u Višegradu.
Obeležavanje je jutros počelo programom na mostu Mehmed paše Sokolovića, a u znak sećanja na 3.000 stradalih, sa Višegradske ćuprije u Drinu bačeno je 3.000 ruža. Porodice su obišle i objekte na Bikavcu i nekadašnju Pionirsku ulicu, koji su 1992. godine pretvoreni u žive lomače, prenosi N1.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.