Lekari u Crnoj Gori nisu uspeli da utvrde prisustvo šuge u butiku "Zara" 1Foto: Shutterstock/ phugunfire

Epidemiolozi Instituta za javno zdravlje nisu uspeli da utvrde da su osobe oboljele od šuge, tu zaraznu bolest dobile iz butika “Zara”. Žarište nije evidentirano, a kako je saopšteno Portalu RTCG, u martu je prijavljeno 20 slučajeva zaraze na nivou države.

Sredinom prošlog meseca „Pobjeda“ je objavila da neki građani sumnjaju da su šugu dobili iz tog popularnog butika, jer im se, kako su tvrdili, nakon nošenja “Zarine” odeće pojavio osip na stomaku ili leđima.

Portal RTCG kontaktirao je sanitarne inspektore Uprave za inspekcijske poslove i Institut za javno zdravlje kako bi saznali da li je zarište zaraze utvrđeno u “Zari” i što je po ovom pitanju učinjeno. Iz Uprave je rečeno da su tražili od epidemiologa da ispitaju ovaj slučaj čim su dobili prijavu.

“Institut za javno zdravlje je obavijestio sanitarnu inspekciju da nema prijavljenih slučajeva koji bi ukazali da postoji povezanost sa pomenutim butikom”, naveli su u odgovorima za Portal RTCG.

Rekli su da zdravstveno – sanitarni inspektori ne kontrolišu garderobu, već obaveštavaju nadležno Higijensko epidemiološku službu odnosno Institut za javno zdravlje o prijavi, nakon čega se ta zdravstvena ustanova bavi proverom navoda iz prijave.

“Institut provjerava u svojoj bazi ima li potvrđenih slučajeva koji  se mogu povezati sa sa konkretnim slučajem, odnosno vrši epidemiološko ispitivanje. U slučaju da postoji sumnja, sanitarna inspekcija izlazi zajedno sa kolegama iz Instituta na lice mjesta i na osnovu preporuka Instituta preduzima mjere”, navode iz Uprave.

Nakon što epidemilozi utvrde zarazu, sanitarni inspektor donosi rješenje o izolaciji zaražene osobe i osoba sa kojima je bio u kontaktu.

Iz Instituta za javno zdravlje nije konkretno odgovoreno o slučaju “Zara” i tome što su pokazali nalazi, ali su istakli da je jako mala verovatnoća da se ovo zarazno oboljenje prenese putem garderobe.

Kažu da se ovo dešava retko i da mogućnost zaraze zavisi od vremenskog perioda nošenja zaražene odeće.

Tokom marta Centru za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti prijavljeno je 20 slučajeva šuge na nivou države.

Za isti period prošle godine prijavljeno je 28 slučajeva.

“Tokom marta 2023. godine u Podgorici je registrovano pet slučajeva dok je za isti period prethodne godine registrovano šest slučajeva. Navedeni podaci upućuju da je broj oboljelih uobičajen za posmatrani vremenski period”, kažu iz Instituta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari