Ministar Karan: U RS nema ni paravojske ni parapolicije 1foto: N1.ba

Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske (RS) Siniša Karan izjavio je danas da u tom bosansko-hercegovačkom entitetu nema paravojski i parapolicija, već samo Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP), „koje deluje u okviru svojih zacrtanih planova“.

Karan je ocenio da su ministar odbrane BiH Zukan Helez i poslanik u parlamentu BiH Šemsudin Mehmedović, koji su izneli tvrdnje o postojanju vonih kampova za obuku paravojnih formacija na teritorii RS, „previše opterećeni ratom i mržnjom prema RS“.

Karan je rekao da je obuka sastavni deo rada MUP i dodao da to rade sve policije u svetu.

„Ne znam da li su se Helezu pričinile paravojske, možda misli na jedinice EUFOR, koje su ova dva meseca veoma aktivne. Čovek možda ne zna, iako je ministar odbrane, pa da ga upoznamo da je EUFOR aktivan zbog redovnih aktivnosti, obuke svog rezervnog sastava srednjeg nivoa“, kazao je Karan, a prenela Radio-televizija RS (RTRS).

Prema negovim rečima, Helezove i Mehmedovićeve politike su opasne jer „pospešuju sve elemente opasnog radikalizma u Federaciji BiH“.

„Ove politike i ideologije čine da je Federacija BiH sigurno mesto za sve radikalne islamske i vehabijske grupacije i paradžemate. Većina se ’prekrila’ preko Islamske zajednice u BiH, različitih udruženja i prosto im poručuju ’sigurni ste u Federaciji BiH’“, rekao je Karan.

On je dodao da „ove ekstremne i nasilničke politike vode ka terorizmu“ i smatra da će Tužilaštvo BiH preduzeti mere po službenoj dužnosti, jer je to direktan udar na ustavni sistem i bezbednost BiH.

U poslednjih mesec dana u BiH su česte međusobne optužbe između srpskih i bošnjačkih političara.

Prvo su poslanici banjalučkog Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) u parlamentu BiH uputili pismo američkom Kongresu i Senatu, kao i evropskim zvaničnicima, navodeći da je BiH „već dugo utočište radikalnih islamista“.

Tri dana kasnije, pismo na iste adrese uputila je grupa poslanika stranaka sa sedištem u Sarajevu, navodeći da „najveću pretnju miru u BiH ne predstavlja izmišljeni ‘verski radikalizam’, već radnje i akcije funkcionera SNSD od kojih je većina, sa Miloradom Dodikom na čelu, na crnoj listi SAD i Velike Britanije“.

U pismu su ocenili i da „istaknuti funkcioneri SNSD predstavljaju produženu ruku režima Kremlja na Zapadnom Balkanu i proksi ruskih interesa u BiH“.

U međuvremenu je i ministar unutrašnjh poslova RS Siniša Karan izjavio da na području RS postoji 120 paradžemata (muslimanskih zajednica koje nisu u sistemu Islamske zajednice – IZ BiH), što su iz IZ demantovali.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari