Predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić kazao je “da dok traje državni udar koji sprovodi Milorad Dodik, ne može se učestvovati u pregovorima o izbornom zakonu” koji su nastavljeni danas uz prisustvo posrednika EU I SAD, Angeline Ajhorst i Metjua Palmera.
Kako je naveo Komšić, nije dobro razgovarati ni o ključnim državnim pitanjima po hotelima i restoranima, umesto, kaže, u institucijama države. “I ranije sam upozoravao da Dodika može samo spasiti prebacivanje fokusa političke diskusije na izmene Izbornog zakona BiH po željama lidera HDZ-a Dragana Čovića, pri čemu se Dodik oseća potpuno relaksirano i u miru nastavlja sa svojim secesionističkim aktivnostima“, prenosi klix.ba.
Komšić smatra da se to sada i ostvaruje, a kada je na to ranije upozoravao slušao je, kaže, primedbe na sopstveni račun o skupljanju političkih poena zbog iznošenja tog stava, no kaže da vreme pokazuje da je bio u pravu.
Govoreći o novoj, po mnogima poslednjoj, rundi pregovora oko izmena Izbornog zakona BiH, Komšić kaže da mu se čini da se sve polako pretvara u farsu zbog čega ne veruje da je reč o poslednjoj rundi pregovora.
„Od početka je sve na krivo nasađeno jer se zanemaruju presude Evropskog suda za ljudska prava, kao i glas javnosti i većine građana koji su protiv daljih etničkih podela, zanemaraju se i zvanični stavovi prijateljskih zemalja koje takođe ukazuju da ograničene izmene Ustava i Izbornog zakona ne smeju dovesti do još većih etničkih podela u političkom sistemu“, kaže Komšić.
Tvrdi da je, kako kaže, ponovo primetna doza pristrasnosti međunarodnih zvaničnika koji su angažovani na tom pitanju u korist HDZ-a, što je samo potvrđeno premeštanjem razgovora van institucija države u Neum.
Samo se osluškuje šta će reći HDZ, smatra Komšić, koji, kako kaže, „nastoji da produbi etničke podele i uvede aparthejd u politički sistem Bosne i Hercegovine, sistem koji ionako funkcioniše na principu ograničene demokratije“.
Podseća da je DF nekoliko puta naglašavao da se može razgovarati na bazi Aprilskog paketa pri čemu bi se reducirala ovlašćenja domova naroda Federalnog, kao i državnog parlamenta na mehanizam zaštite vitalnog interesa, sa jasno formuliranim paketom te zaštite, a da se izbor članova Predsedništva BiH vrši iz Predstavničkog doma parlamenta.
„Taj stav nije novi i zastupamo ga već godinama. Slično misle i u SDP-u BiH, a vidim da i lider SDA Bakir Izetbegović stoji na poziciji nužnog reduciranja ovlasti Doma naroda, i nema razloga da ne ostane na toj poziciji kada već postoji široki, ne samo stranački nego i društveni konsenzus oko toga“, kaže Komšić.
Smatra da to što Čović poručuje da o reduciranju Doma naroda ne može biti govora, pokazuje da on zapravo i ne želi bilo kakvu vrstu kompromisa nego “kapitulaciju svih probosanskih i građanskih opcija pred njegovim zahtevima”.
Stoga kaže da je crvena linija za Demokratsku frontu potpuno smanjivanje ovlasti domova naroda i implementacija svih presuda Evropskog suda za ljudska prava.
Srspkai član Predsedništva BiH i lider SNSD-a Milorad Dodik reagovao je danas na govor koji je Komšić održao juče pred Parlamentarnom skupštinom Saveta Evrope kazavši da je Komšić izneo netačne ocene stanja u BiH. Dodik, kako kaže, Komšić “očito nije pročitao i ne želi pročitati presude Evropskog suda za ljudska prava kojima se nalaže odbacivanje etničkog principa ‘konstituentnosti’ ili kako se to češće naziva konstitutivnosti, što jasno stoji u presudama, naročito u presudi Zornić”, naveo je Komšić.
„Dakle, ako ima razloga za ljutnju, može da se ljuti na Evropski sud za ljudska prava. Pozivam na dosljedno provođenje tih presuda“, zaključio je predsjedavajući Predsjedništva BiH i lider Demokratske fronte Željko Komšić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.