staša košarac foto snapshot youtube N1Foto: Snapshot/Youtube/N1

Član Glavnog odbora Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Staša Košarac izjavio je danas u Sarajevu da je sastanak predstavnika političkih stranaka u Parlamentarnoj skupštini BiH, koji je organizovala probosanska koalicija Trojka, bio pokušaj da se na dnevni red stave izmene Ustava BiH.

Košarac, koji je i ministar spoljne trogovine i ekonomskih odnosa u Savetu ministara BiH, ocenio je da to nije prioritet, već da je to sprovođenje dogovora lidera vladajuće koalicije, postignutog pre nekoliko dana u Laktašima kod Banjaluke.

„Čini mi se da se pokušava dogovor iz Laktaša derogirati pod uticajem nekih koji žele da modeliraju rešenja“, kazao je on po završetku sastanka, kojem nije prisustvovao niko od predstavnika opozicije iz oba bh. entiteta.

Prema njegovim rečima, bilo bi korektno od partnera u vlasti iz Federacije BiH da su izmene Ustava BiH i primene presuda međunarodnih sudova predložili za dnevni red nedavnog sastanka u Laktašima.

Košarac je istakao da će SNSD i dalje raditi na tome da se sprovede dogovor iz Laktaša, koji je, kako je ocenio, dobar za evropski put BiH.

Potpredsednik Ujedinjene Srpske (US) Milan Petković izjavio je da na današnjem sastanku nisu bili ponuđeni nikakvi predlozi.

„Ustavne promene nisu sveta knjiga da se o njima ne može razgovarati, ali zbog činjenice da se sastanku nisu odazvale stranke opozicije, a da je za izmene Ustava potrebna dvotrećinska većina, to nije moguće uraditi bez opozicije“, naveo je on.

Današnji sastanak je zakazan na poziv probosanske koalicije Trojka ;da se razgovara o izmenama Ustava BiH, koje su potrebne da bi se izmenio Izborni zakona i tako sprovele presude Suda za ljudska prava u Strazburu na izborima za člana Predsedništva BiH, otklanjanjem diskriminalcije na etničkoj osnovi.

Stranke vladajuće koalicije u BiH (SNSD, HDZ BiH, Trojka) nedavno su postigle dogovor o izmenama Izbornog zakona, prema kojem bi član Predsedništva BiH iz hrvatskog naroda trebalo da bude onaj kandidat koji ima najveći broj glasova u bar tri od pet kantona u Federaciji BiH sa većinskim hrvatskim stanovništvom.

Potom je reagovala američka ambasada u BiH koja je upozorila da se način izbora članova Predsedništva BiH ne može menjati samo Izbornim zakonom, već da su za to potrebne i ustavne promene.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari