Od 10. novembra počinje uspostavljanje sistema ulaska/izlaska (EES) na graničnim prelazima za putnike iz trećih zemalja koji nisu državljani EU.
Pre prelaska granice moraće da daju četiri otiska prsta i da skeniraju lice na granici. Deca mlađa od 12 godina oslobođena su davanja otisaka prstiju, a svaki put kada ponovo uđu ili izađu iz EU, državljani trećih zemalja biće provereni licem, piše tportal, a prenosi N1, uz proveru dokumenata.
Šta je EES?
EES će čuvati podatke o identitetu, putne isprave i biometrijske podatke, planirano je da se čuvaju tri godine za one putnike koji poštuju pravila o kratkoročnom boravku i pet godina za one koji prekorače dužinu dozvoljenog boravka.
Prema informacijama sa zvaničnog sajta EU, podaci će biti dostupni graničnim organima, organima koji izdaju vize i nadležnima za praćenje da li lice koje nije državljanin zemlje članice EU ispunjava uslove za ulazak ili boravak.
Kao razlog za uvođenje EES sistema EU, ona je kao prioritet navela želju da se modernizuje upravljanje spoljnim granicama EU i da se pomogne u borbi protiv terorizma i teških zločina.
Naime, EES će zameniti dosadašnji sistem ručnog štampanja maraka, koji je dugotrajan i ne daje pouzdane podatke o graničnim prelazima niti otkriva lica koja su prekoračila dozvoljeni boravak.
Iako je sadašnji sistem dugotrajan, može se očekivati da će novi biti još duži, što bi moglo stvoriti nove gužve na hrvatskim graničnim prelazima sa Srbijom, Crnom Gorom i BiH, posebno tokom godišnjih odmora i praznika.
Gužve se mogu očekivati i na aerodromima, posebno na letovima sa velikim brojem britanskih državljana ili prekookeanskim letovima, pa bi sve to moglo da stvori dodatne probleme na graničnim kontrolama.
EES ne važi za državljane Hrvatske, ali i za Hrvate sa dvojnim državljanstvom.
Stiže i ETIAS
Šest meseci kasnije biće uveden Evropski sistem informacija o putovanju i autorizacije (ETIAS), koji će zahtevati od građana Velike Britanije i onih iz drugih zemalja bez viza kao što su SAD, Australija i Kanada da podnesu zahtev za izuzeće pre ulaska u EU.
ETIAS će zahtevati od građana da podnesu zahtev za odobrenje putovanja za koje će morati da plate taksu od sedam evra pre ulaska u šengenski prostor, koji uključuje 27 zemalja članica EU, kao i Island, Lihtenštajn, Norvešku i Švajcarsku.
Zahtev će važiti tri godine ili do isteka pasoša i sa njim će biti moguće posetiti svaku od zemalja članica Šengena.
Oni koji su mlađi od 18 ili stariji od 70 godina u vreme podnošenja neće morati da plate taksu.
U EITAS sistem će se moći registrovati putem interneta, on ne predviđa uzimanje otisaka prstiju i biometrije, a sistem se ne odnosi na građane EU, uključujući Hrvatsku, piše tportal.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.