Marfi: SAD će nastaviti da koriste sankcije zbog antidejtonskog ponašanja i korupcije 1Foto: N1

Američki ambasador u Bosni i Hercegovini Majkl Marfi najavio je da će Sjedinjene Američke Države (SAD) nastaviti da koriste sankcije protiv pojedinca i preduzeća u BiH zbog antidejtonskog ponašanja i korupcije.

„Pre tri godine sam se susreo sa svim političkim liderima u zemlji i rekao im da će nam se mimoilaziti mišljenja, ali da će, ako napadnu teritorijalni integritet, suverenitet ili multietnički karakter BiH, SAD koristiti sva sredstva da štite te interese. Upravo smo to radili posredstvom sankcija prethodne tri godine. I možete očekivati nastavak“, rekao je Marfi u intrvjuu za Glas Amerike.

Dodao je da su SAD „posvećene i predane u korištenju svih sredstava koje ima na raspolaganju, uključujući i sankcije protiv pojedinaca i preduzeća koji su odgovorni za antidejtonsko ponašanje i korupciju“.

„Bili smo vrlo savesni i brzo reagovali kada smo uvideli antidejtonsko, koruptivno ili neko drugo destabilizujuće delovanje u BiH. To je na prvom mestu uvođenje sankcija“, rekao je Marfi.

Američki ambasador je pozvao na odgovorno delovanje svih političkih aktera da bi se obezbedila stabilnost i prosperitet BiH, u skladu s evropskim vrednostima.

Upitan da li SAD imaju plan kako spriečiti neustavno delovanje političara iz Republike Srpske, Marfi je rekao da Amerika želi videti BiH integrisanu u EU institucije, sa efikasnom vlašću na svim nivoima.

Odgovarajući na pitanje – ko je trebalo da spreči proslavu Dana Republike Srpske, kao i zašto nisu saslušani organizatori proslave 9. januara, on je rekao da je Ustavni sud BiH dva puta doneo presudu da je proslava dana RS, 9. januara, neustavna.

„To nije moje mišljenje, to su činjenice i zakoni. Ustav BiH kaže da se entiteti moraju pridržavati i provoditi odluke institucija BiH, uključujući i konačne obavezujuće odluke Ustavnog suda BiH. Ukoliko to ne čine, to je kršenje Krivičnog zakona BiH“, naveo je Marfi.

Međunarodna zajednica je, istakao je, odgovorila na antidejtonska delovanja, a SAD su ranije sankcionisale određene osobe zbog zbog njihove podrške ili uloge u organizovanju dana RS, najavivši da će nastaviti koristiti to sredstvo kao odgovor na antidejtonske postupke.

Prema njegovim rečima, Tužilaštvo BiH bi trebalo da brzo deluje i otvori istrage protiv osoba koje su prekršile ustav ili odbile da provedu odluke Ustavnog suda BiH.

„Nije reč samo o Danu RS, već i o imovini na nivou BiH i drugim pitanjima. Ako imaju dokaze, trebaju te pojedince pozvati na sud, dokazati i kazniti ih. SAD bi želele videti da institucije, koje se bave vladavinom prava, više rade posao“, kazao je Marfi.

Do sada, kako je ocenio, to nije bio slučaj.

Američki ambasador je naglasio da je korupcija veliki problem BiH i da zbog njega iz zemlje godišnje odlazi pedeset hiljada ljudi.

Naveo je da političari u BiH imaju mnogo posla pred sobom, od jačanje demokratije do uspostavljanja izbornog intergriteta.

Marfi smatra i da javna preduzeća nisu budućnost, već da su to privatna preduzeća, ali da treba jačati državne institucije koje vode zemlju prema EU i NATO.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari