Predsednik Hrvatske Zoran Milanović danas je odao počast žrtvama Vukovara polaganjem venca i paljenjem sveća kod spomenika na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata i spomen-obeležju masovne grobnice na Ovčari.
On je u Vukovar došao dan uoči obeležavanja Dana sećanja pošto sutra neće biti u Koloni sećanja, već u Škabrnji. U tom gradu se, uz Vukovar, obeležava Dan sećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje 1991.
Milanović je ranije danas u Vukovaru prisustvovao otkrivanju spomenika Kati Šoljić i njenoj četvorici sinova koji su poginuli u odbrani Vukovara.
„Kata Šoljić je majka koja je prošla tragediju za kakvom treba tragati u istoriji naše kulture i identiteta, a naša kultura i naš identitet su evropski“, rekao je Milanović, prenela je njegova pres služba u saopštenju.
Spomenik Kati Šoljić, simbolu stradanja i patnje u Domovinskom ratu i njenim poginulim sinovima, rad akademskog vajara Vene Jerkovića, dodaje se u saopštenju.
Počast svim ubijenim Vukovarcima, i Srbima i Hrvatima, odali su i predstavnici Srpskog narodnog vijeća.
Od 2020. godine, 18. novembar se obeležava kao Dan sećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje i neradni je dan.
Vukovar je 1991, od avgusta do 18. novembra, 87 dana bio pod opsadom JNA i paravojnih srpskih formacija. Po podacima vukovarske bolnice, tokom tromesečne opsade poginule su 1.624 osobe, a ranjeno više od 2.500. Oko 5.000 ljudi odvedeno je u logore u Srbiji, a iz grada je proterano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba. Još se oko 300 osoba vodi kao nestalo.
Dnevno je na ovaj grad padalo oko 7.000 granata, usled čega je gotovo 90 odsto objekata u gradu uništeno.
Iz vukovarske ratne bolnice JNA je izvela ranjenike, među kojima su bili i civili, koji su ubijeni na Ovčari u noći od 20. na 21. novembar 1991. Iz masovne grobnice na Ovčari ekshumirano je 200 osoba, a još se traga za posmrtnim ostacima njih 70-tak.
Dan sećanja obeležava se i u Škabrnji kod Zadra, gde su pripadnici JNA pod komandom Ratka Mladića i srpskih paravojnih formacija 18. novembra 1991. ubili 43 meštana i 15 pripadnika oružanih snaga. Ubistva su nastavljena i narednih dana, a u susednom Nadinu ubijeno je 14 civila. Prema podacima nevladinih organizacija, do akcije „Oluja“ 1995. u Škabrnji je ubijeno 86 osoba.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.