Američki ambasador oštro o Dodiku: On je pretnja za BiH, SAD neće dozvoliti političarima da odvedu zemlju u sukob 1EPA-EFE/ANTON VAGANOV / POOL

Ambasador SAD u Bosni i Hercegovini Majkl Marfi je izjavio da predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i „njegova secesionistička retorika predstavljaju pretnju za BiH“, naglasivši da SAD neće dozvoliti političarima u BIH da „zemlju odvedu u sukob“.

„Posvećenost SAD teritorijalnom integritetu, suverenitetu i multietničkom karakteru stalna je i čvrsta kao stena. Ona ne zavisi od stepena integracije BiH u evro-atlantske institucije. Poput NATO saveza, Sjedinjene Države neće dozvoliti stvaranje bezbednosnog vakuuma u BiH, niti ćemo dozvoliti domaćim akterima da zemlju odvedu u novi sukob“, napisao Marfi u autorskom tekstu.

On je istakao da SAD podržavaju pristupanje Bosne i Hercegovine NATO savezu, ocenivši da uloga vlasti u BiH mora biti u centru pažnje, a ne uloga članica NATO-a ili sama alijansa.

Američki ambasador je istakao da BiH treba da zasluži članstvo u NATO za šta su potrebni naporan rad, fokus i donošenje teških odluka zemlje koja teži članstvu.

“Ukratko, zemlja mora uraditi svoj zadatak kako bi postala članica NATO saveza…. Nesrećna je činjenica da BiH ne radi svoj zadatak. To nije problem samo sadašnjih vlasti. To važi i za prošlu vlast. Ni sadašnja koalicija, ni sadašnja opozicija ne treba da se diče time šta su uradili kada govorimo o NATO savezu“, ocenio je Marfi.

Kritikovao je neusvajanje Programa reformi, ali i ranije usvojene dokumente koji su, kako on kaže, pogrešno shvaćeni, ukazujući na Dodika kao problematičnog.

„Dodik je najveća prepreka. Ali, ako ostavimo politiku po strani, Program reformi je unazađen i pretvorio se u godišnju ‘Check-listu’. On se ne koristi kao mehanizam za sprovođenje ozbiljnih, svrsishodnih reformi“, naveo je ambasador.

Izneo je da se „ponekad pita da li su oni koji najglasnije zagovaraju ubrzano članstvo BiH u NATO – poziv koji podrazumeva da je BiH sprovela ili sprovodi svoj Program reformi, uopšte pročitali taj dokument“.

Marfi je istakao da nije sprovedena reforma odbrane u BiH, precizirajući da nije ni počelo sprovođenje Pregleda odbrane koji je usvojen 2016. godine, dok je Plan modernizacije Oružanih snaga BiH, usvojen 2017. godine, sproveden svega četiri odsto.

Ocenio je da Ministarstvu odbrane BiH „nedostaju odvažno liderstvo i iskrena politička posvećenost koji su potrebni za sprovođenje reformi u oblasti odbrane“.

„Taj problem nije svojstven određenoj političkoj stranci. Vladajuće stranke i sadašnja opozicija jednako su odgovorni“, naglasio je Marfi.

Zaključio je da su SAD spremne da podrže one koji su spremni obaviti težak posao i one koji razumeju da se članstvo u NATO ne dobija olako.

„Ono se mora zaslužiti“, konstatovao je Marfi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari