Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije izjavio je da je srpski jezik u temeljima Crne Gore i trebalo bi da bude službeni, dok je položaj Srpske pravoslavne crkve (SPC) danas bolji nego 2020. godine.
Po rezultatima popisa, u Crnoj Gori crnogorskim jezikom govori 34,52 odsto stanovništva, srpskim 43,18 odsto, bosanskim 6,97 odsto, albanskim 5,25 odsto, ruskim 2,4 odsto, srpskohrvatskim 2,08 odsto, a 1,7 odsto nije želelo da se izjasni.
Dok prosrpske partije u Crnoj Gori traže da srpski bude službeni, crnogorski je službeni od 2007. godine, a u službenoj upotrebi su i srpski, bosanski, albanski i hrvatski. Ćirilica i latinica su ravnopravna pisma.
Joanikije je u intervjuu za TV Nova M rekao i da SPC ima korektne odnose sa Vladom Milojka Spajića, ali da crkva ne utiče na dešavanja u zemlji. Ipak, priznao je da mu dolaze političari, nezvanično i uglavnom u kriznim situacijama.
„Mi smo gledali, koliko je god bilo moguće, da se vratimo svom redovnom poslu i službi. Imamo mnogo obaveza na tom planu. Nije nam do politike… E sad, kad su neke krize dolaze ljudi kod nas i razgovaramo o svim stvarima. Rijetko kad dolaze, dolaze onda kad vide da su udarili glavom u zid“, kazao je mitropolit Joanikije.
On je rekao da crkva nije učestvovala u pregovorima između partija nakon nedavnih lokalnih izbora u više gradova.
“Ne želimo da učestvujemo u pregovorima, jer se tamo pregovara o interesima. Šta su političke partije, to je njihov zadatak da se bore za što više uticaja, fotelja, novca… To je nama strano. Mi se tim stvarima ne bavimo. To mi prepuštamo njima. To je njihov posao i njihova odgovornost. Kako bih se miješao u to pa da snosim odgovornost s političarima, a suštinski ne mogu da imam nikakvog uticaja”, istakao je Joanikije.
Ukazao je da je „svima poznato“ da u crkvi ne pitaju ko je Srbin, a ko Crnogorac.
„U davnini našoj, našoj prošlosti, u doba kraljevine Crne Gore imali smo sve to definisano, pa je došlo do neke pometnje harmoničnih odnosa“, kazao je on.
On je naveo da je u doba kralja Nikole (Petrovića) zvanično po tom pitanju stav bio – Crnoj Gori većina naroda su po narodnosti Srbi, a svi su Crnogorci po svojoj državi, po državljanstvu.
Bilo je poštovano, istakao je Joanikije, i srpstvo na odgovarajući način, srpstvo kralja Nikole i crnogorstvo.
„Pitaju možeš li istovremeno biti Crnogorac i Srbin? Pa možeš, možeš istovremeno biti i stric i ujak“, kazao je mitropolit Joanikije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.