Građani Severne Makedonije platili su najmanje 18,6 miliona evra privatnom zdravstvu za kovid testove u prve dve godine pandemije, pokazuje računica Državnog zavoda za reviziju (DZR).
U toj računici revizori su za osnovnu cenu kovid testa uzeli 1.400 dinara, ali su naveli da su na početku pandemije privatne laboratorije te testove naplaćivale 3.000 denara i više.
Izveštaj DZR odnosi se na period od marta 2020. do marta 2022. godine, odnosno prve dve godine od pojave kovida 19 u Severnoj Makedoniji.
Revizori su, prema podacima koje je objavio Institut za javno zdravlje, izračunali da je od marta 2020. do marta 2022. godine na nivou cele zemlje urađeno 1.962.489 testova na kovid u ukupno 33 laboratorije, državne i privatne.
„Od ukupnog broja testova na korona virus PCR metodom napravljeno je 1.337.238, od čega je čak 819.240 urađeno u privatnim laboratorijama“, pokazuje analiza DZR Severne Makedonije, koju su preneli lokalni mediji.
Upotrebivši konzervativnu cenu jednog testa od 1.400 denara (na početku pandemije PCR testovi su koštali 3.000 denara, i više), revizori su izračunali da se iz džepova građana samo za PCR testove u prve dve godine pandemije u privatno zdravstvo prelilo više od 18,6 miliona evra.
Revizori zaključuju da zbog neobezbeđivanja većeg broja termina u javnom zdravstvu i nepostojanja ugovora sa privatnim ustanovama za dijagnostiku kovida 19 „nije obezbeđeno dovoljno zdravstvenih usluga na teret Fonda za zdravstveno osiguranje Severne Makedonije“.
U izveštaju o radu tog fonda revizori su izradili i vremenski niz za pola godine, koji pokazuje da je na početku pandemije prijavljen gotovo jednak broj testova u javnim i privatnim laboratorijama, ali kako pandemija odmiče primat preuzimaju private laboratorije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.