"Mandić gura agendu Moskve i Beograda": Profesor Vujović o predlogu zakona o stranim agentima u Crnoj Gori 1Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIĆ

Predlog ove koalicije Crnoj Gori šalje poruku gde su oni – u poziciji Moskve i Beograda, sve da bi se zaustavio evropski proces integracija Crne Gore.

Ovim rečima, Zlatko Vujović, profesor Fakuteta politčkih nauka u Podgorici i predsednik Upravnog odbora Centra za monitoring i istraživanja (CEMI), ocenjuje predlog koalicije Za budućnost Crne Gore (ZBCG) da je hitno potrebno predlaganje zakona o agentima stranog uticaja u Crnoj Gori, odnosno, takozvnaog „ruskog zakona“.

"Mandić gura agendu Moskve i Beograda": Profesor Vujović o predlogu zakona o stranim agentima u Crnoj Gori 2
foto snapshot youtube MediaBiro

Iz koalicije ZBCG istakli su da je njima palo da Crnu Goru učine istinski slobodnom zemljom.

Navode da jedan od važnih pravaca delovanja treba da bude priprema i donošenje novog zakona koji će urediti funkcionisanje raznih stranih agentura koje pod plaštom nevladinih organizacija (NVO) „pokušavaju da utiču na unutrašnju i spoljnu politiku naše zemlje“.

„Političke organizacije su zakonom obavezane da svoje finansije učine javnim i kontrolu istih vrši nadležna Državna revizorska institucija (DRI), a to nije slučaj sa ovim agenturama koje zloupotrebljavaju naziv NVO dok im se u budžet nesmetano ubrizgavaju injekcije od milion dolara na redovnoj osnovi.

Naše političko delovanje je u samoj žiži javnosti i ne postoji jedan argument da radimo za bilo čije interese osim za interese birača i građana Crne Gore“, navodi se u saopštenju.

Vujović kaže da, kada se uporedi praksa u zemljama koje su uvele takve zakone, poput Rusije, Gruzije, Belorusije, Mađarske, jasno je da je usvajanje tog zakona u dramatičnoj meri uticalo na ograničavanje slobode govora, aktivističkog delovanja, slobodu izveštavanja medija, te da zemlje idu sve bliže totalitarnom režimu.

„Otvara se pitanje motivacije proruskog Demokratskog fronta (DF), odnosno, koalicije ZBCG, zašto je to uradila i mislim da ovo nije nikakav incident. Ako pogledate kako je to teklo u drugim zemljama, to je trajalo kraće ili duže, ali se sastojao od niza koraka, i upravo je ovaj blok u vladajućoj koaliciji, pokrenuo taj prvi korak – to su ti baloni najava uvođenja nečega, i polako će se doći do njegovog uvođenja“, upozorava profesor Vujović.

Kako Vujović kaže, predsednik crnogorskog parlamenta Andrija Mandić ima za cilj da Crnu Goru odvoji od Evropske unije (EU), da prekine proces evropskih integracija, „jer se zna koje su posljedice ovog zakona“.

„Dio vladajuće koalicije, onaj najuticajniji predvođen Mandićem, želi da prekine evropske integracije, da ograniči slobodu govora, djelovanja NVO i medija, da zastraši građane Crne Gore da ne sarađuju sa NVO i medijima“, ističe Vujović.

Kako dodaje, ovaj predlog Crnoj Gori šalje poruku „gdje su oni“.

„U poziciji Moskve i Beograda, kako bi se zaustavio evropski proces integracija Crne Gore“, kaže on.

Prema Vujovićevim rečima, druge političke partije koje čine vladajuću koaliciju moraju da imaju jasan stav.

„Ali taj jasan stav nije, kao što je Pokret Evropa sad (PES) rekao ‘mi nećemo podržati usvajanje zakona’. Ovo je mnogo veće. Nije u pitanju podrška izmjenama poreskog zakona ili da li ćete nešto mijenjati u nekom drugom zakonskom tekstu. Ovo je vrijednosno pitanje – da li ste za EU ili niste, odnosno članstvo Crne Gore u njoj“, naglašava naš sagovornik.

Vujović dodaje da proevropske partije nemaju šta da traže sa partijom koja je predložila zakon o stranim agentima u Crnoj Gori.

„Sve građanske organizacije, NVO, mediji, moraju da reaguju oštro. Neprihvatljivo je da u Crnoj Gori vladaju takce snage. Moraju da se uklone iz vlasti elementi koji zastupaju interese radikalnih struktura Moskve i Beograda“, kaže Vujović.

Iz koalicije ZBCG saopštili su da će se koncept Predloga zakona o agentima stranog uticaja zasnivati na Zakonu o registraciji stranih agenata u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).

Kažu kako žale što taj zakon očigledno neće imati podršku skupštinske većine i da ne razumeju zabrinutost da će se tim aktom zabraniti delovanje bilo koje nevladine organizacije, ali da je građanima „jučerašnjim reakcijama sve postalo kristalno jasno“.

„Nismo želeli da remetimo jučerašnju sinhronizovanu reakciju predstavnika ‘NVO’ i opozicije, koji su ničim izazvani krenuli u raspravu o tome po kom modelu je napravljen predlog Zakona o agentima stranog utiacaja, a da isti nisu imali prilike ni da vide. Ovim putem želimo u potpunosti da ih relaksiramo, jer se ovaj predlog zakona nalazi u ranoj fazi izrade, ali su oni uprkos tome, u startu pogriješili kada je u pitanju praksa i model na kojem se zasniva. Upravo zbog važnosti ove poruke, nismo željeli da nove detalje iznosimo u toku jučerašnjeg dana, već to činimo sada“, saopštila je koalicija ZBCG.

Vujović ističe da bi se pre svega trebao znati kontekst, kada je zakonski tekst toga karaktera usvojen u SAD.

„A to je prije početka Drugog svjetskog rata, kada su SAD pregovarale sa saveznicima o eventualnom razvoju daljih događaja na svjetskoj sceni. Imate narastajuću propagandu nacističke Njemačke u SAD, podsticanje da se spriječi ulazak SAD u Drugi svjetski rat“, podseća Vujović.

Međutim, nastavlja on, kod prodemokratski orjentisanih u SAD ne postoje represije i stigmatizacije.

„U slučaju Rusije, a to se veoma zloupotrebljava, jeste pokušaj da se zaustave demokratski procesi u takvim državama. Mandić se ne ugleda niti želi rezultate kao što je u SAD, već, prije svega, kako da se obračuna sa neistomišljenicima“, uočava Vujović.

„On (Mandić) samo potvrđuje optužbe da je riječ o ekstremističkoj političkoj partiji koja po svaku cijenu da podrije demokratizaciju Crne Gore. Veoma je nužno da ovoga puta reakcije zapadnih partnera budu veoma jasne“, naglašava Vujović.

Vujović primećuje da Mandić, s jedne strane, gura agendu Moskve i Beograda, a sa druge strane podriva sistematski poziciju premijera Milojka Spajića.

„Koji je prihvatio scenario za koji je bio upozoravan da će se njegovom pokretu desiti ono što mu se dešava – a to je da je podrška toj partiji prepolovljenja na nacionalnom nivou, a na lokalnom nivou da niže katastrofalne rezultate“, uočava Vujović.

Prema njegovim rečima, PES nije dobio podršku birača da bi vodio politiku identitske politike.

„Ima ko to radi. Već da vodeći neutralnu identitetsku politiku obezbjedi bolji standard građana. Ni jedno ni drugo ne uspijeva da isporuči, a u mjesto toga je ušao u identitetske priče prateći Mandića“, kaže Vujović.

U zaključku, Vujović ističe da je ovo pitanje u kojem treba da se zauzme stav.

„Sa ovim pitanjem koje je otvorio Mandić, mislim da treba da se zauzme vodeći stav – ili sa Mandićem, suprotno od EU ili da se formiraju oni koji će bez ikakvih ličnih spekulacija uvesti Crnu Goru u EU do 2028. godine“, zaključuje Vujović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari