Micotakis: Atina više ne toleriše 'propuste' iz Skoplja 1foto EPA-EFE/ORESTIS PANAGIOTOU

Premijer Grčke Kirijakos Micotakis izjavio je da Atina neće tolerisati druge „propuste“ šefova država Severne Makedonije u vezi sa obavezama koje imaju za sprovođenje Prespanskog sporazuma.

Reakcija šefa grčke vlade usledila je nakon ceremonije inauguracije nove predsednice Severne Makedonije Gordane Siljanovske-Davkove u nedelju, 12. maja, koja prilikom polaganja zakletve nije spomenula ime Severna Makedonija, već samo Makedonija.

„Kunem se da ću štititi suverenitet, teritorijalni integritet i nezavisnost Republike Makedonije“, izjavila je Davkova čitajući zakletvu kao predsednica pred poslanicima Sobranja Severne Makedonije.

Micotakis je rekao da „Grčka odbacuje manipulacije poput onih kojima je gospođa Silanovska otvorila svoj mandat“ i pozvao je da poštuje zakonske obaveze i da se pridržava obaveza koje proizilaze iz njene uloge predsednice.

„Izjavljujemo da kategorički nećemo prihvatiti slične ‘propuste’. I, ponavljamo, svaki napredak u bilateralnim odnosima, kao i svaki korak Skoplja ka Evropi, zavisi od iskrenog poštovanja dogovora, od poštenog korišćenja ustavnog imena susedne države. I, naravno, od izbegavanja izazova“, preneli su grčki mediji izjavu premijera Micotakisa.

Skoplje i Atina potpisali su 2018. godine takozvani Prespanski sporazum o promeni imena iz Makedonije u Sjeverna Makedonija.

Ovaj sporazum je stavio tačku na dugogodišnji spor, otvarajući put naporima zemlje da se integriše u EU i NATO.

Sporazum sa makedonske strane potpisali su bivši premijer Zoran Zaev i vlada na njegovom čelu. Vlada koja je usledila, koju je predvodio bivši premijer Dimitar Kovačevski (također iz Socijaldemokratske lige poput Zaeva), u potpunosti je ispoštovala obaveze ovog sporazuma, koristeći naziv Severna Makedonija.

Sporazumu s Grčkom kontinuirano se protivi VMRO DPMNE, koja je na izborima 24. aprila i 8. maja ubedljivo pobedila na predsedničkim i parlamentarnim izborima, dok su njeni čelnici u više navrata ponovili da će u internoj i međunarodnoj komunikaciji koristiti stari naziv države.

Ministarstvo spoljnih poslova Severne Makedonije, na čelu sa odlazećim ministrom Bujarom Osmanijem, pozvalo je na poštovanje međunarodnih sporazuma. Ovo ministarstvo pozvalo je na oprez političke aktere posebno novoizabrane predstavnike države.

„U poslednjih sedam godina, obe susedne zemlje razvile su izuzetno visok nivo političkog dijaloga, što je rezultiralo višestrukim povećanjem ekonomske saradnje i izgradnjom pozitivnih međuljudskih odnosa. Ove koristi su rezultat članstva zemlje u NATO-u, otvaranja pregovora sa Evropskom unijom, kao i unapređenja strateškog partnerstva u strateškom dijalogu sa Sjedinjenim Državama.

„Pozivamo na opreznost sve političkih aktera, a posebno izabrane predstavnike države. Održavanje evroatlantskog kursa zemlje predstavlja temeljni strateški interes i garant je dugoročne sigurnosti i stabilnosti zemlje“, navodi se u reakciji Ministarstva spoljnih poslova Severne Makedonije.

Na osnovu Prespanskog sporazuma, Severna Makedonija je u obavezi da implementira novi naziv države, kako u domaćoj tako i u međunarodnoj upotrebi.

Zvanična Atina je nedavno odbila zahtev Skoplja za produženje roka za zamenu ličnih dokumenata i nakon 12. februara 2024. godine, zbog nemogućnosti njihove zamene u predviđenom roku.

Grčka strana je u više navrata podsećala Skoplje da nesprovođenje svih obaveza koje proizilaze iz ovog sporazuma može imati posledice u procesu njegove integracije u EU.

I Evropska unija je izrazila žaljenje što nova predsednica Severne Makedonije, Gordana Siljanovska-Davkova, nije upotrebila ustavni naziv zemlje tokom ceremonije polaganja zakletve u nedelju 12. maja.

„EU podseća na važnost punog poštovanja postojećih, pravno obavezujućih sporazuma, uključujući Prespanski sporazum sa Grčkom“, izjavila je portparolka EU za bezbednost i spoljnu politiku Nabila Masrali u izjavi u nedelju, prenosi RSE.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari