"Kao da gledamo dva ovna na brvnu": Ne jenjavaju prepucavanja Dačića i Konakovića 1Foto: BETAPHOTO/MILAN ILIC/N1.ba

Tenzije između Bosne i Hercegovine i Srbije već decenijama samo „docrtavaju recke“ u međukomšijskim odnosima, a poslednja među njima vezana je za Sporazum između BiH i Srbije o policijskoj saradnji iz 2011. godine, a sve u senci Deklaracije Svesrsokog sabora između Republike Srpske (RS) i Srbije.

Podsetimo, Vlada Srbije usvojila je 18. juna „Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda“, koja je proglašena 8. juna na „Svesrpskom saboru“ u Beogradu. Deklaraciju je 2. jula usvojila i Skupština bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska.

Dokument se, kako je ranije rekao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, poziva na Dejtonski sporazum i u njemu nema reči o razdruživanju u Bosni i Hercegovini.

Deklaracija broji 49 tačaka, a među njima se pored ostalog, navodi da srpski narod predstavlja jedinstvenu celinu, kao i da Sabor ne podržava Rezoluciju o genocidu u Srebrenici koja je krajem maja izglasana u Ujedinjenim nacijama.

Sporazum o policijskoj saradnji

Kraj nedelje obeležila su prepucavanja ministra unutrašnjih poslova Srbije Ivice i Dačića i ministra spoljnih poslova BiH Elmedina Konakovića.

Sve je počelo nakon najave MUP Srbije da će rasporediti nekoliko svojih pripadnika na teritoriju RS. Od toga se kasnije odustalo.

Naime, Dačić je rekao da su planirali saradnju tokom turističke sezone, ali su odustali zbog političkih reakcija iz Sarajeva kojima se problematizuje narušavanje suvereniteta BiH zbog Sporazuma.

I pored osutajanja, Konaković je najavio da će pokrenuti inicijativu za suspenziju Sporazuma o policijskoj saradnji te dve zemlje da bi Dačić to ocenio kao „primer besmisla“.

Konaković je u Sarajevu pokazao sporazume sa Hrvatskom i Srbijom iz 2011, koje su potpisali tadašnji članovi Predsedništva BiH Bakir Izetbegović i Željko Komišić, navodeći da su to sporazumi o „isporučenom suverenitetu“.

„Isporučen je deo suvereniteta policijskih agencija BiH susednim zemljama“, kazao je Konaković.

Najavio da će na sednici Saveta ministara BiH, koja treba da se održi 31. jula, pokrenuti inicijativu da se ovaj sporazum poništi, te ukazao da je za to potreban pristanak ministara iz RS.

Dačić je naveo da je najava Konakovića da će tražiti suspenziju Sporazuma o policijskoj saradnji BiH i Srbije „najbolji primer besmisla i mržnje“ kojom se, kako je ukazao, „rukovode bošnjački političari u BiH“.

On je dodao da „osnova svih integracionih procesa u Evropi jeste dobra policijska saradnja“.

„Uostalom, taj sporazum potpisan je 2010. i potpisali smo ga Sadik Ahmetović i ja, uz opšte pozitivne ocene tog sporazuma i u BiH i u Srbiji, kao i u EU“, kazao je, te dodao da takvi sporazumi postoje između svih država u regionu.

Rekao je i da je „to jedini slučaj u Evropi da neko traži suspenziju sporazuma o policijskoj saradnji“, što, kako je naveo, „najbolje govori o njihovoj politici“.

„Ali, umesto saradnje, bošnjačkim političarima je važnija mržnja prema predsedniku (Srbije Aleksandru) Vučiću i svemu što dolazi iz Srbije“, smatra Dačić.

Zatim je Konaković reagovao na Dačićevu izjavu, poručivši mu da Srbija ne može držati moralne pridike Bosni i Hercegovini, posebno jer je reč o zemlji koja krije na desetine osoba koje su optužene za najteže ratne zločine tokom agresije na BiH.

Konaković je istakao da je sporazum o saradnji štetan za zemlju, te je još jednom poručio da mu nije jasno zbog čega su Željko Komšić i Bakir Izetbegović omogućili pravljenje zajedničkih timova sa entitetskim i kantonalnim policijama, a bez saglasnosti države.

„O tome kako je normalno da policijske strukture sarađuju širom svijeta vi ministre Dačiću ne možete govoriti sve dok vaše policijske strukture zajedno sa pravosudnim u Srbiji kriju desetine ratnih zločinaca koje naša zemlja traži, a za kojim su raspisane i potjernice Interpola“, napisao je Konaković.

On je tražio izrečenje Ljubana Ećima i Milorada Savčića, ali i Milorada Mišu Pelemiša, kapetana Vojske RS koji je preminuo 2021. godine, „i desetine drugih zločinaca koji su sijali smrt po našoj zemlji i tek onda možemo govoriti o ‘normalnoj saradnji'“.

„Vama je to ‘normalan odnos’, meni je nenormalan, na njega ne pristajem i u vaše dobre namjere ne vjerujem. Još manje vjerujem u dobre namjere predsjednika Vučića koji je prljavom kampanjom prepunom neistina pokušao zaustaviti usvajanje rezolucije o počinjenom genocidu u Srebrenici“, napisao je Konaković.

On je dodao da je sporazum „za našu zemlju štetan sve dok pripadnici vaše policije mogu nesmetano po našoj zemlji raditi šta im je volja u saradnji sa entitetskim i kantonalnim agencijama, one policije koja štiti i čuva ratne zločince, a zabranjuje ulaz u Srbiju našim glumcima i pjevačicama“.

Potom se oglasio i ministar bezbednosti BiH Nenad Nešić koji je istakao da srspki ministri u Savetu ministara neće podržati Konakovićevu inicijativu da se Sporazum o policijskoj saradnji poništi.

„Dok smo mi srpski ministri u Savetu ministara, od te Konakovićeve inicijative nema ništa. Reč je o običnoj populističkoj inicijativi kojom želi da pokaže da je destruktivniji od Stranke demokratske akcije (SDA), čiji je nekada bio član, i to baš u vreme potpisivanja pomenutog sporazuma“, rekao je Nešić za novinsku agenciju Srna.

Prema njegovim rečima, „dok se svi u regionu trude da imaju policijsku saradnju, a BiH jedino na tom polju može da dođe do neke pozitivne saradnje, Konaković želi da prekine saradnju i poništi Sporazum o policijskoj saradnji između BiH i Srbije“.

Da se saga nastavlja potvrđuje nam Dačićev odgovor Konakoviću. On je kazao da nema nameru da raspiruje pomeniku i daje bilo kakvu temu za napad na Srbiju od strane bošnjačkih političara.

„Želim samo da pitam i Konakovića i sve ostale, koliko hiljada mudžahedina krvavih ruku krijete dajući im državljanstva posle rata u BiH? U koliko su terorističkih napada u svetu učestvovali ljudi sa vašim pasošem, a u koliko sa srpskim?Da ne pričam o zločincima koji su ubijali Srbe, koji su i dalje na slobodi. Jednostavno, nemam nikakve iluzije o vašim dobrim namerama, ali sarađivati se mora, u zajedničkom interesu svih,” izjavio je Dačić.

Topić: Bildanje misića postala omiljena nacionalna disciplina

Komentarišući ovo dvodnevno prepucavanje ministara dve zemlje u medijima, politička analitičarka iz BiH Tanja Topić kaže za Danas da ono što pada u oči jeste svojevrstan cinizam, prisutan u izjavama i međusobnim optužbama između pojedinih srpskih i bošnjackih funkcionera.

"Kao da gledamo dva ovna na brvnu": Ne jenjavaju prepucavanja Dačića i Konakovića 2
Foto: Printskrin/N1.ba

„To je jednostrano dosezanje sopstveno zacrtane političke mantre, prema kojoj je svako iz sopstvene vizure pravičan, zalaže se za mir i saradnju a istovremeno jedni drugima imputiraju mržnju. U takvim uslovima kao da gledamo dva ovna na brvnu, koja će uvijek tvrdoglavo biti samo oni u pravu i neće vidjeti dalje od sopstvenih rogova. Ima tu dosta demagogije i bacanja dimnih zavjesa pred očima uzbuđene publike. Bildanje misića postala je omiljena nacionalna disciplina, dok se broj onih koji ih slušaju na obje strane drastično smanjuje od prevelikog samoljublja politiara“, naglašava Topić.

I uvek je, navodi Topić, čudno da najveći zagovornici i generatori mržnje to upravo spočitavaju onim drugim.

„Normalne saradnje neće biti sve dok se ratni zločinci stavljaju na pijedestal heroja, dok se istovremeno s visoka drže lekcije onim drugim, o sopstvenoj moralnoj i političkoj superiornosti“, zaključuje Topić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari