Rasprava u Saboru Hrvatske o opozivu ministra spoljnih poslova te države Gordana Grlića Radmana zbog neuspeha u nametanju antievropskog izbornog zakona u BiH, po željama dela političkih struktura iz Zagreba i željama HDZ-a BiH, konačan je dokaz pobede naše politike po tom pitanju i dokaz potpunog poraza hrvatske diplomatije, u višegodišnjoj borbi koju smo vodili, ocenio je član Predsedništva BiH Željko Komšić.
Raspravu o “gresima” ministra spoljnih i evropskih poslova Hrvatske inicirao je Klub Hrvatskih suverenista tvrdeći da ministar nije ispunio niti jedan spoljnopolitički cilj Hrvatske; nije uspeo ostvariti promene izbornog zakona u BiH, niti rešiti granične sporove sa susedima, a tolerisao je i korupciju u hrvatskoj diplomatskoj mreži, prenosi jutranji.hr.
Nikola Grmoje iz stranke Most se pobunio što vladajući dozvoljavaju da se rad Sabora „povinuje volji premijera Plenkovića“ i tražio da se poštuje dnevni red, odnosno najpre završi nedovršena rasprava o Zakonu o potvrđivanju protokola uz Severnoatlantski ugovor o pristupanju Finske i Švedske.
Premijer je najavljen u Saboru, a zastupnici nisu raspravu o Finskoj i Švedskoj priveli kraju, ali je predsedavajući odlučio dati prednost premijeru.
Marijan Pavliček, saborski zastupnik iz redova Hrvatskih suverenista i bivši dogradonačelnik Vukovara u obrazloženju zahteva za opozivom rekao je da „dotični ministar jednostavno nije dorastao zadatku“. Kako je kazao, „Hrvatska nema spoljnu politiku ni diplomatiju.
Ministar nije ostvario nijedan strateški cilj. Možda se trudio, ali u konačnici se mere rezultati, a Grlić Radman ih nema.“
Istakao je da su osnovni razlozi za izglasavanje nepoverenja Grlić Radmanu brojni nerešeni problemi iz domena spoljne politike, posebno izborni zakon BiH, neispunjenje Sporazuma između RH, Srbije i Crne Gore o zaštiti prava hrvatske manjine u Srbiji i Crnoj Gori i srpske i crnogorske manjine u RH, nerešeni granični sporovi, tolerisanje koruptivnih radnji u hrvatskoj diplomatskoj mreži te izjave hrvatskog predstavnika u Beogradu Hidajeta Biščevića.
Pavliček je takođe optužio ministra i Vladu da nisu iskoristili sve mehanizme da izborni zakon u BiH bude povoljniji za Hrvate, kao ni rešili problem graničnih sporova.
Prozvao je Vladu što vodi politiku “klanjanja briselskim interesima” i rekao da, po njoj, Tomislav Žigmanov ne bi nikad bio zastupnik Skupštine u Srbije, ali jest zahvaljujući svojim kombinacijama. Na to ga je Zdenka Bušić (HDZ) prozvala zato što se nije odazvao na Žigmanovljev poziv da mu malo pomogne u kampanji.
„To nije bilo baš suverenistički“, prigovorila mu je Bušić. U jednom trenutku nastalo je prebrojavanje ko je zadnji bio u Srbiji na što se javio Stipe Mlinarić iz Domovinskog pokreta i rekao da on „nije, ne želi i neće otići u Srbiju jer je za njima raspisana poternica. Kada bi otišao uhapsili bi ga.
Premijer Andrej Planković je poručio:“Mi ćemo pobediti, a vi izgubiti, kao i uvek. A spoljna politika Hrvatske će biti sve snažnija“ .
Premijer je kategorički odbacio tvrdnje opozicije da ministar nije ispunio ni jedan spoljnopolitički cilj Hrvatske.
„Međunarodni položaj Hrvatske nikada nije bio jači. Ove godine Hrvatska će ući u Šengen i evrozonu, a položaj Hrvata u Srbiji nikada nije bio snažniji, Pelješki most će povezati Hrvatsku. Ne misle svi kao mi. Ima i onih koji svojim aktivnostima odmažu Hrvatima u BiH. Jako mi je drago da je većina zastupnika podržala ulazak Švedske i Finske u NATO.
Mi ćemo svoj posao raditi kao i do sada.“, branio je premijer ministra koji je opoziciji predbacio što ih iscrpljuje jalovim raspravama i napadaju Vladu koja vozi, a oni sipaju pesak u menjač.
„Pre nego što bacite 32 kamena na mene, zapitajte se što ste vi napravili s ovlašćenjima koje imate, ali ih ne koristite. Domoljublje podrazumeva poštenje. Nazivate me raznim pogrdnim imenima, a vi ste se gospodo sami opisali. Koristite jezik ulice. Nisam idealan, ali rezultati koje sam ostvario su očiti“, rekao je zastupnicima Gordan Grlić Radman.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.