Mitropolit Amfilohije i Veljko Belivuk "stopirali" dnevni red odbora za pravosuđe 1Odbor za pravosuđe Skupštine Crne Gore Foto: rtcg.me

Dnevni red za sednicu skupštinskog Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu nije usvojen jer u glasanju nisu učestvovali predstavnici opozicije i saveza „Crno na bijelo“ (CnB).

Predloženi dnevni red je, između ostalog, sadržao i pitanje odgovornosti policije prilikom zadržavanja mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija Radovića u prostorijama Centra bezbednosti Podgorica 22. juna 2020 godine, javlja Radio-televizija Crne Gore.

Trebalo je da bude i reči o propustima sektora bezbednosti u slučaju ulaska u Crnu Goru pripadnika kriminalne grupe Veljka Belivuka i Marka Miljkovića.

Uvodni dio rasprave bio je posvećen zakazivanju sednice Skupštine Crne Gore i aktuelnim političkim dešavanjima. Dnevni red je predložio predsednik odbora Momo Koprivica iz Demokratske Crne Gore.

Poslanik iz koalicije „Crno na bijelo“ Srđan Pavićević rekao je da je predloženi dnevni red korektan i realan, ali da je primeren nekom drugom vremenu jer sada imamo institucionalnu blokadu i imamo sve izraženije posledice ekonomske krize.

„To bi trebalo da je prioritet. Cene goriva rastu do rekordnog nivoa, situacija je vrlo složena“, kazao je Pavićević.

Boris Mugoša (SD) rekao je da je nedopustivo da se ne zakazuje sjednica Skupštine Crne Gore: „I mi smo morali da prihvatimo realnost 30.avgusta 2020. godine a mogao je i tada predsednik parlamenta da ne zakazuje sednicu. Verujemo da će sednica biti uskoro zakazana.“

Prema oceni Predraga Bulatovića (DF), v.d. predsednika Skupštine Strahinja Bulajić ne zloupotrebljava položaj, te da nema ni kanddidata za izbor predsednika Skupštine, niti ima predloga 41 poslanika za izbor nove vlade.

Ne može se, istakao je, birati vlada a ne zna se ni ko je čini, ni koji su njeni prioriteti.

Prema tvrdnji Danijela Živkovića (DPS), 44 poslanika traže održavanje sednice i ništa nije traženo mimo poslovnika: „To što Bulajić ne želi da zakaže sednicu je želja da se destruktivnim ponašanjem uništi ustavni sistem Crne Gore.“

On navodi da većina formirana nakon izbora 30. avgusta više ne postoji i da je suštinski pala nakon smene ministra Leposavića.

Vladi Zdravka Krivokapića izglasano je nepoverenje 4. februara, a predsednik parlamenta Aleksa Bečić smenjen je tri dana kasnije.

Predsednik Crne Gore Milo Đukanović poverio je dosadašnjem potpredsedniku Vlade Dritanu Abazoviću mandat za sastav nove vlade.

Razjasniti odnose imeđu policije i tužilaštva

Pozvao se na mišljenje ombudsmana, prema kome je mitropolit Amfilohije zadržan u policiji skoro tri i po sata nakon naloga tužioca da bude pušten na slobodu. 

„Šta je zadatak ovog odbora nego da se razjasni odnos između policije i tužilaštva i da se vidi jesu li preporuke ombudsmana primijenjenje u praksi. Ovo je ključni zadatak odbora, ko ako ne mi. Za djecu u Crnoj Gori koja treba da žive u uslovima pravne sigurnosti a ne da žive u sistemu u kome policija odlučuje bez obzira na ustav i zakone“, kazao je Koprivica. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari