Srpska članica Predsedništva BiH Željka Cvijanović večeras će putem video-linka govoriti na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija na kojoj će se na zahtev Rusije raspravljati o stanju u BiH.Cvijanović će, kako je najavljeno, na sednici čiji je početak zakazan za 22.00 po srednjeevropskom vremenu, objasniti kako Bošnjaci zalaganjem za donošenje Rezolucije UN Srebrenici krše Ustav i zakone BiH.
Srpska članica Predsedništva BiH je 23. aprila u pismu Savetu bezbednosti ocenila da „grubo kršenje dejtonskog ustavnog aranžmana, koje počiva isključivo na autoritetu sile, te povlađivanje samo jednom od tri naroda u BiH, vodi daljim podelama i neposredno ugrožava dalje postojanje zemlje“.
Cvijanović je u pismu ocenila da BiH može napred samo uz striktno poštovanje ustavnih rešenja i da za evropsku budućnost BIH mogu biti odgovorne samo njene demokratski izabrane institucije.
Govoreći o najavljenom donošenju rezolucije o Srebrenici, ona je u pismu navela da se radi o flagrantnom kršenju propisane procedure, jer Predsedništvo BiH, nadležno za vođenje spoljne politike, nikada nije razmatralo to pitanje, niti zauzelo zvaničan stav.
Cvijanović je tražila hitnu sednicu Saveta bezbednosti UN na kojoj bi objektivno bila sagledana politička i bezbednosna situacija u BiH i nađena rešenja za bar neka od pitanja kojima je opterećena BIH.
U pismu je ocenila da se Kristijan Šmit „lažno predstavlja“ kao visoki predstavnik u BiH jer njegovo imenovanje nije potvrdio Savet bezbednosti UN.
Na sednici Saveta bezbednosti UN govoriće i visoki predstavnik Kristijan Šmit, na poziv delegacije SAD u UN.
„Imam odgovornost da međunarodnoj zajednici kažem kakva je situacija u BiH u ovom trenutku… Uskoro ću videti kako se o mom izveštaju raspravlja u Savetu bezbednosti UN i tamo ću dati doprinos“ – rekao je Šmit za Novu tv.
Dodao je da ne vidi mogućnost vojnog sukoba u BiH i da će situacija ostati mirna.
Pismo ministrima spoljnih poslova svih država članica UN uputio je i lider Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović, tražeći podršku za usvajanje Rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN.
Naveo je da je pismo uputio u svojstvu bivšeg člana Predsedništva BiH u dva mandata i kao predsednik najveće političke partije u BiH, koja „u najvećoj meri artikuliše političku volju Bošnjaka“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.