Kabinet predsednika Hrvatske saopštio je danas da predsednik države Zoran Milanović nije naredio povećanu pripravnost hrvatske vojske.
„Sadašnje stanje sigurnosti u Republici Hrvatskoj ne zahteva povećanje pripravnosti Oružanih snaga. Niti je Vlada Hrvatske predložila, niti je predsednik Republike naredio povećanu pripravnost Oružanih snaga“, navodi kabinet predsednika države u reakciji na izjavu premijera Andreja Plenkovića da je hrvatska vojska podigla stepen pripravnosti.
U saopštenju se ističe da kabinet predsednika „u cilju tačnog informisanja javnosti te da bi se sprečilo uznemiravanje građana Hrvatske, smatra nužnim da se osvrne na izjavu predsednika Vlade Hrvatske Andreja Plenkovića“, koji je sinoć rekao da je hrvatska vojska podigla stepen pripravnosti od uobičajenog stanja.
Kabinet predsednika je pojasnio da prema Zakonu o odbrani, pripravnost Oružanih snaga naređuje predsednik Hrvatske na predlog Vlade.
Takođe se navodi da prema Zakonu o odbrani, stanje pripravnosti podrazumeva mobilizacijske, organizacione, sigurnosne i druge mere i postupke koji su potrebni radi sprečavanja i uklanjanja opasnosti od napada na Republiku Hrvatsku i drugih opasnosti koje ugrožavaju suverenitet, nezavisnost i teritorijalnu celovitost Republike Hrvatske, građana i imovine.
Srbija da oduči da li želi u EU, podrška državama regiona i članstvu Ukrajine u EU
Predsednik Hrvatske Zoran Milanović smatra da Evropska unija (EU) mora dati do znanja Srbiji da je ovo trenutak u kojem mora da se odluči želi li članstvo u EU i prema tome vodi svoju politiku, saopštio je danas kabinet hrvatskog predsednika.
U saopštenju se ističe da je Milanović podržao članstvo Ukrajine u EU, predlaže status kandidata za članstvo za Bosnu i Hercegovinu i Kosovo, početak pregovora s Albanijom i Severnom Makedonijom, kao i ubrzavanje pregovora sa Crnom Gorom.
„Što se tiče Srbije tiče, u ovom, za evropski mir važnom trenutku, ta se država mora odlučiti želi li stvarno članstvo u EU ili ne i prema tome voditi svoju politiku. EU joj mora dati do znanja da je ovo trenutak odluke“, ističe se u saopštenju.
Pošto je hrvatskom predsedniku ponuđeno da se pridruži inicijativi predsednika nekoliko država članica EU kojom se traži davanje Ukrajini statusa kandidata za članstvo u EU, Milanović je, kako se navodi, svoju podršku kandidaturi Ukrajine preneo u ponedeljak i inicijatorima otvorenog pisma.
„Ukrajina je izložena agresiji Ruske Federacije i svi mi joj moramo pružiti svu potrebnu pomoć kao što bismo očekivali i da se nama pomogne da smo u istoj situaciji“, smatra Milanović.
Dodaje se da Hrvatska ne zaboravlja da je Ukrajina bila prva međunarodno priznata država koja je priznala Hrvatsku i među prvima joj je pritekla u pomoć.
„Rat se događa u Evropi i moramo napraviti sve da se on zaustavi kao i da se izbegne njegovo širenje. Ubrzani put Ukrajine u EU jedan je od načina i to podržavamo“, ocenio je Milanović.
On je izneo i svoj stav da se mora napraviti da bi se sprečilo širenja krize na Zapadni Balkan i da se izbegne svako moguće ugrožavanje Hrvatske i njoj susednih država.
„Hrvatski je strateški i nacionalni interes da i zemlje jugoistočne Evrope, koje su deklarisale i dokazale svoju nameru i spremnost ulaska u EU, što pre postanu članice EU“, poručio je Milanović.
Zbog toga je inicijatorima otvorenog pisma predložio da se zatraži status kandidata za članstvo u EU i za BiH i Kosovo, kao i da EU „odmah započne pregovore o članstvu sa Severnom Makedonijom i Albanijom, koje već imaju status kandidata“.
Takođe je potrebno, dodaje se u saopštenju, ubrzati pregovore s Crnom Gorom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.