Dolazak kosovskog premijera Aljbina Kurtija u Sarajevo izazvao je oštre reakcije u Republici Srpskoj.
Sagovornici Danasa navode da se radi o privatnoj poseti skupu nevladine organizacije, kao i da iz Banjaluke ne obraćaju pažnju na negodovanja Sarajeva kada u RS dolazi neka „sporna“ ličnost.
Smatraju i da je strategija Beograda demonizacija Kurtija u cilju skretanja pažnje sa neuspeha srpske politike da zaštiti Srbe na Kosovu.
Zvaničnici Republike Srpske burno su reagovali na dolazak Kurtija u glavni grad Bosne i Hercegovine, ističući da ova zemlja nije priznala Kosovo kao državu te ta poseta nije legitimna.
Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske, posetu smatra „otvorenom provokacijom“ i „uvredom za sve Srbe“. Dodaje da je to i potvrda da se Sarajevo koristi kao platforma za sprovođenje politika, koje nemaju nikakve veze s mirom, saradnjom i poštovanjem prava“.
Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) Nenad Stevandić izjavio je da je „onaj, ko je pozvao premijera samoproglašenog Kosova Albina Kurtija u Sarajevo, pozvao i Republiku Srpsku na samoopredeljenje.“
Tanja Topić, politička analitičarka iz Banjaluke, ističe da je interesantno što je Kurti trebalo da dođe u Neum na Samit lidera Zapadnog Balkana, a da tada niko u RS nije protestovao.
„Potom je, nakon što je Samit otkazan, sam Dodik ponudio da isti organizuje u Banjaluci. Nismo dobili odgovor da li bi u tom slučaju Kurti bio pozvan u Banjaluku. Kako god, Kurti dolazi na poziv jedne NVO, pri čemu je zanimljivo da u Banjaluku često pohode osobe koje za Sarajevo nisu prihvatljive, ali se zvaničnici Srpske nikad ne obaziru na negodovanja i osporavanja“, smatra Topić.
Dodaje da je dolazak Kurtija viđen u RS kao pretnja po opstanak BiH.
„I tako u nedogled do neke nove prijetnje raspadom, do nekog novog Kurtija, pucat će se neumorno iz svih raspoloživih verbalnih oruđa. Bitno je naći novi povod i voditi politike dvostrukih aršina“, navodi ona.
Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam, skreće pažnju na to da Kurti dolazi u BiH kao privatna ličnost, kao gost nevladine organizacije „Krug 99“ i jedan od učesnika nekog od panela.
„Kao što na raznim NVO skupovima učestvuju razni ljudi, ne voleli ih ili voleli, priznavali ih ili ne priznavali, to se dešava u Sarajevu, ne u Banjaluci. Ovi iz RS imaju pravo da protestuju, ali to je praksa – pozivanje ljudi slagao se sa njima ili ne, u zavisnosti od teme skupa“, ukazuje Popov.
Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji, za Danas navodi da je takvo ponašanje i Beograda i Banjaluke zapravo u funkciji sprečavanja normalizacije odnosa u regionu, bez obzira što je Kosovo sad ukinulo vize za građane BiH.
„Fokus na demonizaciji Kurtija deo je stategije Beograda, zato što po prvi put sa druge strane nema političara sa kojim može da se pregovara o podeli i tome slično“, tvrdi Biserko.
Ona dodaje da je, što se regiona tiče, Kurti jedan od retkih političara sa integritetom i nekim vrednostima u koje veruje, što je nešto po čemu se razlikuje od svih.
„Zbog toga je stalno meta demonizacije Beograda u cilju zaštite srpske zajednice na Kosovu, koja je zapravo stradala upravo politikom Beograda“, ističe Biserko.
Fatmir Šeholi, direktor Instituta za afirmaciju međuetničkih odnosa, veruje da reakcije iz RS zbog posete premijera Aljbina Kurtija govore kolika je mržnja Milorada Dodika nad Albancima i državi Kosovo, „ali da on ujedno time pokazuje i strah od istine Kurtija i svih Albanaca na Kosovu“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.