Kovačevski poziva poslanike da prihvate francuski predlog za početak pregovora sa EU   1Foto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Premijer Severne Makedonije Dimitar Kovačevski pozvao je danas poslanike u sobranju da prihvate izmenjeni francuski predlog za ukidanje bugarskog veta i početak pregovora njihove zemlje sa EU.

nn

„Čvrstog ubeđenja, čiste savesti i punog srca, predlažem da prihvatimo predlog i krenemo napred, sa zaštićenom prošlošću, sa izvesnom i stabilnom sadašnjošću u konačno bolju budućnost“, rekao je Kovačevski na sednci na kojoj je na dnevnom redu informacija o sadržaju Nacrta pregovaračkog okvira za pristupne pregovore, koji je predložilo francusko predsedništvo Unijom 30. juna.

Obraćanje premijera Severne Makedonije je bilo teško čuti, jer su poslanici makedonske opozicije, koalicije oko VMRO DPMNE i Levice koji taj predlog smatraju sramnim i štetnim, tokom celog govora zviždanjem i vulvuzelama ometali premijera, ali kasnije i poslanike njegove SDSM.

Prema govoru koji je kasnije dostavljen medijima, Kovčevski je poslanike podsetio da je na Samitu EU – Zapadni Balkan odbio prvi francuski predlog, jer nije bio dobar, ali da je njegova vlada nastavila da traži rešenje i da je uspela da dobije predlog koji, kako je rekao, „tačno odražava naše definisane stavove“.

„Nismo se predali. Nismo odlučili da glumimo lažne patriote. Naprotiv, nastavili smo da tražimo rešenje koje bi zadovoljilo državne i nacionalne interese makedonskog naroda. Na istim crvenim linijama, ali i na istoj obavezi da počnemo pregovore“, rekao je on.

Prema rečima Kovačevskog, njegova vlada ne prihvata niti vodi politiku „ili – ili“, već politiku „kako za pregovore o pristupanju EU, tako i za zaštitu makedonskog  dostojanstva, identiteta, jezika i istorije“.

„Kao rezultat toga i kao rezultat podrške brojnih evropskih prijatelja, a verujte mi ima ih mnogo, uspeli smo da dobijemo jedan, formalan, zaokružen, zajednički predlog Evropske unije. Svih država članica. Taj evropski predlog zaista odražava naše definisane stavove“, rekao je on.

Kako je istakao, taj predlog koji je sada pred poslanicima u Sobranju Severne Makedonije „prvo, jasno precizira makedonski jezik kao jedini, priznati i prihvaćen jezik za Evropsku uniju“.

„To je ono što smo tražili. Naš nacionalni DNK, makedonski jezik, treba da bude službeni i jedini službeni jezik. Da, sa evropskim predlogom ceo proces naših pregovora, svi milioni stranica u narednim godinama, uključujući i Zakon o punopravnom članstvu, biće napisan na makedonskom jeziku. Makedonski jezik će se zvanično govoriti u Briselu i svim evropskim prestonicama. To je najveće dostignuće, najvažniji uspeh“, rekao je Kovačevski.

Drugo, istakao je, sva bilateralna pitanja sa istočnim susedom Bugarskom, ali i bilo koja druga bilateralna pitanja sa bilo kojom drugom zemljom, posebno sa susednom, nisu deo predloženog pregovaračkog okvira sa Briselom.

Pre sednice o revidiranom francuskom predlogu poslanicima u sobranju se obratila preedsednica Evropske komisije Ursula Fon der Lajen, koja je ohrabrila poslanike da ga private, ističući da u „potunosti poštuje makedonski nacionalni identiet“ i da u njemu stoji makedonski jezik, bez ikakvih dodatnih kvalifikacija.

Fon der Lajen je poslanicima poručila da će, ukoliko odluče da odobre revidirani francuski predlog, u narednih nekoliko dana biti održana politička medjuvladina konferencija i da će EK odmah početi sa skriningom, što je, istakla je, prvi korak u pregovračkom procesu.

Druga faza i otvaranje poglavlja bi, objasnila je, počela nakon što u Ustav budu uvedeni etnički Bugari, što je zahtev Sofije koji je prihvaćen u francuskom predlogu.

Sednica parlamenta Severne Makedonije o francuskom predlogu je, odmah nakon početka oko 14.00, prekinuta na jedan sat, a posle obraćanja premijera i nekoliko poslanika vlasti i opozicije, prekinuta je oko 18.00. Nastavak je zakazan za sutra u 11.00.

Francuski predlog za ukidanje bugarskog veta i početak pristupnih pregovora, iza kojeg je stala cela EU, u Severnoj Makedoniji je naišao na snažan otpor makedonske opozicije, velikog dela građana, akademske javnosti i relevantnih nevladinih organizacija koje se bave evrointegracijama.

U Skoplju od subote, 2. jula, svakodnevno građani demonstriraju protiv tog predloga, a te proteste podržala je koalicija oko najveće partije VMRO DPMNE Hristijana Mickoskog i Levica Dimitra Apasijeva, tražeći da se odbije predlog jer, kako smatraju, vodi bugarizaciji njihove zemlje.

Osim koalicionoj vladi SDSM Dimitra Kovačevskog i DUI Alija Ahmetija, predlog je prihvatoljiv i predsedniku Severne Makedonije Stevi Pendarovskom i opozicionim albanskim parlamentarnim partijama.

Početak pregovora EU sa Skopljem blokira bugarski veto od novembra 2020. zbog spora oko jezika i istorije, a Brisel je i napredak Tirane na putu ka EU vezao za napredak Severne Makedonije, koja je već 17 godina ima status kandidata za članstvo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari