Istorijskom porazu Mila Đukanovića i Demokratske partije socijalista u aprilu doprinele su i poruke koje su državni funkcioneri razmenjivali sa pripadnicima kriminalnih klanova na kriptovanoj aplikaciji Skaj, koju su razbile policijske službe iz zapadne Evrope, piše Njujork Tajms u najnovijoj analizi o bivšem crnogorskom predsedniku.
Kako se navodi u analizi američkog lista, dešifrovane poruke pružile su šokantne dokaze o državi zarobljenoj kriminalom.
Poruke koje su podeljene tužiocima u Crnoj Gori 2021. godine pomogle da se ubrza pad Mila Đukanovića sa vlasti, prenosi poratl Nova S.
List navodi da je oduvek bilo spekulacija o tome da je lider sa najdužim stažom u Evropi godinama u dosluhu sa kriminalcima, što je on uvek negirao.
Te kontroverzne navode donekle je potvrdio novi predsednik Crne Gore Jakov Milatović, ubrzo nakon stupanja na funkciju.
„Bilo je evidentno da su institucije zarobljene korupcijom i organizovanim kriminalom“, rekao je Milatović, u intervjuu prošlog meseca, tokom prvog radnog dana na mestu predsednika.
„Sve je krenulo od vrha i taj vrh je politički poražen“, rekao je Milatović, obećavajući da će očistiti pravosuđe i policiju, imenovati novog guvernera Centralne banke i okončati, kako je rekao, „zarobljavanje države od kriminalaca“.
Koliko daleko može ići zavisi od toga da li će parlamentarni izbori 11. juna potvrditi političko slabljenje Đukanovića, navodi Njujork Tajms i u analizi podseća da je taj proces počeo pre tri godine kada je njegova ranije nepobediva vladajuća partija izgubila kontrolu nad parlamentom i moć da imenuje ministre odgovorne za sprovođenje zakona.
U četiri oka, evropske diplomate su se dugo žalile na probleme u Crnoj Gori, ali su rekli da „malo toga mogu da urade“.
„To je delimično zbog toga što su Sjedinjene Države bile fokusirane na to da se zemlja pridruži NATO, uprkos protivljenju proruskih neprijatelja Đukanovića, i nije ih zanimalo da mnogo talasaju. Crna Gora, zemlja sa lepim planinama, prekrasnim plažama i samo 625.000 građana, nalazi se na poslednjem delu obale Mediterana koja nije već bila u alijansi“, piše Njujork Tajms.
Bilo je i oskudnih čvrstih dokaza o dosluhu sa kriminalcima, navodi list, barem dok se policija nije infiltrirala u aplikaciju Skaj, koja se ugasila nakon što su Sjedinjene Američke Države 2021. godine optužile njene rukovodioce za prevare.
Po dešifrovanim porukama upućenim tužiocima u Podgorici postupljeno je tek prošle godine kada su procurile u lokalne medije i dovele do talasa hapšenja ljudi koji su se nalazili pomenuti u porukama, a svi su imenovani tokom duge vladavine Đukanovića.
Među njima je bila i Medenica, njen sin Miloš, državni tužilac i nekoliko policajaca, uključujući još jednog čestog korisnika Sky ECC aplikacije, Petra Lazovića, sina bivšeg šefa Odeljenja za borbu protiv organizovanog kriminala.
Da su crnogorski kriminalci, neki od njih basnoslovno bogati zahvaljujući trgovini kokainom i švercu cigareta u Evropu, potčinili delove policije i pravosuđa, godinama je bila javna tajna, ali su „bili nedodirljivi“.
Đukanović je dugo negirao da ima veze sa organizovanim kriminalom, odbacujući takve optužbe kao delo njegovih političkih neprijatelja i dezinformacije koje su proizvele Srbija i Rusija, koje su obe želele da on nestane zbog njegove podrške NATO, prenosi portal Nova izvode iz analize Njujork Tajmsa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.