Nemački dokumenti otkrivaju: Tuđman je 1991. godine hteo sa Srbijom da podeli BiH 1Foto: EPA/Antonio Bat

Dopisnik nemačkog konzervativnog lista Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) za Balkan Michael Martens, inače i autor hvaljene biografije Iva Andrića, na Tviteru je objavio kopije nemačkih službenih dokumenata koji se bave prvim susretom tadašnjeg kancelara Helmuta Kohla i novoizabranog predsednika Hrvatske Franje Tuđmana u julu 1991.

Dokumenti između ostalog otkrivaju da je Tuđman već u tom prvom susretu s Kolom i njegovim ministrom spoljnih poslova Hans-Dietrichom Genscherom zagovarao podelu Bosne i Hercegovine.

Martens ističe da je Tuđman preko različitih predsednika mesecima pokušavao da dođe do Kohla.

U to vreme se u nemačkom ministarstvu spoljnih poslova vodila rasprava o tome treba li uopšte primiti Tuđmana u posetu ili će to ubrzati proces raspada Jugoslavije, što Nemačka tada nije htela. Na kraju je odlučeno da se Tuđman ipak primi, jer je Hrvatska postajala sve važniji akter u jugoslavenskoj krizi, dok su federalne institucije gubile moć, piše novinar Gordan Duhaček za Index.hr.

Dodatni argument za sastanak Kola sa Tuđmanom bila je i činjenica da su ga u maju 1991. primili italijanski premijer Đulio Andreotti i predsednik Frančesco Kosiga, tako da Nemci ne bi bili oni koji su napravili presedan.

Novinar FAZ-a ističe da su Nemci odlučili da za Tuđmana pripreme najmanji mogući protokol, koji je opisan kao “samo malo iznad nivoa uvrede”.

Nije bilo crvenog tepiha, počasne garde niti hrvatskih zastava. Uobičajeno je bilo da gosti spavaju u rezidenciji nemačke vlade, ali Tuđmanu to nije bilo ponuđeno, već je spavao u hotelu.

Nemačko ministarstvo spoljnih poslova naglašavalo je kako se ne sme nikako dozvoliti da se Tuđmanov susret s Kolom tumači kao priznavanje nezavisne Hrvatske.

Nemačka ambasada u Beogradu je pripremila Tuđmanovu biografiju i psihološki portret.

Iz teza za razgovor koje su pripremili Nemci jasno je da Nemačka uopšte nije bila pristalica nezavisne Hrvatske u leto 1991, već je i dalje radila na očuvanju Jugoslavije, navodi Martens, pozivajući se na službene dokumente.

Tuđman je zagovarao podelu BiH

Genscher je pak pripremio izjavu u kojoj Tuđmanu naglašava da Nemačka nikako neće podržati podelu BiH, s obzirom na to da su strani mediji, uključujući i FAZ, već pisali o toj Tuđmanovoj uobrazilji.

Stručnjaci iz Auswärtiges Amta su Genscheru pripremili i pitanje o “fašističkoj prošlosti Hrvatske” te sugestiju da se hrvatskim Srbima treba ponuditi autonomija “kako bi se psihološki smanjilo veliko nepoverenje” u HDZ-ovu vlast.

Prema memorandumu koji je sažeo teme razgovora između Tuđmana i Genschera, Tuđman je zagovarao podelu BiH.

Tuđman je izjavio da su tadašnje (i današnje) “granice BiH istorijski i geopolitički apsurdne”, za šta je krivio komuniste. Pozivao se na Banovinu Hrvatsku te tvrdio da se Evropa treba uključiti u “rešavanje problema Bosne i Hercegovine”, i to tako da se “uzme u obzir istorijska podjela Balkana na Zapadno i Istočno Rimsko carstvo”, ali i dogovor između Staljina i Čerčila o podjeli sfera uticaja.

Tuđman je postojanje BiH smatrao “glavnim problemom” te je hteo o tome pregovarati sa Srbijom pod pokroviteljstvom SAD-a i Evrope.

Nemačka je upozorila Tuđmana da ne dovodi u pitanje tuđe granice

U svakom slučaju, nemački dokumenti koje je novinar Martens objavio na Twitteru samo su još jedan dokaz Tuđmanove opsesije podjelom BiH. On je o tome, uostalom, javno govorio godinama, a onda je vodio i takvu politiku.

Stoga je smešno danas slušati predsednika RH Zorana Milanovića kako besramno falsiifikuje Tuđmanovu politiku prema BiH, zbog koje je Hrvatska 1990-ih imala niz problema te izgubila međunarodni ugled.

U memorandumu koji su službenici nemačkog Auswärtiges Amta pripremili za Genschera se pak ističe kako je nemački stav da “svako ko propituje tuđe granice automatski propituje i svoje”. Drugim rečima, Nemci su upozorili Tuđmana da se ne meša u podelu BiH, jer će tako zakomplikovati položaj Hrvatske. On ih, očito, nije poslušao.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari