Milanović: Treba početi gradnju sistema protivazdušne odbrane 1Foto: EPA-EFE/ANTONIO BAT

Predsednik HRvatske Zoran Milanović izjavio je danas kako se verovatno neće ponoviti pad neke bespilotne letelice kao one u četvrtak uveče u Zagrebu, ali je naglasio nužnost izgradnje sistema protivazdušne odbrane.

Milanović, koji se pre konferencije za medije sastao s vrhom Hrvatske vojske i bezbednosno-obaveštajnih agencija, nije otkrio detalje o letelici, pa ni je li dron imala bombu.

Ministar odbrane juče je rekao da su na paloj letelici pronađeni delovi aviobombe.

Milanović je, prenosi Hrvatska radio-televizija, rekao da je istraga u toku, te da ne može da komentariše i pozvao i druge da se na isti način ponašaju: „Opasnosti u ovom trenutku od tog konkretnog obekta za hrvatsku javnost nema“.

Kkao je naglasio, trebalo bi početi graditi sistema protivazdušne odbrane RH, na čiju je manjkavost, kako je rekao, upozoravao pre dva-tri meseca: „Sad je pravi trenutak, i to brzo – ne hitno, jer verojatno se ovako nešto više neće dogoditi, ali smo videli sve nedostatke koji postoje i činjenicu da se možemo osloniti na NATO, ali da te vrste odluka donosimo mi.“

Rekao je i da se neće čuti s generalnim sekretarom NATO-a jer je to paradiranje te da nema potrebe za tim: „On je politička osoba, on o tome ne odlučuje i u biti ne zna ništa. Sa zapovednicima su se čuli naši zapovednici, prema potrebi.“

Ambasada Rusije u Hrvatskoj saopštila je danas da ruske snage od 1991. nemaju bespilotne letelice poput one koja se srušila u Zagrebu i navela da je taj dron proizveden u Ukrajini.

„Ambasada je o srušenom dronu upoznata iz hrvatskih medija, koji su naveli da sad eksperti sprovode istraživanje oko ove situacije. Dakle, sva pitanja oko incidenta moraju biti upućena tim stručnjacima i Ambasadi Ukrajine u Hrvatskoj jer je taj dron proizveden na teritoriji Ukrajine“, navela je Ambasada u odgovoru portalu Indeks.

Ruske snage nemaju u naoružanju takve dronove od 1991. godine, odnosno od raspada SSSR-a, rekli su u Ambasadi Rusije, koja je, kako prenosi Indeks, predložila da se kod odgovornih hrvatskih tela raspita „kako i na koji način je mogla slobodno leteti teritorijom susednih država“.

Prema do sada poznatim informacijama, letelica dometa oko 1.000 kilometara prošla je kroz Rumuniju, Mađarsku i Hrvatsku, a pala je u četvrtak uveče oko 23.00 na području Zagreba, kada je ostala bez goriva.
Sve tri zemlje su članice NATO-a.

Hrvatski mediji su preneli kratko saopštenje NATO-a, u kojem se navodi da je „integrisana vazdušna i protivraketna odbrana NATO-a pratila putanju leta objekta koji se naknadno srušio u Zagrebu“, i da Hrvatska istražuje slučaj.

Savetnik ministra odbrane Ukrajine Markijan Lubkjivski ranije danas je za Jutarnji list rekao da letelica koja je sinoć pala u Zagrebu nije ukrajinska.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari