Ministarstvo u Hrvatskoj tvrdi da investitor hidroelektrane na Uni ima važeće dozvole 1foto: Facebook/Udruga Una Srb

Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Hrvatske objavilo je 13. augusta da ne može poništiti važeće dozvole za izgradnju male hidroelektrane „Una-mlin“ blizu izvora reke Une, osim ako se u krivičnom postupku ne utvrdi da su „navedeni akti izdati kao posledica krivičnog dela“.

Posle nedavnih protesta protiv izgradnje hidroelektrane, to ministarstvo je na veb-stranici navelo da investitor Pipra iz Gračaca ima potrebne dozvole za izgradnju male hidroelektrane na Uni, koja se gradi na građevinskom području, izvan zaštićenog spomenika prirode.

Nadzor zakonitosti izdavanja dozvola, kako je saopštilo ministarstvo, sproveden je na zahtev Državnog inspektorata, te je utvrđeno da investitor poseduje važeće dozvole za izgradnju.

Utvrđeno je i „kako se predmetni zahvat (gradnja hidroelektrane) ne nalazi na području obuhvata Vrela Une koje je zaštićeni spomenik prirode, sukladno rešenju od 20. februara 1968. koje je donela tadašnja Socijalistička Republika Hrvatska, odnosno Republički zavod za zaštitu prirode iz Zagreba“, izvestilo je Ministarstvo graditeljstva Hrvatske.

Ističe se i da „prema važećem Prostornom planu uređenja Opštine Gračac predmetna lokacija nalazi se unutar građevinskog područja i na području na kojem je moguća izgradnja malih hidroelektrana“.

Na gradnju mini hidroelektrane su krajem jula upozorili predstavnici ekoloških udruženja iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

Zbog njene gradnje je više puta održan protest na izvorištu reke Une u Hrvatskoj i BiH, gde je zatraženo da radovi budu zaustavljeni.

Investitor Pipra d.o.o. nije odgovorio na raniji upit Radija Slobodna Evropa poseduje li sve dokumente i da li će zaustaviti izgradnju.

Povodom gradnje mini hidroelektrane, reagovale su i institucije Bosne i Hercegovine.

Iz Ministarstva okoline i turizma Federacije BiH saopštili su 26. jula kako je Ministarstvo spoljnih poslova Bosne i Hercegovine prosledilo „dokumentaciju“ vlastima u Zagrebu zbog izgradnje mini hidroelektrane u blizini izvora reke Une.

Razlog je, kako je navedeno, što je Hrvatska „namerno ili ne, propustila provesti postupak procene uticaja na okolinu u prekograničnom kontekstu, što je bila obaveza u ovom slučaju“.

Obustavu izgradnje mini hidroelektrane je 25. jula zatražilo i Ministarstvo okoline iz drugog bosanskohercegovačkog entiteta, Republike Srpske.

U svom toku kroz Federaciju BiH reka Una uživa zaštitu u kategoriji nacionalnog parka, dok je u Republici Srpskoj zaštićena kao park prirode.

Vrelo reke Une 1968. godine zaštićeno je kao hidrološki spomenik prirode, navedeno je i u planu upravljanja područjem ekološke mreže doline Une Ministarstva ekonomije i održivog razvoja Hrvatske za period od 2023. do 2032. godine.

U Ministarstvu građevinarstva Hrvatske dodaju da su 11. augusta „zaprimili predlog da se oglasi ništavnom građevinska dozvola koju je izdala Zadarska županija 6. novembra 2016, kao i rešenje o produženju važenja građevinske dozvole izdate od strane Zadarske županije 3. novembra 2019.“.

Saopšteno je da u predlogu podnositelji navode da se gradnjom hidroelektrane čine određena krivična dela protiv okoline.

„O osnovanosti ovog predloga odlučiće se u upravnom postupku u za to zakonom propisanim rokovima“, poručilo je hrvatsko ministarstvo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari