Izrečena presuda u slučaju poznatom kao "državni udar" u Crnoj Gori: Andrija Mandić, Milan Knežević i ostali oslobođeni 1Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIĆ

Andrija Mandić i Milan Knežević oslobođeni su optužbi u predmetu poznatom kao „državni udar“, odnosno pokušaj terorizma na dan parlamentarnih izbora 2016. godine.

Presudu je izreklo Veće Višeg suda u Podgorici na čijem je čelu Zoran Radović, javljaju Vijesti.

Reč je o ponovljenom postupku, nakon što su prvom presudom svi osumnjičeni, među kojima su i lideri današnje koalicije “Za budućnost Crne Gore”, Andrija Mandić i Milan Knežević osuđeni na ukupno 70 godina zatvora.

Ta je presuda poništena pre tri godine u Apelacionom sudu i naložen je ponovljeni postupak.

Specijalni tužioci Zoran Vučinić i Siniša Milić predložili su sudu da se organizatori kriminalne grupe ruski državljani Eduard Šišmakov osudi na 15 godina zatvora, a Vladimir Popov na 12 godina.

Zatražili su da se bivši komandant srpske Žandarmerije Bratislav Dikić osudi na jedinstvenu kaznu od osam godina zatvora.

Za Predraga Bogićevića i Nemanju Ristića predloženo je u završnoj reči kazna od po sedam godina zatvora.

Za lidere bivšeg Demokratskog fronta (DF) Andriju Mandića i Milana Kneževića, tužioci su zatražili po pet godina zatvora.

Za okrivljenu Branku Milić je bila predložena kazna od strane tužilaštva tri godine zatvora, dok je za Milana Dušića i Srboljuba Đorđevića zatraženo po godinu i šest mjeseci, a za Dragana Maksića godina i devet meseci zatvora.

Za vozača bivših lidera DF-a Mihaila Čađenovića, tužilac je tražio godinu i šest meseci zatvora.

Za Kristinu Hristić je bilo predloženo izricanje uslovne kazne.

Sudija je rekao da bi se neko proglasio krivim mora postojati izvesnost u činjenicima, ocenjujući da toga u optužnici nema.

„Oružje nikada nije ušlo u Crnu Goru. Oprema koja je trebalo da posluži za nasilan ulazak u Skupštinu nije uneta u Crnu Goru. Od opreme i oružja jedino šta je dokazano da je uneto, su dva mobilna telefona marke Lenovo“, naveo je Radović.

Sudija je kazao da nisu dokazani navodi optužnice da je svedok saradnik Saša Sinđelić ušao u Moskvu i da se sastao sa organizatorom kriminalne organizacije Eduardom Šišmakovim.

Iz dopisa Ruske Federacije je utvrđeno da Sinđelić nije prošao pasošku kontrolu i da nije prešao granicu.

„Tako da nije dokazano da je Sinđelic bio u Moskvi“, rekao je Radović.

On je kazao da je odlazak Mandića u Kneževića u Moskvu bio na poziv partije Jedinstvena Rusija „i da nije bilo ništa konspirativno“.

Oružje koje je pronađeno u kući na teritoriji Podgorice, bilo je uzeto na revers iz policije, a ne za pripremu napada na Skupštinu Crne Gore.

Dodao je da očekuje da Tužilaštvo na današnju odluku podnese žalbu. Tužilaštvo se za sada nije oglašavalo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari