Nakon „stranih agenata“ i kriminalizacije klevete, u RS je na red došao i progon onih, koji imaju kontakte sa službenicima ambasada SAD, Velike Britanije, Nemačke. To je sporno za sve osim za vlast i njene simpatizere.
Prošlogodišnja kriminalizacija klevete u Republici Srpskoj bila je uvod u potpunu kontrolu nad medijima i civilnim sektorom i to je trebalo finalizovati usvajanjem akta, kolokvijalno nazvanog „zakon o stranim agentima“. Zakon je „povučen na doradu“ pod pritiskom međunarodnih zvaničnika.
Nekoliko meseci kasnije stiže odgovor iz Republike Srpske (RS). Ako ne mogu strani agenti, može da se sankcioniše komunikacija sa predstavnicima ambasada i međunarodnim zvaničnicima, koje bi Narodna skupština Republike Srpske definisala kao strane organizacije i lica koja učestvuju u aktivnostima protiv ustavnog, pravnog i ekonomskog poretka ovog entiteta.
Inače, u Krivičnom zakonu Republike Srpske već postoje krivična dela koja obuhvataju delovanje protiv ovog entiteta, poput špijunaže ili odavanja tajni Republike Srpske, za šta je predviđena kazna zatvora od dve do dvanaest godina.
Ambasador Vranješ: Nediplomatsko ponašenje ambasada
„Mi ne možemo da kaznimo nekog predstavnika političkog odeljenja američke ambasade za subverzivno delovanje na teritoriji Republike Srpske, ali možemo da kaznimo naše državne službenike ili imenovana lica sa prebivalištem u RS koji na bilo koji način sarađuju i komuniciraju sa tim istim predstavnicima pojedine ambasade ili organizacije koja se nalazi na navednoj listi“.
Izjava je ovo ambasadora Bosne i Hercegovine u Srbiji Aleksandra Vranješa, koji je rekao da su razlozi za izmene Krivičnog zakona RS sadržani u činjenici da Ambasada SAD u Sarajevu, zajedno sa britanskom i nemačkom, vode hibridni rat protiv RS, što se ogleda kroz njihovo nediplomatsko ponašanje, sankcije i politički pritisak.
„Poznato je da sve te ambasade, pored akreditovanih predstavnika obaveštajnih službi, imaju u svom sastavu i čitav niz prikrivenih operativaca koji se kriju iza diplomatskih pozicija prvih ili drugih sekretara, raznih atašea, a u stvari su agenti nekih od njihovih službi sa jasnim zadacima protiv Republike Srpske“, kategoričan je Vranješ.
Vranješ optužuje američkog ambasadora u BiH Majkla Marfija da je izašao iz diplomatskih okvira, te da se ponaša kao da je na čelu okupacione uprave. Sve to dolazi u trenutku pritisaka iz Ambasade SAD nakon sankcija i tvrdnji da Republika Srpska ima ozbiljnih finansijskih problema.
„To bi bio naš odgovor na njihove napade. Pored toga, ta lista Narodne skupštine bi bila javna i transparentna, sve sa imenima i fotografijama, čime bi šira javnost bila upoznata. Tako da bi s tim bili upoznati i oni građani Republike Srpske, koji nisu obuhvaćeni ovim krivičnim delom kao što su predstavnici realnog sektora, mediji, javne ličnosti, profesori univerziteta, predstavnici nevladinog sektora i drugi“, izjavio je Vranješ, obrazlažući razloge za izmene Krivičnog zakona, navodeći da se ovakvim pristupom „ne bi ograničila sloboda građanima, nego bi se izgradio metod odbrane ustavnog poretka“.
Analitičari: Besmislen potez
Politički posmatrači smatraju da je sankcionisanje svake komunikacije sa predstavnicima stranih država u BiH bez sudskog ili bilo kojeg drugog postupka, samo na osnovu političke odluke, sulud čin, a za posledicu bi imao potencijalnu opasnost za sve koji su politički protivnici vlasti, ali i za onaj mali deo nezavisnih medija, koji u svoje izveštavanje uključuju strance. Oni ističu da razlog za to treba tražiti u nesposobnosti domaćih vlasti da naprave bilo kakav napredak 30 godina nakon rata.
Naši sagovornici kažu da se radi o besmislenom potezu koji može biti samo kontraproduktivan po RS. Oni kažu da je ovo što se poslednjih meseci sprovodi u Republici Srpskoj kroz prizmu „štelovanja“ javne reči, vrhunac „potpunog zatvaranja obruča“ oko mišljenja i kritike.
Jokić: To je ekvivalent proterivanju ambasadora
„U pitanju je politikanstvo i diletantizam, koji ne mogu da donesu ništa dobro i pozitivno za RS. To je ekvivalent proterivanju ambasadora, jer ako zabranite svima da kontaktiraju sa službenicima ambasade, vi njima onemogućavate normalan život. Banalno pitanje koje se postavlja je, sme li frizer da im pruži uslugu?! Jednostavno, potpuno nepromišljeno i kontraproduktivno“, kaže pravnik iz Banjaluke Aleksandar Jokić.
Iako su ove izmene tek predstavljene, svaki predlog, koji je do sada iznet ugledao je svetlo dana u Narodnoj skupštini, pa makar i u nacrtu.
Direktorka kancelarije Fridrih Ebert u Banjaluci Tanja Topić, kaže da problem nastaje kada sulude ideje i neviđena praksa u demokratskim društvima dobiju institucionalni okvir i budu pretočena u zakonska rešenja.
Topić: Brod lagano plovi ka Golom otoku
„Još je veći problem kada takva rešenja dolaze od univerzitetskih profesora i diplomata, koji su u svom poslu upućeni na kontakte sa pojedincima, predstavnicima različitih društvenih grupa. Onda tek vidite kojoj indoktrinaciji i političkoj zatucanosti su izloženi građani Republike Srpske“, kaže Topić, koju je predsednik RS Milorad Dodik ranije optužio, da je „agent nemačke tajne službe BND, ali da je plaćaju preko nevladine organizacije“.
„Kršenje ustavnog poretka već je uvršteno u Krivični zakon RS i sastavljanje crnih listi uz fotografije žigosanih nije ništa drugo nego lov na političku divljač i crtanje meta na čelo svima koji su se oglušili o zabranu komuniciranja“, kategorična je Topić.
Dovoljna će biti jedna pravosnažna presuda, nakon što je kriminalizacija klevete početkom godine stupila na snagu, pa da stavi katanac na javnu reč u Republici Srpskoj. Svaka tužba za klevetu jasan je znak da je sezona lova na novinare otvorena, što je izrazito opasno u društvu u kojem istina polako gubi primat i koja sve manje zanima javnost. U takvim uslovima, upozorenja o hibridnom ratu su priprema terena i traženje opravdanja za „sledeći korak staljinističkog rukopisa“, kaže Tanja Topić.
„Da li će prevodioci ruskog i mađarskog jezika biti pod istom lupom kao i prevodioci engleskog, da li će stipendisti u nekoj zapadnoj zemlji biti obuhvaćeni ovim budalastim i besmislenim odredbama. I tako unedogled. Možda bi sledeći kreativan potez mogao biti ugradnja „čipova“ u glave ispranih mozgova, čime bi se u nazadovanju mogla staviti tačka na i“, kategorična je Topić, zaključujući da brod lagano ali sigurno plovi ka Golom otoku, jer „profesori koji zastupaju ovakve ideje definitivno uništavaju svaku pomisao na progres jednog društva“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.