Kako je bilo odgajati dijete rođeno kao podljedica silovanja tokom ratne agresije?
Bilo je teško i posebno. Samo prihvatanje trudnoće nakon takvog čina, bilo je teže nego sam taj čin.
Teško je i bolno bilo nositi “to nešto” u sebi što te svakom sekundom podsjećalo na ono što se desilo.
Jedva sam čekala da “to nešto” izađe iz mene, da se oslobodim tog tereta.
Ovo je samo deo svedočenja Sabine B. sa izložbe “Breaking free” o deci rođenoj zbog rata u Bosni i Hercegovini koja je otvorena u Endžio Habu.
Njena ćerka Anja, čije svedočenje takođe zabeleženo na ovoj izložbi, poznata je aktivistkinja Udruženja „Zaboravljena djeca rata“.
“Zbog tebe vjerujem u jednakost, solidarnost, ravnopravnost, empatiju i razumjevanje. Zbog tebe vjerujem u ljude”, napisala je Anja svojoj majci.
Deo priče Alena M.: „Rođen sam 1993. godine u najgore doba rata, kada nije bilo ničega što ljudima treba… Majka koja je preživjela ratno silovanje, ostavila me dva dana nakon mog rođenja… Moj biološki otac je čovjek osuđen za ratni zločin silovanja. Usvojio me domar u bolnici gdje sam rođen“.
“Tokom ratne agresije u Bosni i Hercegovini, silovano i seksualno zlostavljano je između 20.000 i 50.000 žena, djevojčica i muškaraca. Kao posljedica takvih ratnih zločina rađala su se djeca. Djeca koja nakon 27 godina od rata još uvijek žive nevidljivo u društvu od kojeg bježe. Žive u društvu u kojem ne mogu prihvatiti sebe niti će moći sve dok ih društvo u potpunosti ne prepozna, podrži, i na kraju prihvati i uvaži, kao jednako vrijedne ravnopravne članove i članice”, piše ispod jedne fotografije na kojoj su deca, sada već odrasli mladi ljudi.
Organizatori izložbe u Beogradu su Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR), Žene u crnom i Autonomni ženski centar.
Izložba je otvorena do 22. oktobra, a posete su moguće svakim danom od 12h do 20 časova.
Izložba u Beogradu je deo je Globalnog programa “Jačanje glasova žena pogođenim ratnim seksualnim i rodno zasnovanim nasiljem na Zapadnom Balkanu – Za kulturu priznavanja i pomirenja” koji Incijativa mladih za ljudska prava organizuje u saradnji sa Autonomnim ženskim centrom i Ženama u crnom, a koja se finansira sredstvima Federalnog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj SR Nemačke, i uz podršku medica mondiale i Engagement Global.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.