zoran milanovićFoto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Predsednik Hrvatske Zoran Milanović neće pomilovati bivše obaveštajace jugoslovenske i hrvatske tajne službe Josipa Perkovića i Zdravka Mustača koji služe zatvorske kazne zbog učešća u ubistvu hrvatskog emigranta u Nemačkoj 1983, piše danas riječki Novi list.

Dvojica bivših obaveštajaca osudjena su 2016. na sudu u Minhenu na doživotne zatvorske kazne zbog učešća u ubistvu Stjepana Đurekovića.

Oni su tražili da kazne služe u Hrvatskoj, pa su ih hrvatski sudovi uskladili sa propisima u toj zemlji tako da je Mustač osuđen na 40 godina, a Perković na 30 godina zatvora.

„Predsednik samo sledi stav koji je javno definisao u svojoj kampanji 2019, da akt pomilovanja, znači promena sudskih odluka, ne sme biti u njegovoj, nego u nadležnosti Sabora ili nekog drugog. Milanović je najavio da on to pravo neće konzumirati i tako se ponaša u predsedničkom mandatu u odnosu na sve molbe za pomilovanje koje je dobio“, rekli su u kabinetu hrvatskog predsednika.

Oni su naveli da se Milanovićev pristup molbi Perkovića i Mustača „ni po čemu ne razlikuje od onog prema svim ostalim molbama“ i precizirali da on nije odbio molbe nego ih, kao ni oko 300 drugih, uopšte nije razmatrao.

Riječki dnevni list navodi da kabinet predsednika Hrvatske smatra da je to u skladu s Milanovićevim stavom iz predizborne kampanje da je pomilovanje „relikt i monarhistička glupost“.

Zahtev za pomilovanje bivših obaveštajaca podneo je njihov advokat Anto Nobilo u aprilu ove godine.

U javnosti se tada pojavilo i pismo podrške pomilovanju koju je potpisalo nekoliko generala na čelu s Antom Gotovinom.

Generali su u pismu naveli da su „dvojica vrlo zaslužnih ljudi za odbranu Hrvatske na izdržavanju kazni koje su proizašle kao direktna posledica pogrešne odluke sudija Vrhovnog suda i neuskladjenosti nemačkih i hrvatskih zakona vezano za kaznu i prava na uslovnu slobodu“.

Ovo pismo dovelo je do oštrog sukoba predsednika Hrvatske Milanovića i premijera Andreja Plenkovića, iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ).

HDZ i Plenković su tvrdili da je priča o pomilovanju „došla iz Milanovićevog kruga“, što je on negirao nazvavši, među ostalim, Plenkovića udbaškim naslednikom.

Hrvatska javnost je intenzivno pratila sudjenje Perkoviću i Mustaču u Nemačkoj, posebno zbog okolnosti pod kojima su oni bili izručeni Nemačkoj.

Neposredno uoči ulaska u Evropsku uniju sredinom 2013, čime je automatski i za Hrvatsku počeo da važi evropski nalog za hapšenje, hrvatska vlada na čijem je čelu bio Milanović predložila je, a Sabor usvojio, kontroverzni „Lex Perković“. Time je onemogućeno izručenje osumnjičenih, ali je pod pritiskom Evropske komisije taj zakon promenjen, a hrvatski sud je dopustio izručenje. Perković i Mustač izručeni su Nemačkoj u prvoj polovini 2014.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari